Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tylu klas pierwszych w liceach nie było od lat! Szkoły w Łodzi będą przepełnione

Magdalena Jach
Magdalena Jach
We wrześniu do szkół średnich trafi półtora rocznika tegorocznych absolwentów klas ósmych.
We wrześniu do szkół średnich trafi półtora rocznika tegorocznych absolwentów klas ósmych. Polska Press
Takiej sytuacji nie było w łódzkich szkołach od czasów wyżu demograficznego z lat 80. ubiegłego wieku. We wrześniu do szkół średnich trafi półtora rocznika absolwentów klas ósmych. Będzie ich tak dużo, że miasto dało niektórym liceom możliwość utworzenia nawet kilkunastu klas.

Koniec naboru do szkół średnich w Łodzi

Poniedziałek, 10 lipca był ostatnim dniem, w którym tylko do godziny 15. tegoroczni absolwenci klas ósmych mogli wpisywać swoje wyniki egzaminów do elektronicznego systemu oraz zmieniać preferencje w wyborze szkół czy klas w szkołach ponadgimnazjalnych, do których aplikują. Mieli na to kilka dni – bo wyniki egzaminów poznali 3 lipca, a 6 lipca – odebrali zaświadczenia wydane przez OKE w Łodzi. Kandydaci mogli wybierać dowolną liczbę szkół i klas w tych szkołach, bez żadnych ograniczeń. Musieli też do szkoły pierwszego wyboru dostarczyć kopię świadectwa ukończenia szkoły i kopię zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty. Teraz, gdy dopełnili już tych formalności, zostało im oczekiwanie na wyniki rekrutacji. Zostaną one podane 14 lipca – czyli w najbliższy piątek do godziny 12. Wtedy to szkoły ogłoszą listy uczniów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych.

Oglądaj galerię zdjęć

W dniach 14 lipca – 20 lipca 2023 r. rodzice (prawni opiekunowie) kandydata dokonują potwierdzenia woli podjęcia nauki w szkole, do której kandydat został zakwalifikowany, poprzez dostarczenie do tej szkoły oryginału świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty.

Listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych zostaną opublikowane 21 lipca 2023 r. do godz. 12.00.
21 lipca 2023 r.  kurator oświaty poda informacje o liczbie wolnych miejsc w szkołach ponadpodstawowych.
Rekrutacja uzupełniająca dla tych kandydatów, którzy nie dostaną się do żadnej ze wskazanych we wniosku szkół rozpocznie się 21 lipca i potrwa do 26 lipca 2023 r. W dniach 14 lipca – 20 lipca 2023 r. rodzice/prawni opiekunowie kandydata dokonują potwierdzenia woli podjęcia nauki w szkole, do której kandydat został zakwalifikowany, poprzez dostarczenie do tej szkoły oryginału świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty.
Listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych zostaną opublikowane 21 lipca 2023 r.
do godz. 12.00.
21 lipca 2023 r.  łódzki kurator oświaty opublikuje informacje o liczbie wolnych miejsc w szkołach ponadpodstawowych.
Rekrutacja uzupełniająca dla tych kandydatów, którzy nie dostaną się do żadnej ze wskazanych we wniosku szkół rozpocznie się 21 lipca i potrwa do 26 lipca 2023 r.

Czy uczniowie dostaną się do wymarzonych szkół?
Wielu uczniów – jak co roku – martwi się, czy dostanie się do wymarzonej szkoły. Tym bardziej, że tym razem konkurencja jest większa. O przyjęcie do szkół średnich ubiega się półtora rocznika absolwentów szkół podstawowych. To konsekwencja reform oświatowych. Miasto przygotowało ponad 9 tysięcy miejsc w liceach, technikach i szkołach branżowych I stopnia dla kandydatów – jest to o 54 oddziały klas pierwszych więcej niż przed rokiem. Wszystko po to, by wszystkim uczniom zapewnić miejsce w takim typie szkoły, jaki sobie wybrał. Największą popularnością wśród młodzieży od lat cieszą się licea ogólnokształcące. Dlatego w nich właśnie zaplanowano zdecydowanie więcej klas. Ofertę można było prześledzić w informatorach oraz znaleźć w systemie elektronicznej rekrutacji. I tak na przykład w IX Liceum Ogólnokształcącym i w XX Liceum Ogólnokształcącym ma być ich po 8, w XLIII Liceum Ogólnokształcącym – 11, a w XLVII Liceum Ogólnokształcącym – aż 15! Ta ostatnia szkoła mieści się w dużym gmachu na Widzewie, gdzie wcześniej funkcjonowała razem z gimnazjum.

- Akurat u nas nie będzie problemu z pomieszczeniem wszystkich uczniów, bo miejsca mamy pod dostatkiem - mówi Wojciech Ulatowski, dyrektor XLVII LO przy ulicy Czernika.

Więcej uczniów, więcej sal do nauki
To jest jednak sytuacja wyjątkowa. Aby pomieścić 240 nowych uczniów w ośmiu klasach IX LO musi wygospodarować trzy nowe pracownie lekcyjne. Miasto też przeznaczyło dla szkół pulę 2 milionów złotych na przystosowanie szkół na przyjęcie większej liczby młodzieży. Tam, gdzie tylko to jest możliwe, dyrektorzy starają się wygospodarowywać miejsce do prowadzenia zajęć.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany