Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie unikają wuefu. Zwolnienie ze zdrowia

(mj)
Ćwiczą uczniowie XLIV LO przy ul.Wacława w Łodzi, którzynie unikają zajęć zwf-u.
Ćwiczą uczniowie XLIV LO przy ul.Wacława w Łodzi, którzynie unikają zajęć zwf-u. Grzegorz Gałasiński
Tak odpowiedziała na pytanie postawione w tytule konferencji w UMŁ „Zwolnienie z wf-u i co dalej?’’ Ewa Sprawka, doradca metodyczny ds. wychowania fizycznego w Łódzkim Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego. Nie sposób odmówić słuszności jej opinii, biorąc pod uwagę, że 17 procent dzieci w wieku 11 – 15 lat w Polsce ma nadwagę (dwa razy więcej niż jeszcze dwa lata temu), a 18 procent uczniów ma zwolnienia z wf-u od lekarzy.

Nie ćwiczy 15 procent uczniów w polskich szkołach podstawowych, 26 procent w gimnazjach i aż 30 procent w szkołach ponadgimnazjalnych. To są wyniki badań NIK, przeprowadzone dla kampanii „Stop zwolnieniom z wf–u”, zapoczątkowanej w całym kraju w tym roku szkolnym. Przekazał je wczoraj w Łodzi Andrzej Biernat, minister sportu i turystyki.
– Zwolnienia z wf-u to plaga, z którą będziemy walczyć – podkreślał. – Upowszechnienie edukacji zdrowotnej, promocja zdrowia jest niezbędna, by zapobiegać spadkowi sprawności fizycznej, wadom postawy i otyłości.
Dyrektorzy szkół, do których należy decyzja o zwolnieniu ucznia z wf–u, podejmują ją na podstawie opinii lekarzy.
– Opinii nie otrzymuję – mówi Katarzyna Felde, dyrektor IV LO. – Raczej to świstek bez komentarza, nie wiadomo, jakich ćwiczeń uczeń nie może wykonywać.
– My opracowaliśmy druk do wypełnienia, ale lekarzom nawet nie chce się zaznaczyć na nim odpowiedniego okienka – dodaje Małgorzata Zaradzka-Cisek, dyrektor XXI LO. – I tak dostajemy kartkę, bez podania konkretnie, z czego uczeń ma być zwolniony.
– U mnie w szkole 11 procent uczniów ma długotrwałe lekarskie zwolnienie z wf–u – podaje Ewa Łoś, dyrektor XXXI LO. – Na niektórych lekarze zaznaczyli nawet, by uczeń nie przebywał na sali gimnastycznej.
– 99 procent opinii opiera się na badaniach i wywiadzie z pacjentem – zapewnia dr Łukasz Jasek. – Jeśli są przeciwwskazania, to do ćwiczeń, a nie do bycia na lekcji. Jest oczywiste, że większość pacjentów nie chce, by przekazywać informacje o ich stanie zdrowia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany