Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rada Miejska w Łodzi. Przegłosowany projekt specustawy o rewitalizacji Łodzi

Mirosław Malinowski
Mirosław Malinowski
Mirosław Malinowski
Rada Miejska w Łodzi przyjęła na sesji "Stanowisko-apel w sprawie projektu ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji z zakresu budownictwa mieszkaniowego oraz rewitalizacji Łodzi". Projekt ten nazywany "specustawa rewitalizacyjną dla Łodzi" trafi teraz do posłów, senatorów i prezydenta RP. Za projektem zagłosowało 30 radnych PO, Nowoczesnej i SLD oraz radny PiS Bartłomiej Dyba-Bojarski. Przeciw było 6 radnych PiS. Tuż przed głosowaniem władze Łodzi zdecydowały o wykreśleniu z projektu najbardziej krytykowanych zapisów, które miały pozwolić Radzie Miejskiej na zniesienie ochrony konserwatorskiej miejskich zabytków.

"Prezydent wycofała się ze wszystkich zapisów projektu specustawy dla Łodzi, które odnosiły się do zniesienia ochrony konserwatorskiej. To jest sukces społeczników, specjalistów i wreszcie mój i innych radnych PiS, którzy od początku wskazywali, że nie tędy droga do pozyskania środków na remontowanie Łodzi z budżetu państwa. Bo nie można oczekiwać pieniędzy na remont wyjątkowego dziedzictwa naszego miasta, o którego istnieniu od lat przekonujemy i co się w końcu chyba udało,a jednocześnie stwierdzać, że nie warto go ratować." - skomentował na Facebooku decyzję władz Łodzi radny Dyba-Bojarski.

W przyjętym projekcie pozostały wyłącznie zapisy o finansowaniu budownictwa mieszkaniowego i remontów zabytków w mieście dzięki powstaniu Krajowego Funduszu Rewitalizacji Łodzi. Władze Łodzi wyliczyły, że 10 lat temu spośród 1800 miejskich kamienic w dobrym stanie było tylko 2 proc. budynków, a obecnie jest już 11 proc. Przez ten czas wyremontowano 226 budynków, a 145 jest w remoncie. Miasto na remonty wydało 320 mln zł.

- Do odnowienia pozostało nam około 1600 miejskich kamienic, do tego dochodzi infrastruktura drogowa, chodniki, zielone skwery
i torowiska. Szacowany na dziś koszt remontów tylko samych kamienic to 13 mld złotych.Miasto nie ma takich pieniędzy i samo nigdy ich nie zdobędzie. Dlatego potrzebujemy wsparcia ze strony rządu, dlatego potrzebujemy pieniędzy z budżetu państwa. 
Mamy prawo oczekiwać takiej pomocy, gdyż do tej pory żaden powojenny rząd nie przeznaczył ani jednej złotówki na remont choćby jednej kamienicy - mówi Wojciech Rosicki, wiceprezydent Łodzi. - Przez ostatnie lata zdobyliśmy wiedzę i doświadczenie, zderzyliśmy teorię z praktyką. Przystępując do realizacji programu Mia100 Kamienic, mieliśmy jak najlepsze intencje. Założyliśmy, że wszystkie prace, bez wyjątku prowadzić będziemy zgodnie z najbardziej restrykcyjnymi wytycznymi konserwatora zabytków. 

Dziś - z perspektywy czasu wiemy, że chcieliśmy za dobrze. Z jednej strony osiągnęliśmy spektakularny sukces, zrealizowaliśmy piękne projekty, to Łódź a nie Wrocław stała się przykładem dla innych miast, z drugiej jednak benedyktyńskie trzymanie się nieżyciowych przepisów doprowadziło do powstania zaskakujących paradoksów. Zdaliśmy sobie sprawę, że system w którym miasto zmuszone jest prowadzić wszystkie prace w reżimie konserwatorskim jest niesprawiedliwy społecznie.

W tym samym czasie, gdy niektórzy mieszkańcy lokali komunalnych nadal nie mają dostępu do łazienki czy toalety, innym mieszkańcom miasto fundowało remont o standardzie apartamentów klasy premium. Za gigantyczne pieniądze odtwarzaliśmy stiuki, boazerie, polichromie, dębowe parkiety, drewnianą stolarkę okienną czy piece kaflowe. Podczas gdy tysiące łodzian, przez najbliższe dziesiątki lat będzie spłacać raty kredytów hipotecznych wziętych na zakup i remont wymarzonych mieszkań, inni mieszkańcy otrzymywali od miasta za darmo mieszkania wyremontowane pod klucz, z wykorzystaniem najwyższej jakości materiałów, niejednokrotnie wykonywanych, zgodnie z zaleceniami konserwatora na indywidualne zamówienie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany