MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsza rozprawa w Sądzie Okręgowym w Łodzi o odszkodowanie za podanie pacjentce w trakcie procedury in vitro zarodków innej pary

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Rozprawa rozpoczęła się o godz. 8.45 przed Sądem Okręgowym w Łodzi.
Rozprawa rozpoczęła się o godz. 8.45 przed Sądem Okręgowym w Łodzi. Liliana Bogusiak-Jóźwiak
W Sądzie Okręgowym zjawiła się pani Ania, pacjentka, z mężem Kamilem i pełnomocnikiem. Ze strony pozwanej kliniki pojawiła się adwokat reprezentująca spółkę i przedstawiciel firmy ubezpieczającej klinikę. Do tragicznej pomyłki doszło 31 marca ubiegłego roku. Pacjentka i jej mąż do dziś nie usłyszeli słowa "przepraszam". Gdy ich pełnomocnik skierował pismo przedprocesowe do kliniki zaproponowano im łącznie 15 tys. zł zadośćuczynienia. In vitro wykonuje się w Polsce od 1989 r. To drugi przypadek pomylenia zarodków w trakcie tych procedur. W innej klinice kilka lat temu kobiecie podano zarodek należący do innej pary. Jak się okazało w trakcie badań urodzone przez kobietę dziecko z licznymi wadami genetycznymi nie mogło być dzieckiem jej i jej męża.

Zobacz ZDJĘCIA

Dziś (8 listopada) na pierwszej rozprawie w Sądzie Okręgowym adwokat reprezentujący spółkę wystąpiła o wyłączenie sprawy z jawności. Sąd odebrał dane świadków, którzy zostali wezwani na rozprawę i za zamkniętymi drzwiami ustalił ze stronami, że nie wykluczają one zawarcia ugody. Sąd dał stronom na to miesiąc czasu. Wyznaczył także termin kolejnej rozprawy (na wypadek gdyby nie doszło do zawarcia ugody) na 6 maja 2024 r. Wtedy też - jak poinformowała sędzia Katarzyna Bielczyk - zostanie rozpatrzony wniosek o ewentualne wyłączenie sprawy z jawności.

Strony nie komentowały ewentualnej ugody. Mecenas strony pozwanej nie chciała rozmawiać z mediami o sprawie twierdząc, że nie jest do tego uprawniona.
Dziś spółka przesłała do mediów komunikat dotyczący sytuacji, która doprowadziła do procesu. Publikujemy go w całości.
"W Klinice Płodności Salve Medica, 31 marca 2021 roku, doszło do błędu ludzkiego podczas procedury medycznej. Błąd nie tylko został od razu rozpoznany, ale również od razu wdrożono działania naprawcze, aby uniknąć konsekwencji oddalonych w czasie. Sprawa została zgłoszona do odpowiednich organów nadzorczych. Wdrożono dodatkowe procedury w celu uniknięcia powtórzenia pomyłki.
Dla dobra naszych Pacjentów, na tym etapie prowadzenia sprawy przez sąd, Klinika Płodności Salve Medica, nie udziela żadnych informacji. Rozprawa została odroczona do 6 maja 2023 r. Po zakończonej rozprawie, oficjalne stanowisko Kliniki zostanie przekazane do informacji publicznej".

W Polsce pierwszą procedurę in vitro wykonano w 1989 r w Białymstoku. Od tego czasu dzięki tej metodzie na świat przyszło w Polsce kilkadziesiąt tysięcy maluszków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pasta jajeczna z awokado

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany