Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Wirusy grypy w natarciu! Młodzi pacjenci w Łodzi z powikłaniami pod respiratorami. Zmarło już troje pacjentów z powikłaniami grypy

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Do szpitali trafiają pacjenci z infekcjami dolnych dróg oddechowych, którzy wymagają podłączenia do ECMO, aparatury zastępującej serce i płuca pacjenta.
Do szpitali trafiają pacjenci z infekcjami dolnych dróg oddechowych, którzy wymagają podłączenia do ECMO, aparatury zastępującej serce i płuca pacjenta. Jaroslaw Jakubczak/ Polska Press
Bardzo ciężko chorują ludzie młodzi, którzy byli szczepieni przeciwko grypie, i szybko zgłosili się do lekarzy. Ale dzięki temu żyją. W szpitalu CKD o życie walczą 34-latek, 38-latek i 48-latek. Zdaniem prof. Waldemara Machała chorzy mieli duże szczęście, że szybko zgłosili się do lekarza i nie próbowali przechodzić grypy. To też konsekwencje tego, jak covid zniszczył nasze płuca.

Śmiertelne żniwo grypy

Troje mieszkańców naszego województwa łódzkiego zmarło w ostatnich dniach z powodu powikłań grypy. Chorzy z uwagi na wiek i schorzenia współistniejące byli narażeni na cięższy przebieg choroby.
Od dwóch tygodni pacjentów w poradniach jest, jak mówią lekarze bardzo dużo. Chorują lekarze, więc wiele poradni pracuje w w okrojonym składzie. Choć są ferie w szkołach, zawsze w tym okresie zachorowań wśród dzieci było mniej, to w tym roku wyjątkowo jest inaczej.

Mamy bardzo wielu pacjentów, dzieci i dorosłych - mówi doktor Jacek Kidoń przyjmujący w poradni przy ul. Leczniczej. - U dzieci rozpoznajemy najczęściej grypę lub zakażenie wirusami RSV, a u dorosłych grypę i covid. Pacjenci zgłaszają się wycieńczeni grypą. Odmiana koronwirusa - kraken - którą obecnie mamy jest bardzo zakaźna, ale na szczęście nie przebiega ze stanami zapalnymi chorób dróg oddechowych wymagających stosowania respiratorów.

Jak mówi doktor Kidoń pacjenci na szczęście zmieniają swoje podejście do chorowania. Nie chodzą przeziębieni do pracy, tylko sami się testują, izolują, a następnie kontaktują z poradnią. W ej przy ul. Leczniczej wszyscy pacjenci przyjmowani są w dniu zgłoszenia.

Młodzi leżą pod respiratorami

Ale na oddziałach intensywnej terapii jest wielu pacjentów z infekcjami dolnych dróg oddechowych, które zaczęły się od grypy, i wymagają podłączenia do respiratora lub ECMO. W CKD jest troje pacjentów w wieku od 34 do 48 lat, którzy wymagają takiego leczenia.

Bardzo ciężko przechorowują infekcje dolnych dróg oddechowych - wyjaśnia prof. Waldemar Machała, anestezjolog. - Ta grupa wiekowa pacjentów tak ciężko jeszcze kilka lat temu takich powikłań nie przechodziła. Uważam, że jest to konsekwencja przebytych wcześniej zakażeń koronawirusem i tego, jak bardzo uszkodził on płuca. Aktualnie mamy pacjenta w sile wieku podłączonego już trzeci tydzień do ECMO, który trafił do nas w trzeciej dobie choroby. Pacjent był szczepiony i dzięki temu jeszcze żyje, bo choroba ma u niego lżejszy przebieg.

Nadal warto się szczepić

Jak mówi prof. Anna Piekarska, lekarz chorób zakaźnych ze szpitala im. Biegańskiego, wszystkie łóżka na oddziałach są zajęte. Chorują 30-40-latkowie, którzy wcześniej nie byli szczepieni na grypę. W tym roku nie zdarzyło się aby na oddział trafi pacjent z ciężkimi powikłaniami, który byłby zaszczepiony przeciwko grypie.

Nadal warto zaszczepić się na grypę, bo u na sezon zachorowań trwa do końca marca - apeluje prof. Anna Piekarska.

3 tysiące pacjentów z grypą

W ostatnich dwóch tygodniach do w województwie łódzkim lekarze zgłosili do inspekcji sanitarnej: 32 przypadki zachorowania na grypę potwierdzone badaniem molekularnym, w tym 8 dzieci do lat 14, 2075 przypadków zachorowań na grypę potwierdzonych wynikiem szybkiego testu antygenowego, 607 przypadków zakażeń wirusem RSV potwierdzonych wynikiem szybkiego testu antygenowego, w tym 287 dzieci do lat 2. Od początku sezonu grypowego, od 1 września ub. roku, zarejestrowano łącznie:
37 przypadków zachorowania na grypę potwierdzonych badaniem molekularnym, 2959 przypadków zachorowań na grypę potwierdzonych wynikiem szybkiego testu antygenowego, 1399 przypadków zakażeń wirusem RSV potwierdzonych wynikiem szybkiego testu antygenowego, w tym 755 dzieci do lat 2.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany