IPT - pasek artykułowy

Śmigus-dyngus 2024. Gdzie najlepiej spędzić lany poniedziałek? Najciekawsze atrakcje w muzeach i skansenach

Eliza Ciepielewska
Eliza Ciepielewska
Wideo
od 7 lat
Poniedziałek Wielkanocny to nie tylko dzień odpoczynku po uroczystościach związanych z Wielkanocą, ale także czas, gdy tradycyjnie obchodzimy śmigus-dyngus. Jest to dzień pełen radości, figli i oczywiście... wody! Gdzie najlepiej spędzić lany poniedziałek, aby poczuć prawdziwą atmosferę tego niezwykłego święta?

Spis treści

Dlaczego obchodzimy śmigus-dyngus?

Poniedziałek Wielkanocny, znany również jako lanym poniedziałkiem czy dzień świętego Lejka, to dzień pełen obrzędowości ludowej. Tradycja ta sięga odległych czasów i miała swoje źródła w pogańskich wierzeniach.

Kobieta oblewa wodą mężczyznę
Poniedziałek Wielkanocny to nie tylko czas obrzędów religijnych, ale również okazja do świętowania zgodnie z tradycją ludową, zwłaszcza podczas obchodów znanych jako śmigus-dyngus. Gdzie warto spędzić ten wyjątkowy dzień? Carl Smith/gettyimages.com/zdjęcie ilustracyjne

Już od wieków w drugi dzień Świąt ludzie bawili się, oblewając się wodą i przebierając się w barwne stroje. Oblewanie wodą oraz figlowanie były nieodłącznymi elementami tego święta, które miało na celu integrowanie społeczności i nawiązywanie nowych znajomości.

Czytaj też: 9 najpiękniejszych skansenów wiejskich w Polsce. Lipce Reymontowskie i inne miejsca niczym z „Chłopów" Reymonta

Co oznacza śmigus-dyngus?

Śmigus-dyngus, to zwyczaj symbolicznego obmywania się wodą, który ma korzenie w starożytnych wierzeniach. Woda symbolizuje moc życiodajną, oczyszczenie oraz płodność.

Grupa ludzi w strojach ludowych oblewa się wodą
Poniedziałek Wielkanocny to czas nie tylko religijnych obrzędów, ale również radosnych i szalonych tradycji ludowych, zwanych popularnie śmigusem-dyngusem.

Początkowo składał się z dwóch oddzielnych zwyczajów: śmigusa — uderzania gałęziami oraz dyngusa — brania okupu za możliwość zaprzestania oblewania. Dziewczęta chętnie uczestniczyły w tym obrzędzie, wierząc, że woda przyniesie im szczęście i urodę, co miało zwiększyć ich szanse na zamążpójście.


https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.enMatyófolk/wikimedia.org/zdjęcie ilustracyjne

Tradycyjnie to chłopcy oblewali dziewczęta wodą, a związane z tym obrzędy miały przynieść urodzaj i szczęście. Dziewczęta, chociaż często protestowały, w głębi duszy chciały być zmoczone, widząc w tym znak swojej atrakcyjności i szansy na znalezienie partnera.

Gdzie najlepiej spędzić lany poniedziałek?

Jeśli chcesz doświadczyć atmosfery śmigusa-dyngusa w sposób kulturalny i edukacyjny, warto odwiedzić jedno z muzeów lub skansenów organizujących specjalne wydarzenia związane z tym świętem. Oto kilka propozycji:

  • Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu: 1 kwietnia 2024 r., w godzinach 10:00-18:00. W tym dniu będzie można poznać obrzędy i zwyczaje związane z Wielkanocą na Mazowszu, wziąć udział w zabawach, strzelać z dyngusowych sikawek, bawić się w bicie jaj czy grać w tradycyjne gry.
  • Muzeum we Wdzydzach: Od 4 marca będzie możliwość uczestnictwa w warsztatach muzealnych „Wielkanoc na Kaszubach”, podczas których można poznać dawne techniki farbowania jaj oraz własnoręcznie wykonać tradycyjną kraszankę. To doskonała okazja do poznania kultury i tradycji regionu.

Śmigus-dyngus to nie tylko czas zabawy, ale także okazja do odkrywania bogatej kultury i historii naszego kraju. Warto więc skorzystać z możliwości uczestnictwa w organizowanych wydarzeniach i poznać tę barwną tradycję bliżej.

Lany poniedziałek w Legnicy
Dawniej oblewanie wodą symbolizowało oczyszczenie, płodność i uzdrowienie. Obecnie jest to raczej okazja do zabawy i integracji społeczności. Chociaż zwyczaj ten ma swoje korzenie w obrzędach ludowych, wciąż cieszy się dużą popularnością w Polsce. Piotr Krzyżanowski/Polska Press/zdjęcie ilustracyjne

Śmigus-dyngus to nie tylko czas oblewania się wodą, ale również okazja do poznania i uczczenia polskich tradycji. Muzea i skanseny oferują wyjątkowe wydarzenia, które pozwalają na bliższe zapoznanie się z kulturowym dziedzictwem naszego kraju. Dlatego też, jeśli planujesz spędzić lany poniedziałek w ciekawy i pouczający sposób, warto odwiedzić jedno z tych miejsc.

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży