Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prace w ogrodzie na początku października. Kalendarium ogrodnika na październik

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Dalie mogą kwitnąć do pierwszych mrozów, jeśli nie mamy jak przechować ich bulw zostawmy je na rabacie.
Dalie mogą kwitnąć do pierwszych mrozów, jeśli nie mamy jak przechować ich bulw zostawmy je na rabacie. Agnieszka Jedlińska
Początek października to bardzo pracowity czas w ogrodzie. Powoli zbliżają się niskie temperatury, warto więc śledzić prognozy pogody. Jednoroczne byliny, wrażliwe na przymrozki warto zacząć już ściółkować na zimę.

[a]https://expressilustrowany.pl/prace-w-ogrodzie-na-poczatku-pazdziernika-kalendarium-ogrodnika-na-pazdziernik/ar/c8-17943925;Kalendarium ogrodnika. Prace w ogrodzie na początku października

W ogrodzie pracy jest zawsze dużo, a przy kapryśnej jesiennej aurze warto dobrze wszystko zaplanować. Większość ogrodników zauważyła już, że niektóre jednoroczne byliny zaczęły zamierać. Opadły łodygi orlików, schną kępy słoneczniczków, opadają liście funki, na rabatach robi się pusto.

Jakie trzeba prace wykonać w ogrodzie przed zimą?

Przed nami sadzenie cebulek wiosennych kwiatów i wykopywanie letnich bylin, które nie przezimują. Nadal pięknie kwitną dalie, kanny, ale są one wyjątkowo wrażliwe na chłód. Warto więc wykopać je nim przyjdą przymrozki, bo one i tak nie przezimują w gruncie. Kiedy wykopiemy bulwy z ziemi warto je dobrze oczyścić i zapakować w pudełko wypełnione trocinami.

Tak zabezpieczone bulwy warto schować w suchym miejscy, w którym temperatura będzie wynosiła ok. 10 stopni. Do przechowywania doskonale nadają się także papierowe platonki po jajkach, które wystarczy wstawić do pudełka tekturowego ułożyć na nich bulwy, przykryć papierem i schować w chłodne, ciemne miejsce.

W miejscu po daliach i kannach warto posadzić cebule wiosennych kwiatów. Najgłębiej sadzimy tulipany, nieco wyżej hiacynty, a resztę wypełniamy drobniejszymi cebulami szafirków, krokusów, ranników, śnieżyczek i innych wczesnych kwiatów, które kolejno będą wychodzić z ziemi i cieszyć wiosną w ogrodzie.

O tej porze roku usuwamy przekwitłe łodygi, suche rośliny, wyrywamy jednoroczne, których wygląd psuje estetykę ogrodu. Ziemię grabimy, czyścimy z chwastów i ściółkujemy, tak by rośliny zimujące w gruncie zabezpieczyć przed falą mrozów. W tym samym czasie kopczykujemy róże - najlepiej ziemią kompostową, ale może być też kora, trociny. Ważne, by róże były okryte na wysokość 20 cm.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany