MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trzy nowe murale w Łodzi namalowali młodzi artyści z czterech krajów Europy

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Młodzi artyści podczas tworzenia murali na ścianie ogrodzenia boiska Szkoły Podstawowej nr 26 w Łodzi.
Młodzi artyści podczas tworzenia murali na ścianie ogrodzenia boiska Szkoły Podstawowej nr 26 w Łodzi. Krzysztof Szymczak
W Łodzi przybyły trzy nowe murale. Dwa z nich widnieją na płocie Szkoły Podstawowej nr 26 na Pogonce (czyli przy ul. Pogonowskiego 27/29) na terenie boiska, a trzeci – na ścianie Bałuckiego Ośrodka Kultury „Na Żubardzkiej” (ul. Żubardzka 3). Wszystkie powstały w minionym tygodniu, a namalowali je uczestnicy artystycznej wymiany młodzieży z czterech krajów Europy - Grecji, Łotwy, Cypru i Polski w ramach projektu Erasmus+. Goście już 30 lipca br. opuszczą nasze miasto, ale zostawiają tu kawałek swojego serca, talentu, wrażliwości i efekty wspólnej pracy.

Wykonali je młodzi artyści z Łotwy, Cypru, Grecji i Polski
Trzy nowe murale w Łodzi

W Łodzi przybyły trzy nowe murale. Dwa z nich widnieją na płocie Szkoły Podstawowej nr 26 na Pogonce (czyli przy ul. Pogonowskiego 27/29) na terenie boiska, a trzeci – na ścianie Bałuckiego Ośrodka Kultury „Na Żubardzkiej” (ul. Żubardzka 3). Wszystkie powstały w minionym tygodniu, a namalowali je uczestnicy artystycznej wymiany młodzieży z czterech krajów Europy - Grecji, Łotwy, Cypru i Polski w ramach projektu Erasmus+. Goście już 30 lipca br. opuszczą nasze miasto, ale zostawiają tu kawałek swojego serca, talentu, wrażliwości i efekty wspólnej pracy.

Na ogrodzeniu boiska SP 26 powstały dwa murale. Pierwszy, pt. „Spaced out”, jest bardzo kolorowy . Jego autorką jest Elīna Sanda Zaķe z Łotwy. Przedstawia kosmonautę lub kosmonautkę w różowym skafandrze – osobę dryfującą w dmuchanym, kole-flamingu po tęczy na niebie, ponad chmurkami. Wokół fruwają gadżety i kojarzące się imprezowo owoce. Cukierkowy i beztroski charakter obrazu przykuwa uwagę, ale jego wydźwięk przekornie całkiem słodki nie jest. Elīna wyjaśnia, że astronauta to każdy z nas – wszyscy razem czy osobno, płynący przez życie. Hashtag i serce po stronie flaminga symbolizują stworzenia, zwierzęta nie tak rozwinięte jak człowiek, a oko po stronie astronauty- człowieka wskazuje na najbardziej zaawansowany gatunek, posiadający nowoczesne technologie i myślący nietuzinkowo.

- Nie zmienia to faktu, że jesteśmy leniwi i nie podejmujemy wymaganych działań – zwraca uwagę autorka. - Zaznacza to również topiący się na głowie astronauty lód, który przypomina o zmianach klimatycznych. Świat jest rozdarty, ponieważ ludzie wykorzystują Ziemię. Powinniśmy z niej korzystać, ale również dawać coś od siebie.

Drugi mural – pt.”inhuman” - dla kontrastu – jest niepokojący już od pierwszego spojrzenia. Jego autorką jest Bianka Grymowska z Liceum Plastycznego w Łodzi. Porusza aspekt relacji międzyludzkich.

- Psy atakują przerażoną osobę, ale ich cienie zdradzają, że to tak naprawdę są inni ludzie – wyjaśnia. - Symbolizuje to toksyczne relacje, w których ludzie zachowują się jak dzikie zwierzęta. Ciekawa jestem, jak zareagują dzieciaki na ten mural.

Ścianę Bałuckiego Domu Kultury „Na Żubardzkiej” zdobią trzy murale: „Presja”, „Patelnia” Olgi Haloty z Polski i „Kobieta” Pavlosa Rapatsakosa z Grecji.

- To tylko pięć projektów, które zostały zrealizowane w formie murali – mówi Magdalena Senator z Fundacji Strefa Inspiracji i Rozwoju – organizacji, która pomogła młodzieży zrealizować wspólną inicjatywę pn. „A Glimpse into the Future”. - Podczas zajęć z malarstwa cyfrowego jednak uczestnicy stworzyli ich bardzo wiele, były bardzo ciekawe i różnorodne, tak jak różni są ich autorzy.

Tworzenie obrazów cyfrowych w symbolicznej źrenicy oka, dotyczyło zagadnień w czterech głównych kategoriach: zawody przyszłości, ja i społeczeństwo, relacje międzyludzkie oraz ziemia na krawędzi.

- Każdy inaczej podszedł do tematu, co wynika z ich pochodzenia, doświadczeń, wrażliwości – dodaje Magdalena Senator. - Pięć projektów do realizacji w przestrzeni miejskiej wybraliśmy demokratycznie i one były malowane wspólnie przez uczestników. Ale nie chcemy, aby pozostałe projekty poszły do szuflady czy folderu na komputerze. Zależy nam, aby promować tę twórczość i aby mogło ją poznać szersze grono odbiorców, dlatego powstanie jeszcze e-galeria w przestrzeni wirtualnej. Murale zostaną opatrzone tabliczkami informacyjnymi. Znajdą się tam też kody QR, aby każdy zainteresowany miał łatwy dostęp do właściwej strony.

Przez ostatnie dwa tygodnie w Łodzi uczniowie i studenci – a grupa łącznie liczyła 32 osoby w wieku 18-26 lat - bardzo się zżyli. Spędzali ze sobą praktycznie biorąc całe wakacyjne dni i wieczory. Wiele ich łączy – artystyczne aspiracje, kreatywność, pasja tworzenia i miłości do sztuki, z którą wiążą swoją przyszłość. Jednocześnie są zróżnicowani - przez to, że pochodzą z różnych krajów, środowisk, mają odmienne doświadczenia, potrzeby, również związane z niepełnosprawnością. Skupieni zostali pod pieczą czterech organizacji, które pomagają im rozwijać zainteresowania. Są to Strefa Inspiracji i Rozwoju w Polsce, MyArtist Koin.S.Ep. w Grecji, EFTOPIA LTD na Cyprze i COLORIZE na Łotwie. Wzięli udział w zajęciach integracyjnych, warsztatach z projektowania, prezentacjach, które przybliżały odrębną kulturę ich krajów. Odbyli też wycieczkę szlakiem łódzkich już istniejących murali.

- Każdy, kto tu jest, wywarł na mnie bardzo pozytywne wrażenie i udało mi się nawiązać na pewno wspaniałe przyjaźnie – mówi Malwina Banach, pochodząca z Olsztyna, studentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. - Dla ludzi z zagranicy i dla nas jest fajna ta świadomość, że zostawiamy tutaj coś swojego. To ważne, że w naszym mieście, w którym żyjemy, tworzymy, którego chcemy być częścią, organizuje się takie fajne projekty, w których możemy wziąć udział i celebrować przyjaźń, radość i sztukę.

Nic tak nie łączy jak wspólna praca – podkreślali uczestnicy projektu. Ale razem nie tylko pracowali. Spędzali też wspólnie długie wieczory. Gospodarze zabierali gości na różnego rodzaju spotkania i imprezy.

- Pokazaliśmy im nie tylko murale, ale też lokale, życie w mieście, chodziliśmy wydarzenia kulturalne – jak np. koncerty jazzowe – wszystko im się podobało – dodaje Malwina. - Czas mijał nam naprawdę bardzo aktywnie.

Młodzi artyści nie kryli, że myślą o kolejnych projektach – aby w przyszłości znów coś razem stworzyć.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Dom rodzinny Ponurego czeka na gości

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany