Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studenci Szkoły Filmowej w Łodzi żądają tantiem z internetu

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Studenci Szkoły Filmowej w Łodzi protestujący przed Urzędem Wojewódzkim przy ulicy Piotrkowskiej
Studenci Szkoły Filmowej w Łodzi protestujący przed Urzędem Wojewódzkim przy ulicy Piotrkowskiej Grzegorz Gałasiński
Przed Urzędem Wojewódzkim w Łodzi manifestowali studenci łódzkiej Szkoły Filmowej. Domagają się tantiem dla twórców za filmy umieszczane w internecie.

Sprzeciw młodych filmowców wywołał zaproponowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego projekt zmian w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych, które ich zdaniem pozbawią twórców tantiem za dzieła prezentowane w ramach platform streamingowych i VOD. W protest zaangażowane są też inne środowiska, w tym Koło Młodych Stowarzyszenia Filmowców Polskich, które wystosowało list do MKiDN, i którego reprezentanci spotkali się już w sprawie rządowego projektu zmian z przedstawicielami ministerstwa.

Przed Urzędem Wojewódzkim pojawiło się około sto osób z różnorodnymi transparentami: „Jak zostałem okradziony. Historia prawdziwa”, „Chcę móc żyć za moją pracę”, „Polski rząd potrafi nakręcić tylko wała”, „Studenci PWSF żądają tantiem z internetu”.

- Tantiemy z internetu gwarantują stały przychód filmowcom, bo platformy streamingowe są współcześnie naszym głównym źródłem zarobku. Jesteśmy studentami i pragniemy tylko zabezpieczenia naszej przyszłości - mówili uczestnicy protestu

.

Swoje stanowisko opublikowała Szkoła Filmowa: „Wyrażamy zaniepokojenie usunięciem z projektu nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych mechanizmu, który miał na celu zapewnienie twórcom odpowiedniego wynagrodzenia za korzystanie z ich dzieł w ramach platform streamingowych oraz VOD. Takie działanie stoi w sprzeczności z duchem artykułu 18. dyrektywy europejskiej, który ma na celu zabezpieczenie interesów twórców poprzez zagwarantowanie im sprawiedliwego udziału w korzyściach płynących z cyfrowej dystrybucji ich prac” - czytamy w nim. - „Zwracamy uwagę na fakt, że większość państw członkowskich Unii Europejskiej wprowadziła już dawno przepisy gwarantujące twórcom ustawowe tantiemy lub inne skuteczne mechanizmy prawne zapewniające im sprawiedliwe wynagrodzenie za komercyjną eksploatację ich dzieł w internecie. Polska, wychodząc naprzeciw dyrektywie, powinna dążyć do implementacji rozwiązań, które w pełni respektują prawa twórców. Podkreślamy, że ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych, która zawiera zapisy regulujące sprawy wynagrodzeń twórców z tytułu emisji ich dzieł, uchwalona została przez Sejm RP w 1994 roku i obejmowała wszystkie istniejące wówczas pola eksploatacji. Pojawienie się transmisji internetowych w naturalny sposób te pola rozszerza, co powinno znaleźć odzwierciedlenie w przygotowywanej nowelizacji. W związku z powyższym, Szkoła Filmowa w Łodzi wyraża swoje głębokie rozczarowanie kierunkiem, w jakim podąża projekt nowelizacji oraz podkreśla konieczność wprowadzenia zmian, które zapewnią twórcom filmowym i serialowym sprawiedliwe traktowanie w erze cyfrowej. Jest to nie tylko kwestia szacunku dla pracy twórczej, ale również fundament, na którym powinna opierać się przyszłość kultury i sztuki w naszym kraju”.

Zgodnie z zaplanowaną przez rząd nowelizacją ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych opłaty organizacjom zbiorowego zarządzania nadal będą musiały przekazywać kina, sieci kablowe i nadawców telewizyjni. Internetu to jednak miałoby nie objąć. W minionym tygodniu filmowcy protestowali w tej sprawie przed siedzibą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Postulaty środowiska poparli między innymi Ilona Łepkowska, Agnieszka Smoczyńska, Jan P. Matuszyński, Paweł Maślona, Agnieszka Holland, Agnieszka Grochowska, Mateusz Banasiuk, Julia Kamińska i Małgorzata Szumowska.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Studenci Szkoły Filmowej w Łodzi żądają tantiem z internetu - Dziennik Łódzki

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany