MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Polacy coraz częściej decydują się na ubezpieczenie nagrobków. Ile kosztuje ochrona pomnika na cmentarzu? To koniecznie musi zawierać polisa

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
Koszty nagrobków sięgają od kilku do kilkunastu tys. zł, co sprawia, że warto pomyśleć nad ubezpieczeniem. Nagrobki można objąć dodatkową ochroną w ramach polisy mieszkaniowej. Zakres obejmuje ryzyka, takie jak: silny wiatr, deszcz nawalny, powódź, uderzenie pioruna, przewrócenie się drzewa oraz kradzież i dewastację. Podczas ubezpieczania nagrobka ważną kwestią jest sposób kalkulacji sumy ubezpieczenia. – Koszty polisy nie są wysokie – przyznaje Iwona Konarzewska z TUZ Ubezpieczenia.

Spis treści

Ile kosztuje pomnik?

W Polsce jest ponad 12 tys. cmentarzy o łącznej powierzchni 16 tys. ha, a liczba wszystkich nagrobków w naszym kraju to blisko 7 mln sztuk – wynika z ankiety zrealizowanej na potrzeby Cyfryzacja Miejsc Pamięci. Rynek branży pogrzebowej oferuje duży wybór pomników dostosowany do indywidualnych potrzeb. Ceny pomników są wysokie i mogą wahać się od kilku tys. zł do nawet kilkunastu tys. zł, w zależności od województwa, wielkości miasta i materiału, z jakiego są wykonane, a także ich powierzchni.

Nagrobki można ubezpieczyć w ramach polisy mieszkaniowej.
Nagrobki można ubezpieczać w ramach polisy mieszkaniowej. Zakres obejmuje ryzyka, takie jak: silny wiatr, deszcz nawalny, powódź, uderzenie pioruna, przewrócenie się drzewa oraz kradzież i dewastację. Andrzej Banas/ Polska Press

Sprawdź w naszej galerii co jeszcze można ubezpieczyć w ramach polisy mieszkaniowej.

Jednak samo postawienie pomnika, to nie jedyny koszt. Nagrobki narażone są na akty wandalizmu jak dewastacja czy kradzieże mosiężnych elementów pomnika, a także czynniki zewnętrzne jak powalone drzewa lub burze z gradem. Zwrot kosztów w przypadku uszkodzenia lub kradzieży można uzyskać z polisy mieszkaniowej, o ile ta ma odpowiednie rozszerzenie zakresu.

Zabezpieczenie polisą nagrobków jest rozsądne i istotne, bo ich koszty są duże. Są narażone na akty wandalizmu, a także złe warunki atmosferyczne. Nagrobki można ubezpieczyć w ramach polisy mieszkaniowej, którą trzeba rozszerzyć o ochronę pomników na cmentarzu – tłumaczy Iwona Konarzewska, Menedżerka ds. ubezpieczeń domów i mieszkań w TUZ Ubezpieczenia.

Ekspertka tłumaczy, że zakres obejmuje ryzyka, takie jak: silny wiatr, deszcz nawalny, dym i sadza, powódź, pożar, uderzenie pioruna, upadek przedmiotu, upadek statku powietrznego, trzęsienie ziemi, uderzenie pojazdu oraz kradzież i dewastację. – Warto pamiętać, że w przypadku powstania szkody należy powiadomić zarząd cmentarza, a w przypadku zniszczenia nagrobka przez osobę trzecią zawiadomić należy również Policję i ubezpieczyciela, a następnie postępować zgodnie z jego zaleceniami, w jaki sposób zabezpieczyć i usunąć pozostałości po szkodzie – podpowiada.

Ile kosztuje ubezpieczenie nagrobka?

Podczas ubezpieczania nagrobka ważną kwestią jest sposób kalkulacji sumy ubezpieczenia. Istnieje kilka możliwości. Jednak najlepszą ochronę gwarantuje tzw. wartość odtworzeniowa. – Wartość odtworzeniowa oznacza, że ubezpieczyciel zobowiązuje się wypłacić odszkodowanie, które odpowiada kosztom odtworzenia zniszczonego obiektu – wyjaśnia ekspertka.

– Obecnie przez wzrost inflacji, ceny nagrobków również są wyższe, na co należy zwrócić uwagę przy szacowaniu wartości odtworzeniowej i wysokości składki. Ważne jest, aby ustalić ją na początku. Wtedy odszkodowanie będzie odpowiadało kosztom odbudowy zniszczonego obiektu, czyli przywrócenia go do stanu nowego. W przypadku grobowców i nagrobków oznacza to pokrycie kosztów: remontu, naprawy, odbudowy lub zakup nowego albo tego samego rodzaju, typu oraz zrobionego z tych samych materiałów – tłumaczy.

Konarzewska przyznaje, że koszty polisy nie są wysokie – przy składce dodatkowej wynoszącej 50 zł suma ubezpieczenia wynosi 5 tys. zł, przy 100 zł – 10 tys. zł, 150 zł to 15 tys. zł, a płacąc składkę w wysokości 250 zł, można liczyć na sumę ubezpieczenia w wysokości 25 tys. zł.

Kiedy ubezpieczenie nie zadziała?

Ubezpieczenie nagrobków i grobowców nie obejmie swoim zakresem kradzieży elementów dekoracyjnych jak wieńce, bukiety czy znicze. Istnieją również inne okoliczności, które spowodują brak wypłaty odszkodowania. W przypadku, jeżeli nagrobek zostanie uszkodzony np. na skutek upływu czasu lub szkód spowodowanych niedbałością firm pogrzebowych lub kamieniarskich. Polisa nie zadziała również, gdy np. chore drzewo upadnie i zniszczy miejsce pochówku, ponieważ jest to odpowiedzialność zarządcy cmentarza za utrzymanie drzew i krzewów.

Zdarzenia niepodlegające odpowiedzialności ubezpieczyciela określone są w OWU (ogólnych warunkach ubezpieczenia) i zazwyczaj obejmują naturalne zużycie, starzenie się nagrobka i jego elementów, wady w wykonaniu np. złe materiały lub montaż, oraz szkody powstające zwykle w trakcie eksploatacji, takie jak np. trwałe zabrudzenia woskiem czy zarysowania – podsumowuje Konarzewska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polacy coraz częściej decydują się na ubezpieczenie nagrobków. Ile kosztuje ochrona pomnika na cmentarzu? To koniecznie musi zawierać polisa - Strefa Biznesu

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany