Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ten nietypowy objaw raka tarczycy zobaczysz w lustrze. Obserwuj kolor swojej skóry

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Wideo
od 16 lat
Rak tarczycy nie jest częstym nowotworem i na szczęście jest wyleczalny w większości przypadków. Oprócz typowych objawów związanych ze zmianami w obrębie dolnej części szyi – guzków i dolegliwości bólowych, może przejawiać się także przez zmianę koloru skóry twarzy. Sprawdź, co powinno zwrócić twoją uwagę.

Spis treści

Przewlekła lub nagła zmiana koloru skóry twarzy powinna być powodem do niepokoju.
Przewlekła lub nagła zmiana koloru skóry twarzy powinna być powodem do niepokoju. Freepik

Typowe objawy raka tarczycy

Objawy raka tarczycy są mniej lub bardziej zauważalne w zależności od rodzaju nowotworu i stopnia jego zaawansowana. Wśród najczęstszych symptomów wymieniane są:

  • twardy, niebolesny guzek z w przedniej, dolnej części szyi, któremu może towarzyszyć powiększenie węzłów chłonnych,
  • przewlekły ból gardła i chrypka, trwające ponad trzy tygodnie,
  • dolegliwości bólowe z przodu szyi, uczucie ucisku,
  • w późniejszym stadium trudności w połykaniu lub oddychaniu.

Zmiana koloru twarzy może być objawem raka

Wśród nietypowych objawów nowotworu tarczycy pojawia się m.in. zaczerwienienie skóry twarzy. Zmiana może być ledwie zauważalna lub wyraźnie widoczna z towarzyszącym jej pieczeniem.

Cancer Research UK podaje, że jest to spowodowane zbyt wysokim poziomem kalcytoniny – hormonu, który reguluje poziom wapnia i fosforanów we krwi.

Nadmiar kalcytoniny może wskazywać na rozwój rzadkiego rodzaju nowotworu nazwanego rdzeniastym rakiem tarczycy, który przyczynia się m.in. do wytwarzania dużych ilości tego hormonu.

Jak pisze Justyna Śmigaruk w swoim materiale „Rak tarczycy – złośliwe nowotwory tarczycy, rodzaje, objawy, diagnostyka i przebieg leczenia”:

Rak rdzeniasty tarczycy jest nowotworem neuroendokrynnym, wywodzi się z komórek, które produkują w tarczycy kalcytoninę (komórek C). Występuje bardzo rzadko. Komórki nowotworowe zachowują zdolność produkowania kalcytoniny, nawet po przerzucie, który najczęściej lokalizuje się w węzłach chłonnych, wątrobie, płucach lub kościach.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Rak tarczycy należy do rzadkości. Jakie daje rokowania?

Rak tarczycy jest rzadkim typem nowotworu, a większość jego przypadków to łagodne guzy, które nazywane są gruczolakami. Są one niegroźne i związane z tkanką wydzielniczą budującą gruczoły dokrewne.

Natomiast złośliwe nowotwory tarczycy, które mogą dawać przerzuty do innych miejsc w organizmie, są diagnozowane u około 1800 osób rocznie w Polsce.

Rodzaje raka tarczycy można podzielić na cztery główne grupy:

  • brodawkowate,
  • pęcherzykowe,
  • rdzeniaste,
  • anaplastyczne.

Różnią się one częstością występowania, sposobem rozprzestrzeniania się przerzutów oraz reakcją na leczenie. Leczenie zwykle obejmuje operację, a także potencjalnie terapię hormonalną, leczenie jodem radioaktywnym, leki celowane, radioterapię lub chemioterapię. Przeważająca większość pacjentów odzyskuje zdrowie – terapie mają skuteczność sięgającą nawet 80-90 procent.

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Uzupełnij domową apteczkę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ten nietypowy objaw raka tarczycy zobaczysz w lustrze. Obserwuj kolor swojej skóry - Strona Zdrowia

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany