MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 8,5 tysiąca zakażonych. Gdzie najwięcej? 152 powiaty w czerwonej strefie. Rząd wprowadza nowe obostrzenia

Maciej Badowski
Leszek Rudziński
W szpitalach zajętych jest prawie 7 tysięcy tzw. łóżek covidowych. Ponadto w użyciu jest 540 respiratorów.
W szpitalach zajętych jest prawie 7 tysięcy tzw. łóżek covidowych. Ponadto w użyciu jest 540 respiratorów. Aneta Zurek/ Polska Press
W niedzielę resort zdrowia poinformował o 8 536 nowych zakażeniach. W szpitalach przebywa już ponad 7,6 tysięcy zakażonych pacjentów. Z kolei liczba osób przebywających na kwarantannie przekroczyła już 327 tysięcy. Łącznie w kraju jest już zakażonych ponad 175 tysięcy osób. W czwartek poinformowano o nowych ograniczeniach wprowadzonych w żółtych i czerwonych strefach. Zaktualizowano także listę powiatów i miast, które trafiły do tzw. strefy czerwonej, czyli objętej największymi restrykcjami.

Mamy 8536 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: mazowieckiego (1342), śląskiego (974), małopolskiego (934), wielkopolskiego (724), podkarpackiego (721), łódzkiego (584), lubelskiego (580), kujawsko-pomorskiego (523), pomorskiego (427),dolnośląskiego (369), zachodniopomorskiego (317), opolskiego (312), świętokrzyskiego (211), warmińsko-mazurskiego (210), lubuskiego (169) i podlaskiego (139). - podał w niedzielę resort zdrowia.

Z powodu COVID-19 zmarło 5 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 44 osoby. Zakażonych jest już 175 766 osób. Do tej pory zmarło 3 573 zakażonych.

Dzienny raport o koronawirusie:

  • zajęte łóżka COVID-19 – 8 076
  • zajęte respiratory - 649
  • osoby objęte kwarantanną – 320 482
  • osoby objęte nadzorem epidemiologicznym – 45 909
  • osoby, które wyzdrowiały – 92 651

Rząd ogłosił nowe obostrzenia

Premier Mateusz Morawiecki poinformował podczas czwartkowej konferencji o nowych ograniczeniach wprowadzonych w żółtych i czerwonych strefach. Zmiany dotyczą m.in. szkół średnich i wyższych. Ograniczenia dotyczą też liczby pasażerów w komunikacji publicznej, pracy gastronomii i organizacji wesel.

- Walka z pandemią to nasze najważniejsze zadanie. Temu podporządkowane są wszystkie nasze działania i prawie każda rozmowa dotyczy tego tematu. Nie ma nic ważniejszego dla rządu niż zapewnienie bezpieczeństwa i zdrowia dla Polaków - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas czwartkowej konferencji prasowej, który uczestniczył w niej zdalnie, ponieważ od wtorku przebywa na kwarantannie.

Od soboty połowa powiatów w Polsce w strefie czerwonej

Ministerstwo Zdrowia zaktualizowało w czwartek listę powiatów i miast, które trafiły do tzw. strefy czerwonej, czyli objętej największymi restrykcjami. Obowiązują w niej restrykcje dot. godzin otwarcia lokali gastronomicznych czy zakaz organizacji kongresów i zgromadzeń.

- Pandemia przyspiesza. Dzisiejsza liczba zakażeń świadczy już o tym, że przyśpieszenie w rozwoju pandemii ma charakter wykładniczy. Potwierdzeniem tego poważnego charakteru są nowe mapy stref w Polsce- mówił minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Mamy do czynienia z sytuacją, kiedy w strefie czerwonej znalazły się 152 powiaty, czyli połowa Polski. Są to przede wszystkim powiaty gęsto zaludnione, miasta i duże ośrodki miejskie. 11 miast wojewódzkich znalazło się w czerwonej strefie-tłumaczył.

PEŁNA LISTA MIAST I POWIATÓW W STREFIE CZERWONEJ

Co z nauką w szkołach?

Rząd wprowadza od 17 września nowe ograniczenia związane z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa. Od poniedziałku 19 października zmieni się tryb nauczania w niektórych typach szkół.

- Głównym elementem naszej dyskusji przy obostrzeniach były szkoły, które same w sobie nie generują dużych ognisk zachorowań, ale dzieci te zachorowania przynoszą do osób starszych - mówił minister Adam Niedzielski.

Sposób organizacji szkół od 19 października będzie się różnił w zależności, czy placówki pozostają w strefie żółtej czy czerwonej.

LISTA ZMIAN, KTÓRE WPROWADZA RZĄD

- Mamy nadzieję, że te działania, które podejmujemy - nauczanie hybrydowe w strefie żółtej, a w czerwonej nauczanie zdalne w szkołach średnich i wyższych to te elementy, które pozwolą nam zmniejszyć ilość interakcji - mówił minister Niedzielski. - Tu nie chodzi tylko o kwestię pobytu dzieci w szkołach, ale też kwestię chociażby transportu. To wszystko będzie zmniejszało liczbę interakcji - dodał.

Polskie MSZ apeluje o unikanie podróży zagranicznych

- Po konsultacjach z Głównym Inspektoratem Sanitarnym w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną COVID-19 na świecie spowodowaną dynamicznym narastaniem liczby zakażeń i zachorowań wywołanych wirusem SARS-CoV-2 MSZ apeluje o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne- napisano w komunikacie.

Liczba zakażeń z ostatnich dni:

  • 17.10 sobota – 9 622
  • 16.10 piątek – 7 705
  • 15.10 czwartek - 8 099
  • 14.10 środa - 6 526
  • 13.10 wtorek - 5 068
  • 12.10 poniedziałek - 4 394
  • 11.10 niedziela - 4 178
  • 10.10 sobota - 5 300
  • 9.10 piątek - 4 739
  • 8.10 czwartek - 4 280
  • 7.10 środa - 3003

Co z mandatami za brak maseczki?

Zgodnie z nowymi obostrzeniami - nie ma odstępstwa od obowiązku noszenia maseczki- bez względy na to czy jemy, pijemy lub palimy- informuje. Od soboty 10 października w całym kraju obowiązuje zakrywanie ust i nosa w przestrzeni publicznej. Za nieprzestrzeganie tego obowiązku może grozić mandat do 500 zł.

Jak czytamy w Rzeczpospolitej "policja nie próżnuje"- mandaty otrzymują osoby, które na ulicy palą lub jedzą. - Nie ma żadnych odstępstw- napisano.

Jak wyjaśnia cytowany przez "RZ" główny inspektor sanitarny, nakaz zasłaniania ust i nosa obowiązuje wszystkich, którzy znajdują się na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług. - Nie zawiera on odstępstw na spożywanie posiłków w miejscach objętych nakazem noszenia maseczek- tłumaczy.

Jednocześnie dodaje, że "aktualnie przepisy nie zabraniają prowadzenia działalności gastronomicznej na wynos, ale mając na uwadze, że SARS-CoV-2 przenosi się drogą kropelkową, jedzenie posiłków kupionych na wynos nie może odbywać się na ulicy. Za złamanie przepisów grozi mandat do 500 zł. Jeśli sprawa trafi do wyższej instancji, grzywny zaczynają się od 5 tys. zł" – wyjaśnia. Całość przeczytasz TUTAJ.

- Popieram noszenie maseczek, proszę o to i namawiam do tego. Robiłem tak od początku pandemii- czytamy w komunikacie Rzecznika Praw Obywatelskich.

Jak tłumaczy dalej, rolą RPO jest wskazywanie na sytuacje, gdy działanie w interesie społecznym "może być zniweczone błędami przy wprowadzaniu odpowiednich przepisów". Jego zdaniem tak właśnie jest w tej sprawie, czyli obowiązku zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. - Świadczą o tym opisywane w mediach decyzje sądów, które uchylają mandaty nałożone za brak maseczek – właśnie z powodu wadliwego trybu wprowadzenia tego obowiązku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany