MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rosną zarobki i spada zatrudnienie. Polski rynek pracy zmienia się. Niektórzy pracownicy dostają już co miesiąc średnio prawie 8 tys. zł

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
Oto nowa średnia płaca krajowa w sektorze przedsiębiorstw
Oto nowa średnia płaca krajowa w sektorze przedsiębiorstw 123rf.com/profile_akz/jrms
Przeciętne wynagrodzenie brutto w segmencie przedsiębiorstw wyniosło w lutym 7 979 zł za miesiąc i wzrosło o 12,9 proc. rok do roku – wynika z danych GUS. Spada jednak poziom zatrudnienia, ale zwalniani pracownicy mogą niebawem zobaczyć światełko w tunelu. Rośnie bowiem produkcja przemysłowa.

Spis treści

Płace brutto, po uwzględnieniu inflacji wzrosły aż o 9,8 proc. rok do roku. Spadek cen, choć wpłynął korzystnie na siłę nabywczą Polaków, nie pomoże zbytnio tym, którzy zaczęli ostatnio tracić pracę. Okazuje się bowiem, że w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku rynek pracy uszczuplił się o 0,2 proc. Być może pewnym światełkiem nadziei okażą się z kolei dobre dane dotyczące produkcji przemysłowej w Polsce.

Rekordowe wzrosty zarobków są efektem kulminacji kilku czynników

Według dyrektora zarządzającego Portu Mikołaja Raczyńskiego skala wzrostu płac realnych osiągnęła w ostatnim czasie astronomiczne poziomy. Powodem wzrostu płac, zdaniem eksperta, jest wystąpienie łącznie silnych podwyżek płacy minimalnej oraz podwyżek w sektorze budżetowym, które nie pozostają bez wpływu także na pozostałe segmenty rynku pracy. Kolejna przyczyna tak dynamicznego wzrostu wynagrodzeń, to wyjątkowo niskie globalne „momentum inflacji” w ostatnim czasie – wyjaśnia dyrektor Raczyński.

– Trudno wyobrazić sobie jednak, aby taka sytuacja była do utrzymania w dłuższym terminie. Płace realne powinny bowiem konwergować z czasem do wzrostu produktywności w gospodarce. Kluczowe pytanie to którym kanałem nastąpi dostosowanie – spowolnieniem wzrostu płac, czy ponownym wzrostem inflacji – komentuje dyrektor zarządzający Portu Mikołaj Raczyński.

Dla uzmysłowienia sobie z jak potężnym wzrostem mamy do czynienia wystarczy obecne, średnie zarobki w sektorze przedsiębiorstw zestawić z tymi z lutego – miesiąc temu średnia pensja brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosła 7 768,35 zł, teraz to 7 979 zł.

Rośnie produkcja przemysłowa. Co to oznacza?

Produkcja przemysłowa wzrosła w lutym o 3,3 proc. rok do roku, a ceny produkcji spadły w poprzednim miesiącu o 10,1 proc, w analogicznym okresie. Miesiąc do miesiąca ceny produkcji wzrosły jednak o 0,1 proc. Dane o produkcji okazują się lepsze od oczekiwań ekspertów, którzy spodziewali się wzrostu produkcji o 2,6 proc. rok do roku. Trzeba jednak dodać, że po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja spadła o 0,1 proc. miesiąc do miesiąca, co jednak nieco studzi optymizm.

W małych firmach zarabia się zazwyczaj mniej

Generalnie jednak wzrost produkcji przemysłowej rok do roku to dobra wiadomość dla osób, które borykają się ze znalezieniem zatrudnienia. Ich grono poszerzyło się w lutym, również w danych rok do roku o 0,2 proc. Z kolei osoby, które dziwią się, że średnie zarobki sięgają już bez mała 8 tys. zł, przypominamy, że dane te nie dotyczą małych firm, a tam wciąż wynagrodzenia bywają znacznie niższe.

Dane dawały nadzieje na ożywienie gospodarki. Co dalej z recesją?

Jak zauważa Raczyński, od kilku miesięcy badania koniunktury w Polsce i za granicą wskazywały, że jesteśmy blisko punktu zwrotnego w sektorze przemysłu i najgorsze mamy już za sobą.

Ożywienie na razie jest tutaj dość spokojne i takie pozostanie, bowiem nadal w wielu branżach widać zbyt duże poziomy zapasów oraz obserwowane są zmiany w strukturze wydatków konsumentów, którzy więcej wydają na usługi. Przemysł powinien jednak stopniowo wychodzić z recesji i mamy kolejne potwierdzenie tego trendu– prognozuje ekspert.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rosną zarobki i spada zatrudnienie. Polski rynek pracy zmienia się. Niektórzy pracownicy dostają już co miesiąc średnio prawie 8 tys. zł - Strefa Biznesu

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany