MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rządowa agencja ma do rozdania ogromne pieniądze. Trzeba się spieszyć. Nabór wniosków rusza za kilka dni

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
NCBiR ogłasza konkurs mający wzmocnić konkurencyjność firm z UE. Zyskać mogą polscy przedsiębiorcy zajmujący się mikroelektroniką i komunikacją
NCBiR ogłasza konkurs mający wzmocnić konkurencyjność firm z UE. Zyskać mogą polscy przedsiębiorcy zajmujący się mikroelektroniką i komunikacją 123rf.com/profile_olegpmr
Do wzięcia jest łącznie prawie pół miliarda złotych. Taką sumę przygotowało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju dla beneficjentów konkursu „Mikroelektronika/Technologie komunikacyjne”. Wnioski można składać od 5 września. Kto ma szanse na pieniądze?

Spis treści

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) ogłosiło nowy konkurs w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki – IPCEI „Mikroelektronika/Technologie komunikacyjne”. Przedsiębiorcy mogą starać się o łączny budżet 458 mln zł. Nabór wniosków o dofinansowanie rozpocznie się 5 września 2023 r. i potrwa do 17 października tego roku. W przedsięwzięciu chodzi o wsparcie polskich firm technologicznych, aby miały szansę w przyszłości zwiększyć swój udział w globalnym eksporcie. Jakie wymogi trzeba spełnić, aby otrzymać środki? I czy na pewno przekazane środki nie staną się kością niezgody z Brukselą?

Komisja Europejska nie potraktuje konkursu jako niedozwoloną pomoc

Mechanizm IPCEI (ang. Important Projects of Common European Interest), z którego pochodzą fundusze, wspiera realizację polityki gospodarczej oraz polityki konkurencji Unii Europejskiej. Jego celem jest wzmocnienie potencjału europejskiego przemysłu na tle globalnej konkurencji. Projekty, które mieszczą się w jego ramach, są zatem ważne dla Komisji Europejskiej, stąd nie należy się dziwić, że wydała ona pozytywną decyzję dopuszczającą udzielenie pomocy. Nie ma zatem obawy, że konkurs stanie się przedmiotem sporu z Brukselą.

– Mechanizm IPCEI daje przedsiębiorcom unikalną szansę na dofinansowanie ich projektu. Wsparcie otrzymują firmy posiadające strategiczne i długookresowe plany, realizujące projekty kluczowe z perspektywy Komisji Europejskiej, o dużym znaczeniu gospodarczym i wysokim potencjale innowacyjności. W przypadku konkursu, który właśnie ogłosiliśmy, stawiamy na obszar mikroelektroniki i technologii komunikacyjnych – komentuje dr Jacek Orzeł, p.o. dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Wskazówki, dzięki którym otrzymasz dofinansowanie

Aby mieć szansę na otrzymanie wsparcia ze strony NCBiR, złożony projekt musi wpisywać się w zakres tematyczny IPCEI Microelectronics/Communication Technologies oraz w co najmniej jedną Krajową Inteligentną Specjalizację. Pomysł powinien przewidywać te same zadania, zasoby i ten sam cel, co projekt IPCEI, który otrzymał pozytywną decyzję KE dopuszczającą udzielenie pomocy, a także obejmować działalność badawczą, rozwojową i innowacyjną oraz pierwsze zastosowanie w przemyśle.

Kilka pomysłów dla wnioskodawców oraz informacja, czego nie powinni robić

Projekt może obejmować rozbudowę instalacji pilotażowych, zakładów demonstracyjnych lub opracowanie całkowicie nowej aparatury i urządzeń w ramach etapu następującego po etapie linii pilotażowej (w tym fazy testów), ale nie może obejmować produkcji masowej, ani działalności handlowej. Zgodnie z założeniami mechanizmu IPCEI, projekt powinien cechować się wysokim poziomem innowacyjności, pozytywnym wpływem na środowisko oraz przyczyniać się do wzrostu konkurencyjności europejskiego przemysłu.

NCBiR informuje, że ocena złożonych wniosków o dofinansowanie przewidziana jest na 60 dni od daty zakończenia naboru. Agencja zwraca też uwagę na to, że beneficjenci konkursu muszą zrealizować swoje projekty najpóźniej do końca 2029 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rządowa agencja ma do rozdania ogromne pieniądze. Trzeba się spieszyć. Nabór wniosków rusza za kilka dni - Strefa Biznesu

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany