Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatr Nowy w Łodzi przygotowuje drugą premierę po pandemii. W piątek na Dużej Scenie zobaczymy "1968, biegnij, mała, biegnij!"

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Anna Mazurek, autorka scenariusza do spektaklu.
Anna Mazurek, autorka scenariusza do spektaklu. Krzysztof Szymczak
Teatr Nowy w Łodzi nabiera rozpędu i przygotowuje już drugą po otwarciu premierę. W piątek 18 czerwca o godz. 19 w Dużej Sali zobaczymy spektakl "1968, biegnij, mała, biegnij" w reżyserii Remigiusza Brzyka. Jest to opowieść o buncie i konflikcie pokoleń. Rok 1968 jest pretekstem do pokazania tego jak kolejne młode pokolenia szukają swojej drogi zderzając się z uporządkowanym światem pokolenia swoich rodziców i dziadków.

Jest to próba przyjrzenia się konkretnemu rokowi, w którym było kalendarium niezwykłych zdarzeń i niezgody na działania autorytarne rządzących w różnych miejscach na świecie: w Polsce, Francji, Meksyku i wielu innych miejscach. Wspólnie z autorką tekstu (Anna Mazurek przyp. red.) doszliśmy do wniosku, że w takim dziwnym krzywym zwierciadle ten 1968 rok odbija się w 2020 i 2021 roku. Jesteśmy świadkami jakiegoś przesilenia, gdy różne rządy przekraczają granice wolności - mówi Remigiusz Brzyk, reżyser spektaklu.

W spektaklu znaleźć można odniesienia do Łodzi i jej historii. Pojawia się big beatowy żydowski zespół "Śliwki" i postać dyrektor teatru żydowskiego Gołdy Tencer, czy odniesienia do teatru Nowego, który także ma na swoim koncie wiele przemian, także tych politycznych. Zespół aktorski (Barbara Dembińska, Izabela Dudziak - absolwentka PWSFTViT gościnnie, Jolanta Jackowska, Malwina Jelistratow, Lucyna Szierok-Giel, Gracjan Kielar, Adam Mortas, Wojciech Oleksiewicz, Damian Sosnowski - student AST Kraków gościnnie i Sławomir Sulej) inspirując się burzliwymi wydarzeniami w 1968 roku zadaje pytania na temat pokoleniowego buntu i jego genezy. Fenomen młodzieżowych buntów na całym świecie (choć za sprawą innych wydarzeń) stał się inspiracją do zbadania tego jak młodzi ludzie radzą sobie z ciężarem politycznych i społecznych zawirowań. Z jednej strony pozostają wobec tego bezradni, z drugiej odkrywają możliwości inspirujące ich do działania i szukania własnej tożsamości oraz sposobu porozumienia się ze starszym pokoleniem, dla którego ważniejszy jest spokój i stabilizacja.

Początek zbierania materiałów polegał na rozmowach z aktorami, którzy opowiadali swoje historie. Ta wypowiedź nie jest tylko wypowiedzią dramaturga, czy reżysera, ale zespołu aktorskiego. Zależało nam na uchwyceniu metafory protestu, bo zespół jest wielopokoleniowy i chciałam uchwycić temat mówiący o konflikcie wielopokoleniowym - powiedziała Anna Mazurek, autorka scenariusza, dramatopisarka.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany