Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uważajcie na barszcz Sosnowskiego!

Karolina Brózda
Pędy barszczu Sosnowskiego dorastają do kilku metrów wysokości.
Pędy barszczu Sosnowskiego dorastają do kilku metrów wysokości. kb
Mieszkańcy posesji przy ulicach położonych na obrzeżach Koluszek lub mniejszych miejscowości na terenie gminy narzekają na roślinność, rosnącą bujnie na skwerach i w rowach. Wysoka trawa i krzewy często utrudniają widoczność i są powodem kolizji na drogach.

* Bujna roślinność utrudnia poruszanie się po drogach
* Problemem jest także barszcz Sosnowskiego.

- To najbardziej pracowity pod tym względem okres w roku - mówi Ryszard Malinowski, dyrektor Zakładu Usług Komunalnych. - Kosiarki już od dłuższego czasu kursują po mieście i gminie. Właśnie zakończyliśmy koszenie w Gałkowie Parceli, teraz sprzęt pojechał do Wierzchów. Oczywiście zajmujemy się nie tylko trawą, ale również oczyszczaniem z roślinności przydrożnych rowów. Kłopotliwe jest to, że trawa i chwasty szybko odrastają, więc wycinkę trzeba prowadzić do końca sezonu niemal bez przerwy.

Innym poważnym problemem, który od lat nie znika z terenu gminy, jest roślina zwana barszczem Sosnowskiego. Ten niebezpieczny chwast rośnie w Koluszkach w dwóch miejscach: przy ul. Zielonej i Budowlanych. Barszcz jest groźny, ponieważ powoduje poparzenia skórne.

- Nie ma jednego skutecznego sposobu na pozbycie się tej rośliny - dodaje Ryszard Malinowski. - Niektórzy radzą spryskiwanie środkiem chwastobójczym liści, inni z kolei przycinanie łodyg i wlewanie go bezpośrednio do nich (są puste w środku).

Pierwsze objawy poparzenia barszczem pojawiają się po upływie kilku godzin. W przypadku, kiedy doszło do kontaktu z rośliną, należy jak najszybciej udać się do lekarza. Najlepiej przemyć skórę wodą z mydłem i unikać słońca przez co najmniej 48 godzin. Groźny jest przede wszystkim sok rośliny i wydzielina włosków, jakimi jest pokryta. Kwiaty barszczu Sosnowskiego przypominają wyglądem kwitnący koper. Pędy mogą mieć do czterech metrów wysokości.

Barszcz Sosnowskiego trafił do Polski jako dar naukowców z ZSRR, gdzie był stosowany jako pasza dla zwierząt. Obecnie, decyzją ministra środowiska, jest objęty prawnym zakazem uprawy, rozmnażania i sprzedaży.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany