5/13
Choroba, znana również jako koklusz, wywoływana jest przez...
fot. madhourse/123rf.com

Krztusiec

Choroba, znana również jako koklusz, wywoływana jest przez bakterię - pałeczkę krztuśca Bordatella pertussis, która powoduje zapalenie tchawicy i oskrzeli. Głównym objawem choroby jest uporczywy, duszący kaszel (stąd nazwa), duszność, świszczący oddech. Napady kaszlu mogą prowadzić do wymiotów, a nawet niedotlenienia. Najcięższy przebieg choroby z powikłaniami zagrażającymi życiu występuje u niemowląt i małych dzieci.

Szczepienie na krztusiec: W Polsce stosowana jest szczepionka skojarzona DTP przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi.

6/13
Tę zakaźną, ale nie zaraźliwą chorobę wywołują bakterie...
fot. dolgachov/123rf.com

Tężec

Tę zakaźną, ale nie zaraźliwą chorobę wywołują bakterie laseczki tężca. Do zakażenia dochodzi podczas skaleczenia. Bakterie przedostają się przez ranę do organizmu, a toksyny przez nie wytwarzane atakują centralny układ nerwowy wywołując bolesne skurcze mięśni, szczękościsk, sztywność karku, a w zaawansowanym stadium również drgawki.

Szczepienie na tężec: W Polsce szczepienie przeciwko tężcowi jest obowiązkowe. Stosowana jest szczepionka skojarzona DTP przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi, którą otrzymują dzieci po 2. miesiącu życia w 4 dawkach do 18. miesiąca życia oraz w wieku 6, 14 i 19 lat.

7/13
Odrę wywołuje bardzo szybko rozprzestrzeniający się drogą...
fot. luanateutzi/123rf.com

Odra

Odrę wywołuje bardzo szybko rozprzestrzeniający się drogą kropelkową wirus paramyxowirus. Najczęściej chorują na nią dzieci, a do głównych objawów należą: gorączka, kaszel, katar, ale przede wszystkim wysypka i światłowstręt. W przypadku odry u dorosłych występują podobne objawy jak u dzieci, ale choroba ma dużo cięższy przebieg, szczególnie, gdy osoba zakażona ma problemy związane z układem krążenia. Dlatego największe zagrożenie choroba stwarza dla dziadków dzieci nią zakażonych.

Podobnie, jak w przypadku ospy przechorowanie odry w wieku dziecięcym wytwarza odporność na tę chorobę na całe życie, ale najskuteczniej i najbezpieczniej chronią przed nią szczepienia obowiązkowe realizowane zgodnie z kalendarzem szczepień ochronnych.

Szczepienie na odrę: W Polsce tzw. szczepionkę MMR, czyli szczepionkę trójskładnikową przeciw odrze, śwince i różyczce podaje się obowiązkowo dzieciom między 13. a 15. miesiącem życia, oraz w wieku 6 lat.

8/13
Świnka to zapalenie ślinianek przyusznych wywoływane przez...
fot. milkos/123rf.com

Świnka

Świnka to zapalenie ślinianek przyusznych wywoływane przez paramyksowirusa. Do zakażenia wirusem świnki dochodzi drogą kropelkową, a więc w bliskim kontakcie z osobą chorą. Inkubacja wirusa w organizmie jest bardzo długa i wynosi aż 14-24 dni, natomiast chory może zarażać już na 7 dni przed wystąpieniem pierwszych objawów świnki. Jak większość infekcji wirusowych świnka objawia się wystąpieniem gorączki, utratą apetytu, a jej najbardziej charakterystycznym objawem jest obrzęk ślinianek przyusznych z towarzyszącym silnym bólem w ich okolicy. Ból i obrzmienie utrudniają też swobodne otwieranie ust, gryzienie i przełykanie pokarmów.

Częstym powikłaniem świnki jest zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, które występuje 2-3 tygodnie od zachorowania. Wirus świnki jest szczególnie niebezpieczny dla chłopców powyżej 12. roku życia, ponieważ może prowadzić do wystąpienia takich powikłań jak zapalenie jąder, skutkujące nawet zaburzeniami płodności w przyszłości. Świnka jest też dużo groźniejsza dla osób dorosłych, u których częściej pojawiają się powikłania po chorobie takie jak wyżej wymienione, a także zapalenie trzustki, tarczycy, stawów, nerek czy jajników. Świnka w ciąży, szczególnie w pierwszym trymestrze, może prowadzić do poronienia.

Szczepienie przeciw śwince: Obecnie stosowana jest szczepionka MMR przeciw odrze, śwince i różyczce. Szczepienie należy do obowiązkowych i według kalendarza szczepień ochronnych należy je przeprowadzić w 13-15 miesiącu życia dziecka oraz jako dawkę przypominającą w wieku 6 lat.

Kontynuuj przeglądanie galerii
WsteczDalej

Polecamy

Nawet pięć lat w kolejce do specjalistycznego domu opieki społecznej w Łodzi

Nawet pięć lat w kolejce do specjalistycznego domu opieki społecznej w Łodzi

Deszcz nie pada w Łodzi od kilkunastu dni. Czy miastu zagraża susza?

Deszcz nie pada w Łodzi od kilkunastu dni. Czy miastu zagraża susza?

Zakupy na rynku będziemy robić do końca sierpnia 2026 roku. Co dalej nikt nie wie!

Zakupy na rynku będziemy robić do końca sierpnia 2026 roku. Co dalej nikt nie wie!

Zobacz również

Mieszkańcy Kozin narzekają na remonty, ale ich efekty są już widoczne

Mieszkańcy Kozin narzekają na remonty, ale ich efekty są już widoczne

Juwenalia Politechniki Łódzkiej - to będzie koncertowy weekend PROGRAM

Juwenalia Politechniki Łódzkiej - to będzie koncertowy weekend PROGRAM