Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Setki omdleń dziennie. Upały dokuczają osobom starszym i schorowanym

LB
Jaroslaw Jakubczak/Polska Press
W czasie upałów należy wypijać 2 litry wody na dobę. Najlepiej aby była to woda o temperaturze pokojowej, nie gazowana. Kto ma problemy z wypiciem takiej ilości wody może sięgnąć po arbuzy, surowe owoce (niezbyt słodkie) i warzywa. Można przygotować sobie galaretkę owocową lub chłodnik. Lepiej unikać picia kawy i herbaty, bo odwadniają. Pragnienia nie gasimy też alkoholem – przy takiej temperaturze szybciej się nim upijemy.

Bóle w klatce piersiowej i obniżone ciśnienia – to najczęściej konsekwencje wpływu wysokiej temperatury na organizm i powody wezwań pogotowia do pacjentów. Na skutek przegrzania się organizm mdlejemy, tracimy przytomność. Ci, którym upały zaszkodziły zgłaszają się do szpitali i lekarzy poz. Takich pacjentów jest ok kilkuset dziennie. Najbardziej narażeni na negatywne skutki wysokich temperatur są osoby starsze oraz dzieci. I ci, powinni pomiędzy godz. 10 i 16 pozostać w domu.

– Najczęściej są do wezwania do starszych osób, które przebywają w domu – mówi Adam Stępka, rzecznik prasowy pogotowia. – Takie osoby nie zawsze przestrzegają zaleceń. Właśnie wróciłem z wizyty u pacjentki, która w mieszkaniu miała pozamykane okna i dosłownie nie miała czym oddychać. Na pytanie, dlaczego nie włączy wentylatora skoro takowy w mieszkaniu ma odpowiedziała, że za prąd trzeba płacić. Ale jeździmy też do młodszych łodzian, ale już schorowanych.

Do szpitalnego oddziału ratunkowego w „Koperniku”, Jonscherze oraz doraźnej izbie przyjęć w WAM-e zgłaszają się pacjenci u których upały spowodowały nasilenie dotychczas występujących chorób układu krążenia.

– Pacjenci, którzy przebywają już na szpitalnych oddziałach skarżą się na ospałość i ogólne zmęczenie – mówi Piotr Sobczyk, rzecznik szpitala im. M. Kopernika.

Natomiast w ośrodku pediatrycznym im. J. Korczaka lekarze konsultują codziennie wielu małych pacjentów z anginą.

– Upały powodują przyspieszoną czynność serca, spadek lub podwyższenie ciśnienia – mówi dr Krzysztof Sokołowski, kardiolog. – Wysokie temperatury sprzyjają odwodnieniom, bo pocimy się przez skórę. Zmniejszona ilość wody w organizmie powoduje zwiększenie gęstości krwi, a to z kolei zwiększa ryzyko pojawienia się zakrzepów i zatorów, które są jedną z przyczyn zawałów i udarów. Dlatego nawet jeśli nie odczuwamy pragnienia powinniśmy pić wodę i uzupełniać niedobory elektrolitów, potasu i magnezu.

W sprzedaży są gotowe preparaty, które rozpuszczamy w wodzie i przyjmujemy zgodnie z zaleceniem producenta.

Pogoda na czwartek:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany