Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W co zmieni się ponadstuletnia zajezdnia Helenówek? Pracę znajdzie tam 225 osób ZDJĘCIA

Jacek Zemła
Jacek Zemła
Nowa hala z lotu ptaka
Nowa hala z lotu ptaka MPK
Zajezdnia Helenówek od 1922 roku służy łódzkim tramwajarzom. Po kilkuletnim okresie wyłączenia z eksploatacji obiekt został gruntownie przebudowany i zmodernizowany. Będzie się tu mieścił Zakład Techniki MPK-Łódź. Jego zadaniem jest remontowanie taboru tramwajowego oraz produkcja podzespołów do wagonów miejskiego przewoźnika.

Powstała dla wąskotorówki, będzie służyć nowoczesnym wagonom

Zajezdnia Helenówek, znajdująca się przy ul. Zgierskiej 256, powstała w 1922 roku jako baza Łódzkich Wąskotorowych Elektrycznych Kolei Dojazdowych. Wagony stacjonowały w niej do 2012 roku, od tego czasu była nieużywana. W ubiegłym roku MPK-Łódź podpisało umowę na jej przebudowę. Nadal będzie służyła tramwajom, ale już w nieco innej formie. Zmieni się w nowoczesny Zakład Techniki, w którym będą naprawiane i modernizowane łódzkie wagony.

Niemal cały teren, na którym znajdowała się dawna zajezdnia, przechodzi właśnie gruntowną przebudowę. Zachowane i wyeksponowane zostaną jednak jej historyczne elementy.

Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem i mają zakończyć się w 2025 roku. Do tej pory wykonano już część fundamentów, złącza energetyczne oraz montaż znacznej części konstrukcji nośnej. W najbliższym czasie kontynuowane będą m.in. prace konstrukcyjnej oraz budowa dachu i obudowa hali, a także roboty związane z instalacjami wodno-kanalizacyjnymi – informuje Piotr Wasiak, rzecznik MPK. – Dotychczasowy budynek zostanie zmodernizowany i rozbudowany o dwa dodatkowe skrzydła. W obiekcie praca będzie mogła być prowadzona w systemie dwuzmianowym przy łącznym zatrudnieniu 200 pracowników produkcyjnych i 25 biurowych.

Nie tylko naprawy, ale także własne projekty

Zakład Techniki oprócz modernizacji taboru tworzy także własne projekty. W ostatnich latach zakład zbudował miedzy innymi wagon pomiarowy służący do monitorowania stanu sieci trakcyjnej, wagon techniczny z pługiem odśnieżnym oraz wagon służący do szlifowania szyn.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

O prawie do aborcji w Sejmie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany