Spółdzielnia zażądała od lokatorów dopłat za ciepło. Mieszkańcy zakwestionowali podzielniki ciepła i wygrali w sądzie

(KZ)
Spółdzielnia mieszkaniowa ze Śródmieścia zażądała od właścicieli mieszkania 3,8 tys. złotych tytułem zaległych opłat za centralne ogrzewanie. Ponieważ lokatorzy odmówili, pozwała ich do sądu. Wyliczone długi miały dotyczyć półtorarocznego okresu. Lokatorzy odmówili zapłaty. Za ogrzewanie cały czas płacili. Mniej niż żądała spółdzielnia, ale więcej niż wynoszą średnie rachunki za podobne lokale znajdujące się w zasobach spółdzielni. Kwestionowali bowiem wskazania podzielników.Czytaj na kolejnym slajdzie
Spółdzielnia mieszkaniowa zażądała od lokatorów 3,8 tys. dopłaty za ciepło zużyte w ciągu 1,5 roku. Spółdzielnia nie udowodniła nawet, że podzielniki są legalne.

Spółdzielnia mieszkaniowa ze Śródmieścia zażądała od właścicieli mieszkania 3,8 tys. złotych tytułem zaległych opłat za centralne ogrzewanie. Ponieważ lokatorzy odmówili, pozwała ich do sądu.

Wyliczone długi miały dotyczyć półtorarocznego okresu. Lokatorzy odmówili zapłaty. Za ogrzewanie cały czas płacili. Mniej niż żądała spółdzielnia, ale więcej niż wynoszą średnie rachunki za podobne lokale znajdujące się w zasobach spółdzielni. Kwestionowali bowiem wskazania podzielników.

Sąd Rejonowy dla Łodzi Śródmieścia, który rozpatrywał pozew, przypomniał, ze to wierzyciel musi udowodnić zasadność swojego roszczenia. Tymczasem spółdzielnia żądając ogromnej kwoty przedstawiła wyłącznie wydruki z własnego systemu informatycznego z wyliczeniami długu twierdząc, że taki jest faktycznie dług lokatorów. Oprócz wydruków dostarczyła jedynie statut. Nie dostarczono regulaminu opłat ani zasad i uchwał według których są one ustalane. W tej sytuacji nie dal sądowi możliwości ustalenia, czy opłaty zostały ustalone prawidłowo, co właściciele mieszkania kwestionowali.

Tak powstawała Manufaktura. Unikalne zdjęcia z budowy Manufa...

Sąd przypomniał, że w przypadku gdy wyłącznym odbiorcą ciepła dostarczanych do budynku jest właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego, jest on odpowiedzialny za rozliczanie na poszczególne lokale całkowitych kosztów. Można w tym celu użyć tak zwanych podzielników ciepła, które nie są w sensie technicznym i prawnym urządzeniami pomiarowymi. Jednak, by wskazywać się na ich odczyty, konieczna jest opinia techniczna o prawidłowości ich działania.

Takiego charakteru nie mają jednak opinie firmy zewnętrznej zajmującej się odczytem wskazań podzielników i rozliczeniem ciepła. Sąd zakwestionował nawet legalność rozliczenia w spółdzielni na podstawie podzielników, skoro dostarczony statut mówił jedynie o możliwości zastosowania do rozliczeń ciepła urządzeń pomiarowych... a takimi podzielniki nie są.

Kryzys wieku średniego. Skąd się bierze i czy dotyka wszystkich?

Wideo

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

o
olek

Uwaga !!!

art.45a ust.11a Prawa Energetycznego jest integralną częścią regulaminu/uchwały ...więc jego stosowanie jest bezwzględnie obowiązkowe ....

jeśli wystąpi okoliczność ......

w ust.11a (cytat)

11a.

Jeżeli użytkownik lokalu nie udostępni właścicielowi lub zarządcy budynku ciepłomierzy, wodomierzy lub urządzeń umożliwiających indywidualne rozliczenie kosztów, niebędących przyrządami pomiarowymi w rozumieniu przepisów metrologicznych, w celu dokonania ich odczytu albo użytkownik lokalu dokona ingerencji w ten przyrząd lub urządzenie w celu zafałszowania jego pomiarów lub wskazań, właściciel lub zarządca budynku może:

1)

dochodzić od użytkownika tego lokalu odszkodowania albo

2)

obciążyć użytkownika tego lokalu, w okresie rozliczeniowym, kosztami ogrzewania w wysokości nie wyższej niż iloczyn średniej wartości kosztów ogrzewania:

a) midx3 kubatury budynku wielolokalowego i kubatury lokalu użytkowanego albo

b) midx2 powierzchni budynku wielolokalowego i powierzchni lokalu użytkowanego.

Spójnik albo oznacza ,że właściciel lub zarządca może wybrać tylko jedną metodę zgodnie z tymi wytycznymi.

Nie ma prawa naliczać więcej niż średnia na m2 budynku

Dochodzić od użytkownika tego lokalu odszkodowania ( oznaczało by to ,że nie miał by prawa pobierać zaliczek na ogrzewanie )

Dochodzić odszkodowania czyli musiałby udowodnić w sądzie że twoje mieszkanie zużywa więcej niż średnia w budynku co ze względu na właściwości ciepła jest nie do udowodnienia ,gdyż ciepło przenika. Chyba ,że SM udowodni twoje celowe marnowanie ciepła (otwieranie okien zimą itp. ( biorąc zaliczki Spółdzielnie Mieszkaniowa z góry decyduje się na średnią , spójnik albo- jest słowem klucz).

Bardzo ciekawa konstrukcja tego zapisu powoduje ,że właściciel lub zarządca jest zmuszony naliczać ze średniej budynku...

Tu bardzo ważne wyjaśnienie o funktorach ....https://www.tysol.pl/a1580-Zanim-podpiszesz-umowe-przeczytaj-bardzo-uwaznie!

Jako że część Rad Nadzorczych i Zarządów SM nie chcą usuwać, tych niezgodnych z prawem regulaminów/uchwał wolą nawet aby spółdzielca pozwał ich

do sądu,gdyż wyrok może zapaść za 2-10 lat kasacja ,apelacja a koszt unieważnienia uchwały 500-2000 zł za którą zapłacą pieniędzmi zwykłych lokatorów.

Dlatego nie proponuję unieważnienia uchwały zgodnie z art.189 kpc.(kodeks postępowania cywilnego) za długo to trwa.

Jeśli w tym przypadku mamy do czynienia z regulaminem/uchwałą bezwzględnie naruszającą ustawę ( w tym przypadku art.45a ust.11a) mamy inne narzędzia

prawne...( nie można w tym wypadku powoływać się na sprzeczność z zasadami współżycia społecznego...tylko niezgodność z prawem )

Wysłać pismo ( Z ZŁĄCZNIKAMI ) do Ministra obecnie Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju ,któremu podlegają SM i wskazać w tej SM niezgodność reg/ uchwały z obowiązującym prawem.

PRAWO SPÓŁDZIELCZE ( po nowelizacji stan prawny 2019r.)

Art. 93a. Uprawnienia ministra wobec spółdzielni mieszkaniowych

§ 1.

Minister właściwy do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa ma prawo żądania informacji, danych i dokumentów, dotyczących organizacji i działalności spółdzielni mieszkaniowych, niezbędnych do dokonywania oceny zgodności z prawem i gospodarności działalności spółdzielni.

§ 2.

W przypadku podejrzenia naruszenia prawa przez spółdzielnię mieszkaniową minister właściwy do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa występuje do właściwego związku rewizyjnego, w którym spółdzielnia jest zrzeszona, lub do Krajowej Rady Spółdzielczej z wnioskiem o przeprowadzenie lustracji. Lustrację przeprowadza się na koszt spółdzielni.

OGRANICZENIE ILOŚCI ZNAKÓW...WIĘCEJ NA ELEKTRODA .PL

PODZIELNIKI CIEPŁA

G
Gość

Pytanie co zrobić żeby się tego pozbyć gdzie połowa lokatorów jest za tym aby to zostawić bo są NADPLATY... ??

G
Gość

Podzielniki...Złdziejstwo!! Mądrzy zarzàdcy już dawno odstąpili od metody podzielnikowej!!

G
Gość

Podzielnik=zlodziej

Znam to ze swojego doswiadczenia ci ktorzy sie grzeja placa za tych ktorzy chodza w 3 parach skarpet i 2 bluzach po domu.

I to jest normalnosc ....

a
as

Brawo nareszcie ktoś wypowiedział na temat zdzierstwa spółdzielni. Te podzielniki ciepła na kalorkach to jeden wielki pic

Dodaj ogłoszenie