Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom w Łodzi. Spotkania z rodzicami, nauczycielami w Mediatece Memo

Magdalena Rubaszewska
Magdalena Rubaszewska
W Mediatece szkolili się nauczyciele i pedagodzy.
W Mediatece szkolili się nauczyciele i pedagodzy. UMŁ
Jak zapobiegać samobójstwom wśród dzieci i młodzieży, jak wspierać młode osoby, by nie podejmowały tak drastycznych decyzji, jak odczytywać niepokojące sygnały? - tym zagadnieniom poświęcono spotkania w Mediatece Memo w Łodzi zorganizowane przez urząd miasta w czwartek 14 września z okazji Światowego Dnia Zapobiegania Samobójstwom.

Spotkania dla nauczycieli, pedagogów, rodziców

- Mamy kryzys psychiatrii dziecięcej. Coraz więcej dzieci i młodzieży potrzebuje wsparcia. Mówi się, że z powodu pandemii, podczas której dzieci były zamknięte w domach, te problemy nasiliły się. Uważam, że problemy nasilają się od wielu lat - mówi Agata Kobylińska, pełnomocniczka prezydent miasta Łodzi ds. dzieci i młodzieży.
Są dwie główne przyczyny odbierania sobie życia - to sytuacje rodzinna i w środowisku szkolnym. Stąd spotkania zorganizowane dla nauczycieli, pedagogów, psychologów, by wiedzieli, w jaki sposób wspierać dziecko, które jest w kryzysie. W programie spotkania znalazły się także prezentacja filmu pt. "Moje problemy nie są błahe", dyskusja połączona ze szkoleniem. Po południu odbyło się otwarte spotkanie dla rodziców, opiekunów, by dowiedzieli się, jakie sygnały mogą ich zaniepokoić.
- Poprzez ten film chcemy pokazać rodzicom, że to my, dorośli jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo i życie dzieci - dodaje Agata Kobylińska.

Młodzi mówią: nasze problemy nie są błahe.

- Tytuł mojego filmu to cytat z wypowiedzi jednej z bohaterek, Danieli, osoby z niepełnosprawnością. Powiedziała, że pierwszą próbę samobójczą podjęła wtedy, gdy rodzice stwierdzili, że jej problemy są nieistotne. Targnęła się na życie, bo skoro takie są, to po żyć. I to mówi ogromna liczba młodych ludzi: nie traktujecie nas poważnie, dorośli, spójrzcie na nas. To, że mamy 13, 15 czy 17 lat, nie oznacza, że nie potrafimy myśleć, że nie wiemy, co jest dla nas ważne. Dorośli myślą, że wiedzą lepiej, że mają ogromne doświadczenie. Młodzi ludzie chcą być traktowani poważnie, wiedzą, co jest dla nich ważne, co ich martwi i co czują. Jeśli nie będziemy traktować ich jako osoby niezależne, myślące samodzielnie, dla których wartości są kluczowe, to nie zrozumiemy ich problemów - mówi Danuta Sowińska, suicydolożka, edukatorka, prezeska Fundacji Diversity PL i autorka reportażu „Moje problemy nie są błahe".

Statystyki w przerażają. Prób samobójczych jest coraz więcej

W 2022 roku w Polsce próbę samobójczą podjęły aż 2 tys. 093 osoby poniżej 18 roku życia, w tym 85 dzieci, które nie ukończyły jeszcze 13 lat. W Łodzi były to 104 osoby, w tym sześcioro dzieci poniżej 13 roku życia. Problem narasta, szczególnie w najmłodszej grupie wiekowej, a z roku na rok prób samobójczych jest coraz więcej. Młode osoby potrzebują przede wszystkim wsparcia ze strony najbliższego otoczenia - rodziców i nauczyciel. Edukacja dorosłych jest podstawą w zapobieganiu samobójstwom.
- Trzeba edukować małymi krokami, edukacja dorosłych jest kluczowa, by dzieci się nie zabijały - dodaje Danuta Sowińska.

Gdzie w Łodzi szukać pomocy?

W Łodzi działają dwa numery wsparcia dla osób w kryzysie:

  • 42 630 11 02 – czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8 – 20
  • 19 288 – czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 20 – 8 oraz w weekendy

Wsparcia udzielają również psychologowie dyżurujący pod numerami:

  • 116 111 - telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
  • 116 123 - telefon zaufania dla osób dorosłych
  • 800 120 002 - telefon Niebieskiej Linii przeznaczony dla ofiar przemocy w rodzinie

800 108 108 - Bezpłatna linia wsparc

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany