Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rada Miejska: Dlaczego Łódź się starzeje i wyludnia

(msm)
W połowie XXI wieku w Łodzi ma mieszkać mniej niż pół miliona osób.
W połowie XXI wieku w Łodzi ma mieszkać mniej niż pół miliona osób. Maciej Stanik
Za około 20 lat Łódź przestanie być trzecim pod względem ludności miastem w Polsce - więcej osób będzie mieszkać we Wrocławiu. W 2030 r. liczba ludności miasta spadnie poniżej 600 tys. osób, a w 2050 - poniżej 500 tys. Informacje na temat demografii miasta zostały przedstawione na sesji Rady Miejskiej w Łodzi. Radni przyjęli stanowisko, że "sytuacja demograficzna Łodzi jest bardzo niepokojąca i wymaga zintegrowanych działań na wielu polach aktywności i ich koordynacji" oraz zobowiązali prezydent miasta do przygotowania projektu "polityki demograficznej do końca 2015 r.

- Łódź będzie się odznaczać najszybszym spadkiem ludności spośród dużych miast. Wszystkie miasta - może poza Warszawą - będą tracić ludność, ale Łódź najbardziej. W perspektywie 20 lat pod względem liczby ludności prześcignie nas Wrocław - Piotr Szukalski, dr hab. demograf z Uniwersytetu Łódzkiego. - Wrocław ma większą liczbę potencjalnych matek - w Łodzi stosunkowo mało osób decyduje się na rozpoczęcie studiów i i potem na pozostanie i założenie rodziny. To wyróżnia miasto spośród innych. Łódzkie uczelnie stają się już nie wojewódzkie, a metropolitalne - uciekają na studia do Warszawy, Wrocławia.
Rada Miejska w Łodzi: Magistrat chce pożyczyć 656 mln zł

Główną przyczyną spadku liczby ludności jest zmniejszenie się liczby urodzin. Łodzianie także wyprowadzają się z miasta - głównie na tereny wiejskie do sąsiednich gmin. Według prognoz co roku będzie w ten sposób opuszczać ok. 1000 osób.

- W Łodzi jest bardzo trudna sytuacja zdrowotna. Dystans do innych miast wojewódzkich jest katastrofalny. Łódź jest jedyną stolicą województwa, w której mieszkańcy żyją krócej niż mieszkańcy województwa ogółem. Tzw. nadumieralność jest szczególnie wysoka wśród osób w wieku 30 - 40 lat - mówi dr hab. Szukalski.

Na tzw. obszarze metropolitalnym Łodzi (czyli obejmującym także sąsiednie miasta np. Pabianice, Zgierz, Konstantynów, Aleksandrów, Rzgów, Tuszyn) w 2013 r. mieszkało 1,1 mln osób. W 2050 r. będzie to już tylko ok. 850 tys. Dodatkowo w Łodzi w bardzo szybkim tempie przybywać będzie ludzi starszych. Osoby mające ponad 65 lat będą stanowić 25 proc. w 2020 r., 30 proc. - w 2040 i 37 proc. w 2050 r.

- Nie jesteśmy w stanie powstrzymać spadku liczby ludności. Jesteśmy tylko w stanie spowolnić tempo tego spadku. Aby liczba ludności za ok. 20 lat się nie zmieniła, statystyczna łodzianka powinna urodzić 3,5 dziecka - a to jest nierealne. Możemy więc tylko wpływać na zwolnienie tempa spadku - mówi dr hab. Szukalski.
Łódź powinna też budować więcej domów pomocy społecznej - co najmniej dwa (obecnie jest ich 18, a w kolejce czeka 190 osób).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany