Roman Abramowicz wiedział, że czekają go sankcje. Znalazł sposób, aby uniknąć zajęcia jednego ze swoich jachtów

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
W dniu agresji Rosji na Ukrainę – 24 lutego – rosyjski oligarcha Roman Abramowicz, przekazał własność jednego ze swoich jachtów bliskiemu współpracownikowi Dawidowi Dawidowiczowi
W dniu agresji Rosji na Ukrainę – 24 lutego – rosyjski oligarcha Roman Abramowicz, przekazał własność jednego ze swoich jachtów bliskiemu współpracownikowi Dawidowi Dawidowiczowi East News
Udostępnij:
W dniu agresji Rosji na Ukrainę – 24 lutego – rosyjski oligarcha Roman Abramowicz, przekazał własność jednego ze swoich jachtów bliskiemu współpracownikowi Dawidowi Dawidowiczowi. Wszystko po to, by uniknąć jego zajęcia. Informację ujawnił brytyjski dziennik „The Guardian”.

Dziennik informuje, że „stosunkowo niewielki, 50-metrowy »Aquamarine«, obecnie znajdujący się w suchym doku w holenderskim porcie Vlissingen, jest piątym jachtem powiązanym z Abramowiczem, który został objęty sankcjami przez Wielką Brytanię i Unię Europejską z powodu domniemanych bliskich relacji oligarchy z prezydentem Rosji Władimirem Putinem”.

Pozostałe to dwa superjachty, o wartości 474 mln i 437 mln dolarów, które po nałożeniu sankcji na Abramowicza zostały odesłane do Turcji, oraz dwie mniejsze łodzie zacumowane obecnie na Karaibach.

„The Guardian” ustalił jednak, że 24 lutego, czyli w dniu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, prawo własności do „Aquamarine” przeszło z firmy kontrolowanej wcześniej przez Abramowicza na jego bliskiego współpracownika, rosyjskiego biznesmena Dawida Dawidowicza. Formalnie właścicielem jachtu jest firma MHC Jersey Ltd z siedzibą na wyspie Jersey. „Mogę potwierdzić, że jestem właścicielem MHC Jersey Ltd i jachtu Aquamarine” – napisał w odpowiedzi na pytania brytyjskiej gazety.

Ponadto poinformował, że jest większościowym udziałowcem w zarejestrowanej na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych firmie inwestycyjnej Norma Investments, która wskazana jest w rejestrze spółek na Jersey jako jedyny udziałowiec w MHC Jersey Ltd, spółce będącej właścicielem „Aquamarine”.

„The Guardian” przypomina, że amerykański „The Wall Street Journal” wcześniej ujawnił, że prawo własności do firmy Norma Investments, którą – jak uważano – kontrolował Abramowicz, przeszło w ręce Dawidowicza 24 lutego. Eksperci wskazywali, że miało być sposobem na uniknięcie przez Abramowicza zamrożenia części aktywów.

„Aquamarine” został zbudowany przez holenderską firmę Heesen, która dostarczyła go w 2021 roku. W momencie budowy wartość jachtu była szacowana na nieco ponad 40 mln dolarów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Pogrzeb Franciszka Pieczki - video flesz

Więcej informacji na stronie głównej Express Ilustrowany
Dodaj ogłoszenie