Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Orientarium w łódzkim zoo. Znamy szczegóły inwestycji [WIZUALIZACJE, WIDEO]

Jacek Losik
Jacek Losik
Władze Łodzi pokazały wizualizację Orientarium - kompleksu z azjatycką florą i fauną. Ma ono powstać w trzy lata, kosztować ok. 240 mln zł

O planach wybudowania Orientarium w łódzkim Ogrodzie Zoologicznym, „Dziennik Łódzki” pisał w ubiegłym tygodniu jako pierwszy. Wczoraj na konferencji prasowej magistrat podał szczegóły inwestycji oraz wizualizację obiektu, poświęconego florze i faunie z Azji Południowo-Wschodniej.

- Wszyscy wiemy, że łódzkie zoo potrzebuje zmian. Nowe ogrody zoologiczne to inna liga - mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi. - Podjęliśmy decyzję o budowie, tak naprawdę, nowego zoo. Przebudowie ulegnie praktycznie połowa terenu obecnego ogrodu. Na powierzchni 7,5 ha powstanie obiekt (z zewnętrznymi wybiegami), umożliwiający ekspozycję zwierząt przez cały rok.

Pawilon ma mieć blisko 20 tys. mkw. Składać się będzie m.in. ze słoniarni z basenem. Będzie można oglądać słonie pod wodą. Będzie też wielkie, głębokie na 6 m, morskie akwarium, które będzie miało 2,5 tys. m sześc. objętości. W akwarium będą rekiny, płaszczki i rafa koralowa. W Orientarium mają być także wybiegi dla panter mglistych, orangutanów, gibonów, niedźwiedzi malajskich i wielu innych gatunków, pochodzących z Azji. Kompleks zostanie również wyposażony w strefę gastronomiczną, dydaktyczną oraz sale konferencyjne.

- Wybraliśmy Azję Południo-wo-Wschodnią , ponieważ jest to bardzo ciekawa strefa geograficzna. Jest tam nie tylko atrakcyjna, ale przede wszystkim bardzo zagrożona fauna. Dzięki obiektowi przyczynimy się do jej ochrony - mówi Tomasz Jóźwik, naczelnik zoo.

CZYTAJ TEŻ: Orientarium w łódzkim zoo, czyli słonie, pantery, rafa i rekiny

Obecnie inwestycja jest na etapie przetargu na sporządzenie programu funkcjonalno-użytkowego kompleksu. Następnym etapem jest ogłoszenie przetargu na sporządzenie projektu i budowę obiektu.

Władze Łodzi zapewniają, że budowa Orientarium nie obciąży budżetu miasta. - Zdecydowaliśmy się na formułę zaprojektuj, wybuduj, sfinansuj. Oznacza to, że podmiot, który wygra, stworzy projekt Orientarium oraz wybuduje je za własne pieniądze. Następnie przez kilkanaście lat z dochodów obiektu będziemy zwracali mu wkład i ustalony procent. Szacujemy, że budowa obiektu będzie kosztować ok. 240 mln zł - mówi Arkadiusz Jaksa, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Łodzi. - Pierwsze prace rozpoczną się jesienią 2016 r. Planujemy oddać kompleks do użytku w pierwszej połowie 2019 r.

Taka realizacja inwestycji wiąże się ze zmianami organizacyjnymi. Miejski Ogród Zoologiczny w Łodzi ma stać się spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, dzięki czemu będzie miał większe możliwości w uzyskaniu zewnętrznego dofinansowania. Taką samą przemianę w 2010 r. przeszło wrocławskie zoo, z którym łódzkie współpracuje. Ogród z Wrocławia, opierając się na doświadczeniu z budową Afrykarium, przygotował koncepcję Orientarium.

Budowa Orientarium nie oznacza, że cały ogród będzie zamknięty przez najbliższe trzy lata. W pozostałej części zoo zostaną wyremontowane alejki i pawilon małych ssaków. Ta część zoo będzie otwarta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki