Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spadła liczba cudzoziemców, pracujących legalnie w Łódzkiem. Inaczej sytuacja prezentuje się w skali całej Polski

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Liczba cudzoziemców, pracujących legalnie i podlegających ubezpieczeniom społecznym w Polsce to niemal 1 mln 125 tys. osób. W województwie łódzkim, na koniec stycznia br. odnotowaliśmy niemal 69,7 tys. cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS, czyli o ponad 800 osób mniej, niż w tym samym czasie w ubiegłym roku.
Liczba cudzoziemców, pracujących legalnie i podlegających ubezpieczeniom społecznym w Polsce to niemal 1 mln 125 tys. osób. W województwie łódzkim, na koniec stycznia br. odnotowaliśmy niemal 69,7 tys. cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS, czyli o ponad 800 osób mniej, niż w tym samym czasie w ubiegłym roku. mat.pras.ZUS
W porównaniu z rokiem ubiegłym, liczba legalnie pracujących w Łodzi i województwie łódzkim cudzoziemców spadła. Inaczej sytuacja prezentuje się w skali całej Polski, gdzie tendencja jest odwrotna.

Cudzoziemców ubezpieczonych w łódzkim ZUS nieco mniej niż w ubiegłym roku

Liczba cudzoziemców, pracujących legalnie i podlegających ubezpieczeniom społecznym w Polsce to niemal 1 mln 125 tys. osób.
W województwie łódzkim, na koniec stycznia br. odnotowaliśmy niemal 69,7 tys. cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS, czyli o ponad 800 osób mniej, niż w tym samym czasie w ubiegłym roku.

W całym kraju, na koniec stycznia 2024 r., cudzoziemców odprowadzających składki na ubezpieczenie do ZUS-u było więcej niż w ubiegłym roku o 67 tys. Choć w skali kraju ubezpieczonych cudzoziemców jest więcej, w województwie łódzkim w porównaniu do ubiegłego roku jest ich nieco mniej.

Jak zawsze, najwięcej ubezpieczonych obcokrajowców w Łódzkiem pochodzi z Ukrainy - podaje Monika Kiełczyńska, rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego. - Na koniec stycznia br. było ich zarejestrowanych 49,3 tysiące. Warto jednak zauważyć, że mimo iż jest ich najwięcej, to w porównaniu do stycznia ubiegłego roku - jest ich o ponad 3,2 tysiące mniej.

Na terenie łódzkiego spadła też liczba ubezpieczonych m.in. z Zimbabwe (o 257 osób), Filipin (o 144 osoby), czy Rosji (o 60 osób).

Wzrosła natomiast liczba ubezpieczonych z takich Państw jak np.: Bangladesz (o 127 osób), Białoruś (o 410 osób), Indonezja (o 155 osób), Indie (o 264 osoby), Kazachstan (o 73 osoby), Nepal (o 321 osób), Uzbekistan (o 199 osób), Wietnam (o 146 osób).

Najliczniejsze grupy cudzoziemców w Łódzkiem - poza obywatelami z Ukrainy, to obywatele Białorusi – jest ich 5420, oraz Gruzji – 1929 osób.

Obywateli z Zachodniej Europy na terenie łódzkiego jest znacznie mniej niż przybyszów ze Wschodu, ale zarejestrowano np. ponad 200 ubezpieczonych z Włoch, 93 z Francji, 22 z Belgii, 20 z Danii, 116 z Hiszpanii, 102 z Niemiec.

Większość cudzoziemców podlegających ubezpieczeniom społecznym to osoby zatrudnione na umowę o pracę. Pozostali albo założyli własna firmę albo pracują na umowach zleceniach lub na podstawie innych umów, od których istnieje obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany