Świńska grypa w Łodzi! Bliźniaki z wirusem AH1N1

Elżbieta Włodarczyk
W laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej badają wymazy z gardła i nosa, aby wykryć wirus grypy.
W laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej badają wymazy z gardła i nosa, aby wykryć wirus grypy. Grzegorz Gałasiński
Sześcioletnie bliźniaki i 50-letnia kobieta to kolejne w Łodzi przypadki zakażenia wirusem AH1N1, które wczoraj zostały zarejestrowane w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Potwierdziły to badania. Trzy kolejne przypadki tzw. świńskiej grypy w Łodzi. Sześcioletnie bliźniaki i pięćdziesięcioletnia kobieta zakażeni wirusem AH1N1 są leczeni w domu.

Pacjenci nie są hospitalizowani. Leczeni są przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej w domu, co świadczy, że przebieg choroby nie jest ciężki. W pierwszym przypadku najpierw chora była matka dzieci, ale w pobranej próbce, wymazie z gardła, nie stwierdzono wirusa tzw. świńskiej grypy, lecz grypy innego typu. Wcześniej wirus grypy typu AH1N1 wykryto u 6-letniej dziewczynki, który wyizolowano w laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi. Dziecko również nie było leczone w szpitalu.

W Łodzi ciągle przybywa osób chorych na grypę i infekcje grypopodobne. Z tygodnia na tydzień jest coraz więcej chorych. W woj. łódzkim zachorowało już na świńską grypę dziewięć osób, w tym cztery w Łodzi. Pozostali chorzy to 24-letni mieszkaniec powiatu piotrkowskiego oraz troje dzieci i kobieta z Pabianic i okolic. Chorują już kilka dni.

W dniach 1 - 7 bm. zarejestrowano 10.264 zachorowania na grypę i infekcje grypopodobne, z tego 4745 u dzieci - informują w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi. Od początku sezonu epidemicznego, czyli od 1 września 2015 r., było aż 91.800 takich przypadków. Od początku poprzedniego sezonu 2014/2015 zgłoszono 5668 zachorowań na grypę i infekcje grypopodobne, w tym 2564 u dzieci.

Od początku tego sezonu przebadano w pracowni wirusologii 62 próbki od 31 osób, którym pobrano wymaz z nosa i gardła.

[ZOBACZ TEŻ FILM Paraliż w centrum Londynu. Protest taksówkarzy przeciwko Uberowi (autorRUPTLY/x-news)

](http://www.expressilustrowany.pl/ "ZOBACZ TEŻ FILM Paraliż w centrum Londynu. Protest taksówkarzy przeciwko Uberowi (autorRUPTLY/x-news)