Mapa wojny. Brutalna agresja Rosji na Ukrainę. Gdzie toczą się walki?

Infografika: Agnieszka Kowalko
Mija 390. dzień brutalnej inwazji Rosji na Ukrainę. Raport Instytutu Studiów nad Wojną (ISW) wskazuje, że ogólne tempo rosyjskich operacji na Ukrainie w porównaniu z poprzednimi tygodniami spadło. W ciągu ostatnich siedmiu dni siły rosyjskie osiągały jedynie minimalne korzyści taktyczne jeżeli chodzi o front w obwodzie ługańskim, ale ukraińska obrona, jak informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, przeprowadzała udane kontrataki, odzyskując tymczasowo utracone terytoria.

Siły ukraińskie prawdopodobnie przeprowadziły lokalny kontratak na południowy zachód od Bachmutu w związku z rosnącą dyskusją rosyjską na temat potencjalnej ukraińskiej kontrofensywy w rejonie Bachmutu. Geolokalizowany materiał filmowy opublikowany 19 marca wskazuje, że siły ukraińskie przeprowadziły udany kontratak na południowy zachód od Iwaniwskiego (6 km na zachód od Bachmutu) i odepchnęły siły rosyjskie.

Rzecznik Ukraińskiej Wschodniej Grupy Wojsk pułkownik Serhij Czerewat poinformował, że siły rosyjskie przeprowadziły 19 ataków w rejonie Bachmutu, ale siły rosyjskie prawdopodobnie uzyskały jedynie marginalne zyski. Nasilające się rosyjskie dyskusje o zbliżającej się ukraińskiej kontrofensywie w rejonie Bachmutu sugerują, że źródła rosyjskie są coraz bardziej niepewne co do zdolności rosyjskich wojsk do utrzymania inicjatywy wokół miasta.

Mapa wojny. Brutalna agresja Rosji na Ukrainę. Gdzie toczą się walki?
Infografika: Agnieszka Kowalko

Rosyjska ofensywa wiosenna prawdopodobnie zbliża się zatem do kulminacji. Trwające rosyjskie ofensywy wzdłuż linii Swatowa-Kreminna, wokół Bachmutu oraz wzdłuż linii frontu Awdijiwka-Donieck i Wuhłedae nie przyniosły więcej niż stopniowych korzyści taktycznych w pierwszych miesiącach 2023 roku.

Mimo wszystko, niezależnie od strat, okupanci dalej prowadzą akcje ofensywne. Tylko w ciągu minionej doby wróg przeprowadził ponad 75 ataków na miejscowości zlokalizowane w okolicach Bachmutu i na samo to miasto w obwodzie donieckim.

W ciągu zeszłej doby wielokrotnie atakowane były m.in. miejscowości Łyman, Bachmut, Awdijiwka, Marjinka, Szachtarśk, Kołodiazi, Siewiersk, Spirne i Fedoriwka.

Mapa wojny. Brutalna agresja Rosji na Ukrainę. Gdzie toczą się walki?
Infografika: Agnieszka Kowalko
Polecjaka Google News - Portal i.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mapa wojny. Brutalna agresja Rosji na Ukrainę. Gdzie toczą się walki? - Portal i.pl

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany
Dodaj ogłoszenie