MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rok 2022 w edukacji. Kalendarium najważniejszych wydarzeń. Pamiętacie? Oto przegląd wydarzeń 2022 dotyczących szkoły miesiąc po miesiącu

OPRAC.:
Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Przegląd roku 2022 w edukacji. Co się wydarzyło w poszczególnych miesiącach? Przypominamy.
Przegląd roku 2022 w edukacji. Co się wydarzyło w poszczególnych miesiącach? Przypominamy. 123rf.com
Najważniejsze wydarzenia w 2022 r. w edukacji to te, których skutki są długoterminowe. Przyjęcie do szkół dzieci uchodźców w Ukrainy, akcja protestacyjna nauczycieli, kryzys zawodu nauczyciela i odchodzenie pedagogów ze szkół, nowe przedmioty i zmiany w podstawie programowej to najistotniejsze z nich. Tym żyła edukacja w 2022 roku. Przypominamy o ważnych wydarzeniach i decyzjach, które miały miejsce w poszczególnych miesiącach roku 2022.

Spis treści

Rok 2022 w edukacji

W roku 2022 każdy miesiąc był dla edukacji ważny. Mierzyliśmy się m.in. z powrotem do nauki stacjonarnej, egzaminami, przyjęciem uczniów z Ukrainy, zmianami w przepisach np. dotyczących Karty Nauczyciela, wsparcia osób z niepełnosprawnościami, czy też z wysokimi kosztami szkolnych wyprawek. Towarzyszyły nam obawy związane m.in. z:

  • powrotem do nauki zdalnej,
  • wypaleniem zawodowym nauczycieli,
  • brakiem wystarczającego wsparcia psychologicznego dla dzieci i młodzieży,
  • kontrowersyjnymi propozycjami zmian w przepisach.

Zakończyliśmy jeden rok szkolny i rozpoczęliśmy kolejny, czemu towarzyszyła akcja protestacyjna związków zawodowych i wiszący w powietrzu strajk oświaty, a wkrótce potem silne emocje związane z nowelizacją ustawy Prawo oświatowe (Lex Czarnek 2.0).

Nie sposób wymienić wszystkich wydarzeń, które miały miejsce. Jednak zebraliśmy najważniejsze decyzje, wydarzenia i zmiany, które wydarzyły się w poszczególnych miesiącach roku 2022. Niektóre z nich mają swoją kontynuację w kolejnym roku szkolnym.

Decyzje, wydarzenia, zmiany

W drugim semestrze roku szkolnego 2021/2022, a pierwszym półroczu roku kalendarzowego 2022 wielkim wyzwaniem dla edukacji było przyjęcie dzieci z Ukrainy, które przyjechały do Polski, uciekając przed wojną. Dlatego marzec 2022 był miesiącem, w którym wprowadzono sporo zmian, m.in. zdecydowano o możliwości przyjęcia do przedszkola i klas I-III, do oddziałów specjalnych i integracyjnych większej liczby dzieci ze względu na dzieci uchodźców z Ukrainy i o organizacji oddziałów przygotowawczych poza infrastrukturą szkolną.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023 obfitowało w kolejne zmiany. Towarzyszyła nam także obawa o strajk nauczycieli. Akcja protestacyjna ostatecznie przybrała inną formę.

Przypominamy, że od 1 września 2022 weszły w życie zmiany w podstawie programowej przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa. Wprowadzone zostały nowe treści nauczania, dotyczące m.in.

  • reagowania w sytuacji zagrożenia działaniami wojennymi,
  • zasad pierwszej pomocy w sytuacji wystąpienia zagrożenia z użyciem broni konwencjonalnej oraz edukacji obronnej, w tym szkolenia strzeleckiego.

W przypadku szkolenia strzeleckiego na poziomie szkoły podstawowej chodzi wyłącznie o teorię bezpiecznego obchodzenia się z bronią. W szkołach ponadpodstawowych szkolenie strzeleckie obejmuje podstawy strzelania z częścią praktyczną prowadzoną z wykorzystaniem bezpiecznych narządzi do ćwiczeń strzeleckich takich, jak np. broń kulowa, pneumatyczna, repliki broni strzeleckiej, strzelnice wirtualne albo laserowe.

We wrześniu weszły w życie także przepisy zmniejszające tygodniowy wymiar nauki języka niemieckiego, jako języka mniejszości narodowej z trzech godzin do godziny.

Wprowadzono nowelizację Karty nauczyciela. Zgodnie z nią zlikwidowano dwa stopnie awansu zawodowego nauczycieli: nauczyciel stażysta i nauczyciel kontraktowy. W ich miejsce pojawił się nauczyciel początkujący (niemający stopnia awansu zawodowego). Średnie wynagrodzenie nauczyciela początkującego określono na 120 proc. kwoty bazowej określanej dla nauczycieli corocznie w ustawie budżetowej. Tym samym wprowadzono podwyżkę dla nauczycieli w pierwszych latach pracy w zawodzie.

W nowelizacji zapisano też, że w ramach 40-godzinnego tygodnia pracy, nauczyciel zobowiązany jest do "dostępności w szkole w wymiarze godziny tygodniowo", w której trakcie "odpowiednio do potrzeb prowadzi konsultacje dla uczniów lub wychowanków, lub ich rodziców".

Weszły w życie standardy zatrudnienia w szkołach nauczycieli specjalistów: pedagogów, pedagogów specjalnych, psychologów, logopedów lub terapeutów pedagogicznych.

O tym pisaliśmy w 2022 roku

Staramy się informować o bieżących i ważnych sprawach związanych z edukacją, w szerokim znaczeniu tego słowa. Jesteśmy z maturzystami i uczniami klas ósmych w przygotowaniach do egzaminów. Rozmawiamy z psychologami, naukowcami, nauczycielami i ekspertami różnych dziecin, aby wspierać rodziców, nauczycieli i uczniów wyjaśniając bliskie im tematy.

W 2022 roku chętnie czytaliście rozmowy o edukacji, m.in. dotyczące kryzysu zawodu nauczyciela, ale także te dotyczące radzenia sobie z trudnymi sytuacjami np. z stresem przedegzaminacyjnym. Pytaliśmy nauczycieli, jak wygląda ich praca, ile zarabiają, co ich martwi, dlaczego odchodzą zawodu, a także, za co swoją pracę kochają:

Zaglądamy już do przedszkola i sięgamy po dyplomy, a nawet jeszcze dalej, bo przecież człowiek uczy się całe życie.

Co się zmieni w edukacji w 2023 roku?

Podsumowując rok 2022, będąc a półmetku roku szkolnego 2022/2023 nie można pominąć tego, co dopiero nadejdzie. A więc zmian, które czekają nas w edukacji w roku 2023. A będzie ich sporo!

Wśród tych pewnych są m.in. podwyżki dla nauczycieli, zmiany na maturze i powrót do matury ustnej, nowe przedmioty w szkole, zmiany w podstawach programowych niektórych przedmiotów (łacina, technika oraz język polski), nowe dyscypliny naukowe, a także branże w kształceniu zawodowym.

Źródło:

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany