Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Saperzy na budowie drogi S14. Co oni tam robią?

(JAZ)
Do antyterrorystów na S14 dołączyli saperzy. Mogą przeprowadzić tu niczym nieograniczone próby z różnymi materiałami wybuchowymi, niebezpiecznymi i łatwopalnymi i zaobserwować jak zachowują się budynki poddane takim zabiegom.

Dzięki porozumieniu, jakie zawarła dyrekcja łódzkiego Oddziału GDDKiA z Komendą Wojewódzką Policji w Łodzi, antyterroryści od kilku już miesięcy ćwiczą w warunkach niemal identycznych w rzeczywistymi. Umowa pozwoliła przeprowadzić szereg ćwiczeń, treningów i symulacji, z jakimi funkcjonariusze stykają się na co dzień w swojej trudnej i niebezpiecznej służbie. Poligonem do działań są liczne budynki przeznaczone do rozbiórki na trasie przebiegu przyszłej drogi ekspresowej S14. To niepowtarzalna szansa, aby wszelkie warianty działań przeprowadzić w warunkach idealnych z rzeczywistymi, twierdzą zgodnie, gdzie trzeba sforsować masywne drzwi, przeciwwłamaniowe okno, a nie jest znany rozkład pomieszczeń w budynku i ewentualne niespodzianki, jakie czekają wewnątrz. Nie da się tego osiągnąć na poligonie, gdzie obiekty są doskonale znane i doszczętnie ogołocone z wszelkich przeszkód podczas licznych ćwiczeń.

Obecnie do antyterrorystów dołączyli saperzy, którzy, jak sami podkreślają, mogą przeprowadzić niczym nie ograniczone próby z różnymi materiałami wybuchowymi, niebezpiecznymi i łatwopalnymi i zaobserwować jak zachowują się budynki poddane takim zabiegom. Takiej możliwości nie miałem nigdy podczas swojej 20 letniej służby, mówi jeden z najbardziej doświadczonych saperów w grupie. Sprawdzano więc, jaki efekt daje wybuch gazu z rozszczelnionej butli turystycznej w mieszkaniu, wybuchy plastiku, czy pożar napalmu w budynku. To nieocenione doświadczenia, przekładające się na bezcenną wiedzę do wykorzystania w prawdziwych akcjach bojowych. Przy okazji swoje umiejętności szlifują też strażacy, nawet dla nich gaszenie pożaru budynku, w którym płonie napalm, co nowość.

Czas przeznaczony na takie ćwiczenia będzie wykorzystany do maksimum, czyli do momentu, kiedy trzeba będzie wszystkie budynki rozebrać na potrzeby budowy drogi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany