Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po świętach i Nowym Roku łodzianie wyrzucają więcej słoików i butelek. Jak właściwie segregować szkło?

Magdalena Rubaszewska
Magdalena Rubaszewska
Jak widać łodzianie chętnie segregują szkło, aż firmy nie nadążają go wywozić.
Jak widać łodzianie chętnie segregują szkło, aż firmy nie nadążają go wywozić. Grzegorz Gałasiński
W okresie świąteczno - noworocznym łodzianie produkują rekordowe ilości odpadów, w tym szkła. W końcu roku jego ilość trafiająca do koszy jest większa o 20 procent. O ile co miesiąc jest to 800 ton, to w pierwszym miesiącu ilość wzrasta do 1 tys. 200 ton. Po świętach Bożego Narodzenia w domach pozostało wiele butelek po napojach, alkoholu, sokach, olejach, słoików po przetworach, majonezie, musztardzie, sosach i innych artykułach żywnościowych. A zbliża się sylwester i Nowy Rok i znowu pojawią się kolejne szklane opakowania.

Selektywna zbiórka odpadów. Szkło tylko w zielonym pojemniku

- Ważne jest, by po ich opróżnieniu zostały wrzucone do właściwego, czyli zielonego pojemnika. Wtedy jest pewne, że trafią do przeróbki. Inaczej przepadną, nie da się ich odzyskać. A warto się pofatygować, bo w Łodzi dzięki prawidłowej segregacji odzyskuje się 80 proc. wyrzucanego szkła. To daje 8 tys. ton rocznie stłuczki, która jest sprzedawana firmom zajmującym się recyklingiem. A te z kolei dostarczają je hutom do przetopienia i produkcji nowego surowca. Jest to bardzo ważne, ponieważ mówimy o gospodarce w obiegu zamkniętym, o ekologii, o oszczędzaniu zasobów naturalnych - mówi radny Tomasz Kacprzak, który wraz z innymi radnymi zachęca do selektywnej zbiórki odpadów.
Dziennie w Łodzi odzyskuje się 33 tony szkła, taka ilość wypełnia jednego tira. W miesiacu z sortowni odpadów przy ul. Zamiejskiej wyjeżdża 40 tirów ze stłuczką. Budżet miasta zyskuje na tym 1 mln 200 tys. zł rocznie.

Segregacja odpadów w Łodzi. Które szkło jest najlepsze?

Szklane opakowania powinny być pozbawione zakrętek, wieczek, kapsli, korków, te plastikowe i metalowe części wyrzuca się do żółtego pojemnika na tworzywa sztuczne i metal. W zielonym pojemniku nie powinny znaleźć się potłuczone szklanki, kieliszki, lustra, znicze czy wazony (należy wrzucać je do śmieci zmieszanych, które są gromadzone na składowiskach). Ten rodzaj szkła nie nadaje się do recyklingu, na butelkach czy słoikach na nowo wyprodukowanych z opakowań ze szkła, pozostają po nim pęcherzyki powietrza. Nie należy wrzucać też innych odpadów. Niestety, zdarza się, że łodzianie wrzucają do pojemników przeznaczonych na szkło także worki foliowe, kartony, opakowania po jogurtach (to ok. 2 tys. ton odpadów rocznie wyciąganych z zielonych pojemników).
Szkło najlepszej jakości to właśnie to opakowaniowe, zwłaszcza bezbarwne, czyli butelki, słoiki.
- To jednocześnie najcięższy, ale i najlepszy i najbardziej cenny finansowo surowiec do odzyskania, firmy recyklingowe bardzo o niego zabiegają - dodaje Tomasz Kacprzak.

Czasem także trudno wrzucić karton, nawet po złożeniu, do pojemnika. Otwory są za małe.

W Łodzi przed świętami zużywa się dwa razy więcej kartonowyc...

Szkoda wody na mycie butelki po oleju

Nie trzeba przejmować się, jeśli butelka czy słoik potłucze się po wrzuceniu do pojemnika. Stłuczka szklana też nadaje się do przeróbki, tylko z rozgniecionym szkłem na tzw. pył, czyli na drobinki szkła nie da się już nic zrobić. W firmie recyklingowej szklane opakowania są czyszczone z naklejek, resztek kleju, usuwane są aluminiowe elementy (będące też cennym i najdroższym surowcem trafiającym do hut, 1 tona to kilka tysięcy złotych).
- Nie musimy myć ani butelek, ani słoików, nawet po oleju. Szkoda wody, stłuczka jest myta w firmie recyklingowej w obiegu zamkniętym. Tam separatory, specjalne urządzenia, oddzielają metalowe nakrętki czy banderolki od szkła. Nie trzeba również zrywać etykiet - dodaje Tomasz Kacprzak.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany