MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Siedem grzechów biegacza. Zasady dla osób, które biegają

(opr. aga)
Fot. Piotr Krzyzanowski/Polskapresse
Na wiosnę coraz więcej osób chce zadbać o siebie, swoją kondycję i zaczyna biegać. Bez względu na to, czy dopiero rozpoczynasz przygodę z bieganiem, czy zamierzasz zdobyć Koronę Maratonów Polskich, warto pamiętać o kilku zasadach. Najczęstsze błędy maratończyków według dr. n. med. Jacka Jaroszewskiego, ortopedy, lekarza reprezentacji Polski w piłce nożnej:


1. Nieumiarkowanie w jedzeniu

Najważniejsze źródło energii dla długotrwałej pracy mięśni stanowią węglowodany. Powinny stanowić ok. 60 proc. spożywanych produktów. Trzeba jeść je regularnie i w umiarkowanych porcjach. Posiłek należy spożyć ok. 2 godz. przed planowanym wysiłkiem fizycznym – powoli, dokładnie przeżuwając kęsy.

2. Nieodpowiedni strój

Obuwie powinno być dobrane do budowy stopy (np. typu podbicia), jak i podłoża, po którym z reguły biegamy (twardy asfalt czy miękka, piaszczysta ścieżka leśna). W przypadku pań o większym biuście – bardzo ważny jest stabilizujący stanik sportowy. Odzież powinna być wykonana z oddychającego materiału, odprowadzającego pot od ciała.

3. Brak odpowiedniego przygotowania

Regularny stretching, czyli rozciąganie mięśni, to ważna profilaktyka urazów. Wystarczy zwykła gimnastyka – codzienne wymachy i skłony, krążenie ramionami i biodrami. Równie ważne jest rozciąganie po zakończeniu ćwiczeń.

4. Ignorowanie bólu
Nawet z pozoru niegroźna kontuzja, nieleczona w odpowiedni sposób, może zakończyć się trwałym uszczerbkiem na zdrowiu.

5. Monotematyczność

Ważne jest, aby poza bieganiem podejmować także inną aktywność fizyczną – treningi stabilizacyjne, wzmacniające czy siłowe, np. jazda na rowerze, pływanie.

6. Brak systematyczności

Systematyczne ćwiczenia są niezbędne, aby przygotować organizm do długotrwałego wysiłku. Uprawianie sportu min. 30 minut cztery razy w tygodniu pozwala na utrzymanie czucia głębokiego na odpowiednim poziomie, co minimalizuje ryzyko kontuzji.

7. Przetrenowanie

Zbyt intensywny trening nie wpływa korzystnie na kondycję i zdrowie. Przetrenowanie objawia się m.in. rozdrażnieniem, trudnościami z zasypianiem, gorszą jakością snu, obniżoną odpornością, bólami głowy, spadkiem motywacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany