Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tulipany królują w ogrodzie. Kiedy i jak sadzić tulipany, żeby wiosną pięknie kwitły w ogrodzie. Kalendarium ogrodnika

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Kompozycja tulipanów pomarańczowych i łososiowych.
Kompozycja tulipanów pomarańczowych i łososiowych. Agnieszka Jedlińska
Nic tak w maju nie ożywia rabat w ogrodzie i na działce jak tulipany. Najpiękniej wyglądają w plamach, sadzone bardzo gęsto. Jednak urody na rabatach dodają także te pojedyncze sztuki zagubione pośród ledwo kiełkujących bylin. Miłośnicy tulipanów prawdziwą ucztę mają w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi i na miejskich rabatach.

Niestety, kto jesienią nie zaplanował i nie posadził cebulek tulipanów, w tym roku w swoim ogrodzie nie będzie się nimi cieszył. To jednak nie oznacza, że przyszła wiosna nie może być bardziej atrakcyjna. Wystarczy poszukać inspiracji, przyjrzeć się odmianom, terminom kwitnienia, porównać płatki i kolory i samodzielnie zaprojektować tulipanowy ogród.
Cebule sadzimy od października do grudnia (jeśli jest łagodna zima to jeszcze w styczniu możemy to zrobić). Wówczas rabaty powoli zasypiają łatwiej wcisnąć tulipany pomiędzy bylinami, funkiami, czy trawami. Nim na wiosnę wieloletnie rośliny zaczną się budzić do życia i wypuszczać liście i kwiaty tulipany zdążą rozkwitnąć, nacieszyć nasze oczy i powoli zasychać na zimę.

Tulipany będą pięknie kwitły przez wiele lat jeśli w czerwcu wykopiemy je z rabatek i ponownie posadzimy zimą. Jeśli jednak nie mamy na to czasu, czy ochoty możemy zostawić je w jednym miejscu na dwa, trzy lata. Po tym czasie może się okazać, że tulipany znikają lub rosną same liście, bez kwiatów. To wina tego, że tulipan nową cebulę tworzy pod spodem macierzystej, a tym samym zapada się głębiej w ziemię.

Rodzaje tulipanów najpopularniejsze w ogrodach:

  • Botaniczne - wczesne tulipany, dorastające do 20-30 cm, bardziej niepozorne niż ich holenderskie odmiany, ale równie atrakcyjne na rabacie
  • Darwina - najpopularniejsze tulipany o strzelistych łodyżkach i bardzo dużych, łagodnie zaokrąglonych kielichach kwiatowych
  • Papuzie - mają charakterystyczne duże główki z postrzępionymi płatkami, często w kontrastowych kolorach, czym przypominają papuzie pióra.
  • Liliokształtne - wysokie, strzeliste tulipany ze smukłymi główkami, które po rozkwitnięciu tworzą charakterystyczny kielich przypominający kwiat lilii.
  • Strzępiaste - maja kielichy kwiatowe pełne płatków o drobno powycinanych obrzeżach
  • Pełne - charakteryzują się pełnymi kwiatami na dość krótkich łodygach. Z wyglądu przypominają kwiaty peonii lub róży.
  • Rembrandta - wyglądają jak maźnięte pędzlem malarza. Kontrastowe kolory dają niezwykły efekt. Pierwotnie w XVII wieku taki wygląd zawdzięczały chorobom wirusowym, które raziły tulipany. Współczesne odmiany są wolne od chorobotwórczego wirusa i nie zagrażają ogrodniczym uprawom.

Sadząc tulipany warto posadzić je w specjalnych pojemnikach, które ochronią cebulę przed nornicami. Jeśli jednak w ogrodzie nie ma łakomych gryzoni można je posadzić układając cebule na platonkach po jajkach. Dzięki temu łatwiej będzie je rozmieścić, a z czasem tektura rozpadając się użyźni glebę.
Warto też sadzić je dość gęsto przynajmniej w połowie odległości zalecanej przez producentów. Wówczas uzyskamy wspaniały gęsty efekt.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany