Pogoda na dziś. Uwaga! Gęsta mgła!

ei24,mr
Z powodu gęstej mgły, która ogranicza widoczność do kilkunastu metrów, łódzcy kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność. W takich warunkach nietrudno o wypadek. Mgła jest jednym z najczęstszych zjawisk, które pojawiają się w chłodnej porze roku. Mimo to nie każdy wie w jaki sposób powstaje, a tym bardziej potrafi przewidzieć, jak długo się utrzyma. Za dnia mgła będzie zanikać, choć nie wszędzie, a wieczorami, nocami i o porankach znów może się zagęszczać.

POLSKA ISLANDIA 2015 O KTÓREJ MECZ GDZIE W TV. POLSKA ISLANDIA NA ŻYWO STREAM

Jak powstaje mgła?

Mgła, podobnie do rosy i szronu to wytwór nasyconego para wodną powietrza. Mgła powstaje, gdy grunt i znajdujące się nad nim wilgotne powietrze ochładzają się w nocy. Dlatego w dzień będzie zanikać, a wieczorami, nocami i o porankach znów będzie się zagęszczać.
Powstaje również na styku zimnej i ciepłej masy powietrza lub przez ochładzanie się wilgotnego powietrza.

Mgła to nic innego jak miniaturowe kropelki wody, które są tak lekkie, że nie opadają na powierzchnię ziemi, lecz unoszą się w powietrzu. Tworzą białą zasłonę, która jest tym gęstsza, im więcej kropelek znajduje się w powietrzu.

W skrajnych przypadkach widoczność potrafi być ograniczona nawet do kilku metrów. Podczas mgły radiacyjnej mgła pojawia się w miejscach, gdzie ciepło wypromieniowuje z gruntu najszybciej.

Oznacza to, że może pojawić się na niewielkim odcinku drogi, na przykład w miejscowym zagłębieniu terenu. Kierowcy, którzy podróżują drogą nagle widzą przed sobą ścianę mgły i wówczas na hamowanie jest już zbyt późno.

Zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna od 9 st. C do 14 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy i południowo-zachodni.

[ZOBACZ TEŻ FILM Marek Belka: 500 zł na dziecko? Tego budżet nie udźwignie (autorTVN24/x-news)

](http://www.expressilustrowany.pl/ "ZOBACZ TEŻ FILM Marek Belka: 500 zł na dziecko? Tego budżet nie udźwignie (autorTVN24/x-news)