Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Skarby Ziemi" w Łodzi. Dziewięćdziesięciu wystawców na Festiwalu Minerałów i Biżuterii w EC1. I tłumy zwiedzających

Magdalena Rubaszewska
Magdalena Rubaszewska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Hala maszyn EC1 w Łodzi w weekend 24 i 25 lutego zamieniła się w wielki salon jubilerski. Około 90 wystawców z Polski - rękodzielników, producentów, artystów plastyków, jubilerów, miłośników minerałów i skamieniałości - przyjechało na organizowany po raz trzeci Festiwal Minerałów i Biżuterii "Skarby Ziemi".

Więcej

Na tę lubianą przez łodzian imprezę przyjechało kilkadziesiąt wystawców z całej Polski.

Interstone w Łodzi. Łodzianie na targach biżuterii i minerał...

Festiwal Minerałów i Biżuterii w Łodzi. Wisiorek z weneckiego szkła

Łodzianie polubili tę targową imprezę. Na poprzednie edycje przyszło ponad 4,5 tysiąca zwiedzających. W ten weekend w hali też jest tłumnie. A wśród wystawców znalazła się artystka z Łodzi.

- Biżuterię wyrabiam XVII-wieczną, włoską, szlachetną techniką mikromozaiki. Polega na układaniu wzorów z maleńkich kawałeczków szlachetnego szkła weneckiego - opowiada o swoich wyrobach Alicja Brewińska-Walaszczyk, która jako jedyna w Polsce stosuje tę metodę wyrobu biżuterii, a jej pracownia mikromozaiki jest jedną z ośmiu na świecie. - Moje narzędzia to oko i pęseta. Ludzie pytają mnie czy sięgam po lupę. Nie, daję radę na "gołe oko".
Pani Alicja sama projektuje kolczyki, wisiory, zawieszki. Nie powtarza wzorów, każdy wyrób jest jedyny i unikatowy.

Galeria

Płukali złoto, szukali skamieniałości, wyrabiali szkatułkę

Ale łodzianie nie tylko mogą oglądać i kupować piękne wyroby producentów, artystów plastyków, jubilerów oraz ciekawe znaleziska, skamieniałości, minerał. Festiwal to dobra okazja do zabawy, zwłaszcza dla dzieci. Mogą one stać się odkrywcami paleontologami, poszukiwaczami złota, jubilerami wyrabiając drzewko z minerałami lub szkatułkę wyklejaną naturalnymi kamieniami czy wisior - amulet szczęścia z minerałami. Dorośli z kolei mogli spróbować sił w jubilerstwie, tworząc oprawę ze skóry dla kamienia.
- Prowadzę dla dzieci warsztaty edukacyjne. Bawimy się w paleontologów. Uczestnicy wydobywają prawdziwe skamieniałości sprzed milionów lat, które są ukryte w kulach gipsowo-piaskowych, pracując młotkiem i dłutem. Po wydobyciu rozpoznają te skamieniałości. Ponadto dowiadują się, co to jest paleontologia, które zwierzęta wyginęły - mówi Monika Burdka, organizatorka "Geo zabawy".
- Chcieliśmy odróżniać się od innych tego typu imprez i zaproponowaliśmy łodzianom strefę nauki i edukacji z niesamowitymi warsztatami. Takich aktywności w branży biżuteryjno - minerologicznej nie ma. Zdecydowaliśmy więc zaproponować szkołę płukania złota, poszukiwania skamieniałości, a także wykłady i prelekcje - dodaje Monika Chrzanowska, rzecznik prasowy festiwalu.

W niedzielę 25 lutego będzie okazja zdobyć lub poszerzyć wiedzę o minerałach, kamieniach szlachetnych, nieszlachetnych itp.
Przy zabytkowych schodach z zegarem o godz. 11 mgr Grzegorz Bukowski da wykład o „Lubelskim bursztynie – Złoto Lubelszczyzny”, a o godz. 12.15 dr Roksana Maćkowska z Geouniwersytetu opowie o kamieniach jubilerskich i dekoracyjnych.
O godz. 13.30 zaplanowano wykład pt. „Biżuteryjna mikromozaika szklana” Alicji Brewińskiej - Walaszczyk, mistrzyni w technice mikromozaiki szklanej.
Będzie można także wziąć udział w warsztatach w Strefie Nauki i Zabawy. Ponownie będzie działać Szkoła Płukania Złota prowadzona przez edukatorów z Muzeum Minerałów - Młyn Hipolit, Nowy Gaj , a spotkania z nimi wyznaczono o godz.10, 12.30 i 14.
O godz. 13 i 15 wystartują warsztaty neolitycznej i średniowiecznej obróbki bursztynu z wykorzystaniem bursztynu lubelskiego, (obowiązują zapisy: wiadomość przez stronę na Facebooku lub [email protected]).
W godz. 10 - 17 będą trwały zajęcia plastyczne oraz dodatkowe atrakcje prowadzone przez łódzkie Towarzystwo Miłośników Mineralogii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany