PŚ w biegach. Zwycięstwa Parmakoski i Klaebo w Lahti. Dominik Bury 51.

Zbigniew Czyż
Dominik Bury
Dominik Bury Fot. Andrzej Banaś / Polska Press
Reprezentantka gospodarzy Krista Parmakoski oraz Norweg Johannes Hoesflot Klaebo wygrali w fińskim Lahti rywalizację na 20 km techniką klasyczną, zaliczaną do Pucharu Świata w biegach narciarskich. Jedyny Polak w stawce Dominik Bury zajął 51. miejsce.

Parmakoski pokonała trasę w czasie 52.08 i wyprzedziła o 1,9 s Niemkę Victorię Carl. Trzecią pozycję zajęła rodaczka zwyciężczyni Kerttu Niskanen - 9,9 s straty.

W klasyfikacji generalnej na sześć zawodów przed końcem sezonu pewnie prowadzi 21. w sobotę Amerykanka Jessica Diggins - 2330 pkt. Druga Szwedka Linn Svahn ma do niej 237 pkt straty.

Wśród mężczyzn triumfował Klaebo, który pokonał 20 km w czasie 48.00,1 i odniósł 78. zwycięstwo w PŚ. Na kolejnych pozycjach uplasowali się Fin Iivo Niskanen - 24 s straty oraz rodak zwycięzcy Martin Loewstroem Nyenget - 58,2 s. Bury stracił do Klaebo 5.41,5.

Coraz bliżej pierwszej w karierze Kryształowej Kuli jest szósty w sobotę Norweg Harald Oestberg Amundsen, który zgromadził 2148 punktów. Wyprzedza o 305 Klaebo, triumfatora w dwóch poprzednich sezonach (a łącznie w czterech). Trzeci jest kolejny Norweg Erik Valnes, który ma o 100 pkt mniej od wicelidera.

Na niedzielę w Lahti planowane są sprinty techniką dowolną.