1/13
Przegląd roku 2022 w edukacji. Co się wydarzyło w...
fot. 123rf.com

Edukacja w 2022. Najważniejsze wydarzenia

Przegląd roku 2022 w edukacji. Co się wydarzyło w poszczególnych miesiącach? Przypominamy.

2/13
10.01 – Uczniowie wrócili do nauki stacjonarnej. Szkoły...
fot. 123rf.com

STYCZEŃ 2022

10.01 – Uczniowie wrócili do nauki stacjonarnej. Szkoły przeszły na naukę zdalną 20 grudnia 2021 roku.

13.01 – Sejm uchwalił nowelizację ustawy Prawo oświatowe wzmacniającą rolę kuratora oświaty i zmieniającą zasady funkcjonowania organizacji pozarządowych w szkołach i placówkach oświatowych. Tzw. Lex Czarnek.

15.01 – Rozpoczęły się dwutygodniowe ferie zimowe w pięciu pierwszych województwach. W pozostałych rozpoczęły się tydzień, dwa lub cztery tygodnie później.

27.01 – Wprowadzono naukę zdalną do 27 lutego dla uczniów klas V-VIII szkół podstawowych i dla uczniów wszystkich klas szkół ponadpodstawowych.

3/13
4.02 – Senat w głosowaniu opowiedział się za odrzuceniem w...
fot. Joanna Urbaniec / Polska Press

LUTY 2022

4.02 – Senat w głosowaniu opowiedział się za odrzuceniem w całości nowelizacji ustawy Prawo oświatowe, wzmacniającej rolę kuratorów oświaty i zmieniające zasady funkcjonowania organizacji pozarządowych w szkołach. Nowelizacja wróciła do Sejmu.

9.02 – Sejm odrzucił uchwałę Senatu o odrzuceniu nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Nowelizacja trafiła do prezydenta.

9.02 – W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela, który zakłada powiązanie wysokości wynagrodzeń nauczycieli z wysokością przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce. Projekt, wniesiony do Sejmu przez Związek Nauczycielstwa Polskiego, trafił do dalszych prac w sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

21.02 – Uczniowie klas V-VIII szkół podstawowych i uczniowie wszystkich klas szkół ponadpodstawowych wrócili do nauki stacjonarnej. Zniesiona została nauka zdalna dla nich.

28.02 – Skończyły się ferie zimowe. Uczniowie z ostatnich pięciu województw, w których były ferie, wrócili do nauki.

4/13
2.03 – Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy...
fot. 123rf.com

MARZEC 2022

2.03 – Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy Prawo oświatowe tzw. Lex Czarnek.

8.03 – Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podpisał rozporządzenia o wprowadzeniu od 1 września 2022 r. w szkołach ponadpodstawowych nowego obowiązkowego przedmiotu historia i teraźniejszość.

12.03 – Sejm uchwalił ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Znalazły się w niej m.in. zapisy dotyczące edukacji. Zgodnie z nimi na stanowisku pomocy nauczyciela może być zatrudniona osoba niemająca obywatelstwa polskiego, jeżeli zna język polski w mowie i piśmie w stopniu umożliwiającym pomoc uczniowi, który nie zna polskiego albo zna go na poziomie niewystarczającym do korzystania z nauki. Możliwe jest zatrudnienie na stanowisku pomocy nauczyciela lub nauczyciela w oddziale dla uczniów z Ukrainy nauczyciela pobierającego świadczenie kompensacyjne bez utraty tego świadczenia. Minister edukacji i nauki został upoważniony do wydania rozporządzenia określającego organizację kształcenia, wychowania i opieki dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy.

17.03 – Odbyło się pierwsze posiedzenie 20-osobowej Rady ds. Edukacji Uchodźców, powołanej przez ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. W jej skład wchodzą m.in byli ministrowie edukacji, parlamentarzyści, kuratorzy oświaty, samorządowcy i dyrektorzy szkół.

21.03 – Minister edukacji i nauki podpisał nowelizację rozporządzenie w sprawie organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli i rozporządzenie w sprawie organizacji kształcenia, wychowania i opieki dzieci i młodzieży, będących obywatelami Ukrainy. Dotyczyły one m.in. możliwości przyjęcia do przedszkola i klas I-III, do oddziałów specjalnych i integracyjnych większej liczby dzieci ze względu na dzieci uchodźców z Ukrainy i możliwości organizacji oddziałów przygotowawczych poza infrastruktura szkolną.

23.03 – Ośrodek Rozwoju Edukacji rozpoczął nabór dla nauczycieli i osób związanych z oświatą, pochodzących z Ukrainy, na bezpłatny intensywny kurs języka polskiego. Kurs online rozpoczął się 28 marca.

24.03 – Sejm uchwalił nowelizację ustawy Karta nauczyciela, podnoszącą średnie wynagrodzenie nauczycieli od 1 maja o 4,4 proc.

24.03 – Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała informacje na temat dostosowań dla uczniów z Ukrainy na egzaminie ósmoklasisty i na maturze.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Zdjęcia kibiców na meczu ŁKS Łódź - Śląsk Wrocław. GALERIA ZDJĘĆ

Zdjęcia kibiców na meczu ŁKS Łódź - Śląsk Wrocław. GALERIA ZDJĘĆ

Co musiałoby się wydarzyć, aby piłkarze ŁKS utrzymali się w ekstraklasie?

Co musiałoby się wydarzyć, aby piłkarze ŁKS utrzymali się w ekstraklasie?

Najśmieszniejsze memy na Dzień Strażaka!

Najśmieszniejsze memy na Dzień Strażaka!

Zobacz również

Paska i świece w święconce. W Łodzi prawosławni i grekokatolicy obchodzą Wielkanoc

Paska i świece w święconce. W Łodzi prawosławni i grekokatolicy obchodzą Wielkanoc

Memy o blamażu Lecha. Kto jest większym przegranym? Zaglosuj w sondzie

Memy o blamażu Lecha. Kto jest większym przegranym? Zaglosuj w sondzie