Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pożyczka społecznościowa. Na jakiej zasadzie jest udzielana? Sprawdźmy, kto może skorzystać z P2P. To będzie nowy trend w 2024 roku?

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Osoby chcące skorzystać z pożyczki społecznościowej powinny pamiętać, że nadal nie jest w pełni bezpieczna, chociażby ze względu na brak regulacji prawnych.
Osoby chcące skorzystać z pożyczki społecznościowej powinny pamiętać, że nadal nie jest w pełni bezpieczna, chociażby ze względu na brak regulacji prawnych. 123Rf/ mikelebakhur
Pożyczka społecznościowa (P2P) to prosty sposób pożyczania środków finansowych pomiędzy osobami prywatnymi. Wystarczy konto na specjalnej platformie, by zaoferować zobowiązanie lub też pozyskać pieniądze na własne potrzeby. Na czym dokładnie polega pożyczka społecznościowa i czy to rozwiązanie jest bezpieczne? Wyjaśniamy.

Spis treści

Pożyczka społecznościowa. Jak działa?

Pożyczki społecznościowe znane jako peer-to-peer czy social lending to sposób na pozyskiwanie i lokowanie kapitału pomiędzy osobami prywatnymi. W Polsce zobowiązania te nie są jeszcze powszechnie znane, lecz w najbliższym czasie ma się to zmienić. Od niedawna w Polsce funkcjonuje kilka platform oferujących ten rozwijający się produkt.

Co istotne, wspomniane pożyczki udzielane są na podstawie umów cywilno-prawnych. W procesie nie biorą udziału firmy pozabankowe czy banki, a pod kątem prawnym zobowiązania te postrzegane są podobnie do pożyczek rodzinnych. Oznacza to, że nie podlegają nadzorowi instytucji zewnętrznych, rekomendacjom KNF czy przepisom prawa bankowego.

Początkowo pożyczki społecznościowe skierowane były głównie do osób o niskiej zdolności kredytowej. W ostatnim czasie sektor ten znacząco się rozwinął, przyciągając kolejne grupy zainteresowanych. To sprawiło, że ze wspomnianego produktu chętnie też korzystają drobni inwestorzy, osoby planujące większe zakupy lub spłacające zadłużenie.

– Pożyczki społecznościowe udzielane są na podstawie umów zawieranych pomiędzy osobami fizycznymi a innymi osobami fizycznymi i firmami. Obie strony, pożyczkobiorca i inwestor, wspólnie decydują o warunkach udzielenia pożyczki. Rozwój Internetu i nowoczesnych technologii pozwolił na spopularyzowanie w większej skali pożyczki sąsiedzkiej, która jest pierwowzorem dzisiejszych pożyczek społecznościowych, w ramach których zwykli ludzie pożyczają sobie pieniądze na dogodnych, ustalanych wspólnie warunkach – wyjaśnia Fellow Bank.

Pożyczki społecznościowe udzielane są na specjalnych platformach internetowych. Do tych najbardziej popularnych w Polsce zaliczamy:

 • FellowFinance.pl,
 • eMonero.pl,
 • Kokos.pl,
 • Mintos.pl,
 • Capitalclub.pl.

Najczęściej zobowiązania oferowane na tych platformach udzielane są na okres od roku do nawet pięciu lat. W jaki sposób z tego skorzystać?

Jak zaciągnąć pożyczkę społecznościową?

Proces pozyskiwania pożyczki społecznościowej jest dość prosty i szybki. Na początku należy wybrać interesującą nas platformę pożyczkową, założyć tam konto oraz uzupełnić niezbędne dane. Następnie trzeba zweryfikować swoją tożsamość, zależnie od portalu może to być np. skan dowodu, przelew lub swoje zdjęcie.

Kolejnym krokiem jest znalezienie interesującego nas inwestora. W tym momencie należy zwrócić uwagę na dostępne kwoty, koszty, terminy spłaty oraz zabezpieczenia. Z uwagi na to, że produkty tego typu wiążą się ze znacznym ryzykiem, czasem pożyczkodawca może wymagać zastawu, poręczenia czy ubezpieczenia.

Po wybraniu najlepszej oferty wystarczy wyrazić niezbędne zgody i podpisać umowę. W zależności od wcześniejszych ustaleń pożyczone środki trafią na konto bankowe lub zostaną przekazane w formie gotówki. Jeśli wpłaty dokonywane są zgodnie z ustaleniami, inwestor może wystawić nam rekomendacje, co wpłynie na uzyskanie korzystniejszych ofert w przyszłości.

Umowa pożyczki społecznościowej musi zawierać elementy takie jak:

 • dane osobowe pożyczkodawcy i pożyczkobiorcy,
 • data oraz miejsce podpisania umowy,
 • wysokość pożyczki,
 • sposób zwrotu i termin do spłaty,
 • wysokość oprocentowania i opłat dodatkowych,
 • zabezpieczenie pożyczki,
 • wysokość kar za opóźnienia,
 • dodatkowe ustalenia,
 • podpisy stron.

Przed wzięciem pożyczki należy dokładnie przeanalizować jej koszty i sposób zabezpieczenia. Warto też zweryfikować wiarygodność pożyczkodawcy, sprawdzając opinie wystawiane przez innych użytkowników.

Jakie są koszty pożyczki społecznościowej?

Platformy pożyczkowe i inwestorzy nie działają charytatywnie, co oznacza, że korzystanie z takiej usługi wiąże się z dodatkowymi opłatami. W tym przypadku do najczęstsze koszty to m.in.:

 • opłata serwisowa - pobierana przez platformę pożyczkową za pośrednictwo w transakcji,
 • prowizja - pobierana przez inwestora, zwykle stanowi kilka procent wartości całkowitej pożyczki,
 • opłata weryfikacyjna - może zostać naliczona w celu sprawdzenia zdolności kredytowej,
 • przedłużenie pożyczki - kolejna opłata dodatkowa umożliwiająca wydłużenie terminu spłaty

.

Założeniem platform sociallendingowych jest opłacalność zarówno dla pożyczkodawców, jak i pożyczkobiorców. Osoby korzystające z tego rozwiązania powinny jednak pamiętać, że nadal nie jest ono w pełni bezpieczne, chociażby ze względu na brak regulacji prawnych. Może to być jednak interesująca alternatywa dla osób, które potrzebują szybko wsparcia finansowego .

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pożyczka społecznościowa. Na jakiej zasadzie jest udzielana? Sprawdźmy, kto może skorzystać z P2P. To będzie nowy trend w 2024 roku? - Strefa Biznesu

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany