Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Port Łódź: Butik Pełen Dobra - to nie tylko sklep

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Butik Pełen Dobra w Porcie Łódź działa już pół roku. Inicjatywa, która początkowo miała wesprzeć uchodźców w pozyskaniu odzieży, dziś rozwinęła się w kolejne działania niosące konkretną pomoc.
Butik Pełen Dobra w Porcie Łódź działa już pół roku. Inicjatywa, która początkowo miała wesprzeć uchodźców w pozyskaniu odzieży, dziś rozwinęła się w kolejne działania niosące konkretną pomoc. mat.pras. Port Łódź
40 tysięcy wydanych ubrań, 14 tysięcy paczek i wiele osób, które rozpoczyna życie na nowo – a to dzięki ludziom, którzy działają wspólnie na rzecz potrzebujących. Wyjątkowy sklep - Butik Pełen Dobra – działa w Porcie Łódź od pół roku i stał się punktem wyjścia do kolejnych akcji charytatywnych.

Port Łódź: Butik Pełen Dobra

40 tysięcy wydanych ubrań, 14 tysięcy paczek i wiele osób, które rozpoczyna życie na nowo – a to dzięki ludziom, którzy działają wspólnie na rzecz potrzebujących. Wyjątkowy sklep - Butik Pełen Dobra – stał się punktem wyjścia do kolejnych akcji charytatywnych. Powstał z inicjatywy Centrum Służby Rodzinie, Portu Łódź, IKEA Łódź oraz Humana Poland. Początkowo jako forma wsparcia dla osób w kryzysie uchodźczym, dziś jest prężnie działającym projektem z rozwiniętym programem działań pomocowych dla Polaków oraz Ukraińców, którzy w związku z wybuchem wojny musieli uciekać ze swojego kraju.
Port Łódź przedłuża porozumienie z Centrum Służby Rodzinie na funkcjonowanie Butiku Pełnego Dobra, w planach jest też rozwój tego miejsca. Kontynuowane będą również działania podejmowane w ramach systemu Karty Pełnej Dobra, pierwszej tego typu inicjatywy w Polsce, łączącej różne organizacje w celu udzielania pomocy społecznej. Na chwilę obecną wydanych zostało już 4 600 Kart, na których zarejestrowanych jest ponad 9 500 osób (na jedną kartę może być zarejestrowana cała rodzina). W ramach wsparcia wydanych zostało 30 tysięcy obiadów (m. in. w restauracji IKEA Łódź) oraz 14 tysięcy paczek z potrzebną żywnością, chemią domową, produktami higienicznymi dla dzieci itp. Konkretnego wsparcia udzielono aż 60 tysięcy razy.

Port Łódź już wcześniej współpracował z Centrum Służby Rodzinie organizując różnego rodzaju akcje pomocowe m. in. dla samotnych matek. Gdy w lutym wybuchła wojna w Ukrainie, z dnia na dzień zmieniła się rzeczywistość milionów Ukraińców, którzy porzucając cały swój dobytek, przekraczali granicę z Polską by szukać w naszym kraju schronienia. Brakowało wszystkiego. Wtedy narodził się pomysł by w jednym z lokali w Porcie Łódź stworzyć butik dla uchodźców, w którym ludzie mogliby zaopatrzyć się w potrzebne ubrania, obuwie i akcesoria. Miał to być jednak sklep niezwykły, bo z bezpłatnym asortymentem.

- Zależało nam by stworzyć w Porcie Łódź godne i komfortowe miejsce z ubraniami dla osób potrzebujących wsparcia – takie, w którym sami będą mogli wybrać, te rzeczy, których naprawdę potrzebują. Tworząc Butik Pełen Dobra przyświecała nam myśl, że zapewnienie poczucia godności i sprawczości osobom potrzebującym, jest tak samo ważne jak sama pomoc. Razem z Centrum Służby Rodzinie i łódzkim sklepem IKEA postanowiliśmy podjąć inicjatywę, która była pierwszym tego rodzaju przedsięwzięciem realizowanym w centrum handlowym. Miał to być bezpłatny sklep, w którym odzież byłaby selekcjonowana i pozyskiwana nie tylko od indywidualnych ludzi, ale też od dużego partnera, który działa od lat w branży odzieży z drugiej ręki. Na ten cel przeznaczyliśmy jeden z naszych wolnych lokali, a dzięki zaangażowaniu pracowników łódzkiego sklepu IKEA bardzo szybko zaaranżowaliśmy przestrzeń 180 mkw. na pełnoprawny sklep. Lokal został wyposażony w wieszaki, półki na buty, kosze, lustra i wygodne przymierzalnie. Dodatkowo zorganizowaliśmy w nim kącik dla dzieci, by rodzice spokojnie mogli wybrać ubrania dla siebie i swoich pociech. Chcieliśmy by ludzie przychodzący do naszego butiku czuli się w nim dobrze i komfortowo - mówi Maria Szwed, Community Engagement Leader w Porcie Łódź.

Butik Pełen Dobra doceniony
- Cieszy nas też miły dodatek - fakt, że nasza lokalna inicjatywa została wyróżniona wśród ogólnopolskich projektów pomocowych. Niedawno otrzymaliśmy statuetkę PR Wings, jesteśmy też nominowani do innych nagród z kategorii CSR i wsparcia dla Ukrainy. Mamy nadzieję, że dzięki temu idea Butiku zainspiruje innych do tworzenia takich miejsc w całej Polsce – dodaje Maria Szwed.

Do weryfikacji osób potrzebujących wsparcia na terenie Łodzi i województwa łódzkiego służy Karta Pełna Dobra, która jest pierwszym systemem pomocy społecznej w Łodzi wdrożonym, aby pomagać w sposób rozsądny i przemyślany.
W Butiku Pełnym Dobra pracownikami są sami Ukraińcy, którzy chętnie pomagają swoim rodakom odnaleźć się w nowej dla nich rzeczywistości.

Czym jest i komu przysługuje Karta Pełna Dobra tłumaczy Michał Bogusławski z Centrum Służby Rodzinie
– Kiedy w Ukrainie wybuchła wojna, chcieliśmy realnie pomóc uchodźcom. Szukaliśmy nowoczesnych rozwiązań, które zapewnią sprawiedliwy i rozsądny dostęp do pomocy w tym chaotycznym czasie. Szybko zorientowaliśmy się, że obecne metody nie wystarczą, aby na bieżąco weryfikować potrzeby i dostosowywać rodzaj udzielanej pomocy. Postanowiliśmy zatem stworzyć system, który usprawniłby nasze działania. I tak powstała Karta Pełna Dobra, która ruszyła wraz z Butikiem Pełnym Dobra w Porcie Łódź. Na początku Karta była skierowana szczególnie do osób, które uciekły przed wojną w Ukrainie. Dzięki systemowi mogliśmy monitorować potrzeby i udzielać pomocy w zrównoważony sposób. Karta Pełna Dobra zapewniła potrzebującym sprawiedliwy dostęp do wsparcia organizacji pomocowych na terenie Łodzi i województwa łódzkiego. Dzisiaj chcemy, aby jak najwięcej osób mogło skorzystać z tego rozwiązania. Dążymy do tego, aby pomoc była zorganizowana, nikogo nie pomijała i zapobiegała nadużyciom. Jeśli chcemy zarejestrować się w systemie potrzebne są: dowód osobisty, paszport, numer paszportu, numer innego dokumentu ukraińskiego lub inny dokument uprawniający do otrzymania pomocy. Karta Pełna Dobra to pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce, która łączy różne organizacje w celu udzielania pomocy społecznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany