MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Łódzka w czołówce w kraju! Jak wypadły łódzkie uczelnie wyższe w rankingu Perspektyw 2024?

Magdalena Jach
Magdalena Jach
W środę 26 czerwca poznaliśmy wyniki rankingu uczelni wyższych Perspektywy 2024. Sklasyfikowane zostały 103 uczelnie z całego kraju.

Oto wyniki rankingu uczelni wyższych Perspektywy 2024

Sklasyfikowane zostały 103 uczelnie z całego kraju. Pierwsze miejsce w rankingu uczelni akademickich zajął Uniwersytet Warszawski, drugie Uniwersytet Jagielloński, trzecie Politechnika Warszawska.
Na których miejscach uplasowały się wyższe szkoły z Łodzi?

Najwyżej – na pozycji 8. - znalazła się Politechnika Łódzka.
- Nasza uczelnia odniosła sukces – podkreśla Ewa Chojnacka, rzeczniczka uczelni. - Awansowała o jedną pozycję z porównaniu z ubiegłym rokiem, pozostaje też piątą uczelnią techniczną w kraju.

-Awans na ósme miejsce, które Politechnika Łódzka zdobyła w tegorocznym rankingu uczelni akademickich, jest dla nas niezwykle satysfakcjonujący - prof. Krzysztof Jóźwik, rektor PŁ, cieszy się z osiągniętego wyniku i wyraża wdzięczność dla pracy środowiska całej uczelni. - To sukces, który świadczy o naszej nieustającej pracy nad doskonaleniem jakości kształcenia, wyników naukowych oraz innowacyjności badań. Od lat utrzymujemy się w elitarnej grupie TOP 10 polskich uczelni, co jest dla nas źródłem dumy i pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość. Nasza uczelnia rozwija się dynamicznie, a za ten rozwój odpowiada zaangażowanie całej naszej społeczności akademickiej. Nieustające dążenie do doskonałości są kluczowe dla naszego sukcesu. Każdy z nas - studenci, doktoranci, pracownicy naukowi i administracyjni - przyczynił się do tego sukcesu na swój sposób. To dowód na to, jak silna jest nasza społeczność i jak wiele możemy osiągnąć, pracując razem. Cieszmy się tym osiągnięciem. Kontynuujmy nasze działania, pamiętając, że Politechnika Łódzka to nasze wspólne dobro, nasz wspólny dom, który z każdym dniem staje się coraz lepszy.

Na wysokim miejscu 12. uplasował się Uniwersytet Medyczny (w ubiegłym roku był na miejscu 11.). Uniwersytet Łódzki natomiast został sklasyfikowany na miejscu 29 (spadł z zajmowanego przed rokiem miejsca 25), a na miejscu 43 – Społeczna Akademia Nauk w Łodzi (która rok temu zajmowała miejsce 42). Ta sama uczelnia zajęła miejsce 15 wśród uczelni niepublicznych w kraju (na 50 sklasyfikowanych w rankingu szkół wyższych).
W rankingu uczelnie medycznych, gdzie ujęto ich 9, Uniwersytet Medyczny w Łodzi zajął miejsce 2, a w rankingu uniwersytetów - Uniwersytet Łódzki zajął miejsce 10 (na 20 sklasyfikowanych w rankingu).

Ranking przygotowany został przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy” już po raz 25.
Kapituła przyznała Nagrodę Specjalną AWANS 2024 dla uczelni, która dokonała najbardziej spektakularnego skoku do czołówki Rankingu Uczelni Akademickich. Nagrodę tę otrzymał Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, który z miejsca 20. w ubiegłorocznym rankingu awansował na miejsce 12. w edycji 2024.
Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2024 to w istocie cztery rankingi odzwierciedlające różne misje pełnione przez polskie uczelnie. Są to:
• Ranking Uczelni Akademickich – obejmujący wszystkie szkoły wyższe w kraju(z wyjątkiem uczelni artystycznych), które posiadają uprawnienia do nadawania co najmniej stopnia naukowego doktora;
• Ranking Uczelni Niepublicznych – obejmujący szkoły wyższe kształcące na poziomie co najmniej magisterskim;
• Ranking Publicznych Akademii Nauk Stosowanych i Publicznych Uczelni Zawodowych;
• Ranking Kierunków Studiów – obejmujący 74 główne kierunki i grupy kierunków studiów w uczelniach akademickich.
Ranking Uczelni Akademickich uwzględnia 31 wskaźników zgrupowanych w siedem kryteriów: Prestiż, Absolwenci na rynku pracy, Potencjał naukowy, Innowacyjność, Efektywność naukowa, Warunki kształcenia i Umiędzynarodowienie. Czyni to z niego jeden z najbardziej rozbudowanych i najbardziej transparentnych rankingów edukacyjnych na świecie. Jego metodologię opracowuje Kapituła pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera, b. prezesa Polskiej Akademii Nauk, przewodniczącego Polskiego Komitetu ds. UNESCO.

O ile w rankingu uczelni akademickich dominują kryteria związane z aspektami badawczymi, to w rankingach uczelni niepublicznych i zawodowych większą wagę mają kryteria związane z praktycznym charakterem studiów prowadzonych w tych uczelniach, m.in. ekonomiczne losy absolwentów (ELA) i studia podyplomowe.

- Najważniejszymi odbiorcami naszego Rankingu są oczywiście maturzyści – mówi Waldemar Siwiński, założyciel Fundacji „Perspektywy”, twórca polskich rankingów edukacyjnych. – Chcemy ułatwić młodym ludziom wybór kierunku studiów i uczelni. Ale Ranking Szkół Wyższych Perspektywy to także swego rodzaju „fotografia” polskich uczelni, zrobiona pod nieprzypadkowym kątem. Fotografia, która pomaga nam określić, w jakim miejscu jesteśmy, co powinniśmy poprawić, na co zwrócić szczególną uwagę w kolejnych latach.

W Rankingu Kierunków Studiów oceniono w tym roku 74 kierunki. Przygotowanie tego rankingu poprzedzone zostało tzw. wielką kalibracją. Jako że w wykazie kierunków studiów prowadzonych w polskich uczelniach znajduje się ich ponad 1700, Fundacja Edukacyjna „Perspektywy”, wspólnie z uczelniami, dokonała przyporządkowania tych studiów do najpopularniejszych kierunków lub grup kierunków podlegających rankingowej ocenie.

Wśród uczelni prowadzących najlepsze studia w Polsce na pierwszym miejscu znajduje się Uniwersytet Warszawski, który prowadzi takich studiów aż 19. Za nim jest Uniwersytet Jagielloński (15 kierunków) i Politechnika Warszawska (13 kierunków).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany