Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Orientarium w Łodzi. W łódzkim zoo celnicy, policjanci, prokuratorzy, sędziowie szkolą się, jak ścigać kłusowników i handlarzy zwierzętami

Magdalena Rubaszewska
Magdalena Rubaszewska
Wideo
od 16 lat
Jak skutecznie ścigać przestępstwa przeciwko dzikiej przyrodzie? - to temat odbywających się warsztatów w Orientarium w łódzkim zoo. Organizują je WWF Polska wspólnie z Krajową Szkołą Sądownictwa i Prokuratury. W zajęciach uczestniczą funkcjonariusze policji, administracji celno-skarbowej, prokuratorzy i sędziowie.

Orientarium w Łodzi. Coraz więcej przestępstw przeciw dzikiej przyrodzie

Według raportu WWF Polska takich przestępstw przybywa. Zalicza się do nich kłusownictwo, przemyt, nielegalny handel zagrożonymi gatunkami czy produktami, które są z nich wytworzone. By im skutecznie przeciwdziałać, niezbędna jest współpraca między policją, służbami celno-skarbowymi, prokuraturą i specjalistami w dziedzinie dzikiej przyrody.
- Celem tych warsztatów jest edukacja, kształtowanie postaw ekologicznych, a także uwrażliwianie instytucji ścigających przestępców niszczących wspólne dobro, czyli przyrodę. W jednej sali siedzą przedstawiciele administracji celno-skarbowej, policjanci, prokuratorzy, sędziowie. Bez tej współpracy międzyinstytucjonalnej, wymiany doświadczeń skuteczna walka z tą przestępczością jest niemożliwa - mówi Rafał Rzepkowski z WWF Polska.

Orientarium w Łodzi. Prokurator i sędzia wrażliwy i wyuczony ekologicznie

Warsztaty zostały zorganizowane w ramach projektu europejskiego pod hasłem "Skuteczne ściganie przestępstw przeciwko dzikiej przyrodzie". Jest on realizowany w jedenastu krajach przez trzynaście organizacji, a jego celem jest obniżenie poziomu przestępczości wobec dzikiej przyrody. Jest finansowany z europejskiego programu Life przy wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

- Uczymy się interpretacji przepisów, ich odniesienia do sytuacji związanej np. ze znalezieniem przemycanych fragmentów zwierząt dziko żyjących bądź zabitych osobników. Uczymy się także wrażliwości na to, że te przestępstwa, choć ich liczba nie jest duża, stały się istotne dla społeczności i naszej przyszłości. Wymieniamy się doświadczeniami co do prowadzonych postępowań, ich specyfiki, trudności z powoływaniem biegłych itp. - mówi Janusz Konecki z Krajowej Szkoła Sądownictwa i Prokuratury.

- Na warsztatach przedstawiciele organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości poszerzają wiedzę ekologiczną. Uwrażliwiamy prokuratorów i sędziów, że strata jednego rysia, a zwierząt tych mamy niewiele, dotyczy nie tylko wartości rynkowej jego skóry, ale jest istotna dla środowiska, dla zachowania populacji w kraju. Zabicie samca alfa w grupie rodzinnej wilków oznacza jej rozpad, przestaje być silna, nie jest w stanie skutecznie polować, szuka więc pożywienia u człowieka, powstaje konflikt - dodaje Rafał Rzepkowski z WWF Polska.

Orientarium w Łodzi. Rysie i żubry zabite przez kłusowników

Według raportu WWF w ubiegłym roku znaleziono cztery rysie zabite przez kłusowników. Tylko w jednym województwie śmierć siedmiu żubrów przyrodnicy wiążą z kłusownictwem. Zagrożeniem dla środowiska jest nadal nielegalny handel zagrożonymi gatunkami i wyrobami wytworzonymi z zagrożonych wyginięciem zwierząt. Tylko w 2021 roku funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej skonfiskowali ponad 20 tysięcy okazów CITES, wypchanych zwierząt, trofeów wykonanych ze zwierząt, biżuterii, która zawiera części zwierząt lub roślin.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany