Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoła Podstawowa nr 1 w Koluszkach wzięła udział w ogólnopolskim projekcie ekologicznym "Eko-Szkoła"

Karolina Brózda
Karolina Brózda
Szkoła Podstawowa nr 1 w Koluszkach włączyła się w ogólnopolski projekt ekologiczny „Eko-Szkoła”.

Jego celem jest stworzenie sieci placówek, które będą dzielić się pomysłami na to, jak kształtować ekologiczną świadomość młodego pokolenia. Edukacja ekologiczna odbywa się przez naukę i zabawę, akcje i konkursy oraz działania w plenerze.

W trakcie pierwszych tygodni realizacji projektu uczniowie brali udział w zajęciach dotyczących rozpoznawania gatunków drzew i krzewów. Obchodzili Światowy Dzień Drzewa, wykonując prace plastyczne w różnych technikach, prezentujące rodzime gatunki drzew i zielniki, uczestniczyli w wycieczkach terenowych. W październiku ubiegłego roku realizowali krótkie filmy na wojewódzki konkurs „Dbam o środowisko w Łódzkiem” pn. „Tworzymy błękitno-zieloną sieć”, a także wykonali cztery makiety budynków obecnych w naszym mieście z dodanymi elementami zielonej architektury. Uczyli się o składzie powietrza i wpływie zanieczyszczeń na środowisko naturalne, wydrukowali swoją ekogazetkę na ten temat i zorganizowali akcję ekologiczną pt. „Długa przerwa z zanieczyszczeniami”.

W ramach koła biologicznego mieli okazję robić samodzielnie preparaty mikroskopowe i prowadzić obserwacje. Klasy czwarte wybrały się do ogrodu botanicznego w Warszawie, a kasa IIC wyjechała na edukacyjną wycieczkę do Rogowa, żeby zaobserwować, jak przyroda zmienia się jesienią. W Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej uczniowie poznawali wybrane gatunki drzew i krzewów oraz zwierząt żyjących w okolicznych lasach. Celem wycieczki było także przybliżenie roli lasu w życiu człowieka. Młodzi ekolodzy z piątych klas budowali komórki zwierzęce, bakteryjne i roślinne, wykonywali też modele z plasteliny, modeliny, styropianu, tektury, kartonu, a nawet z ciasta drożdżowego podanego w formie komórkowej pizzy. Uczniowie klas ósmych bardzo chętnie zaangażowali się w akcje poszerzającą ich wiedzę na temat dbania o powietrze, wodę i glebę.

W ramach dodatkowej aktywności na zajęciach chemii przygotowali ulotki informacyjne na temat segregacji śmieci, zanieczyszczeń gleby i wody. Klasy młodsze przygotowały inscenizację dla swoich kolegów pt. „Kogo bał się las?”, tworzyły makiety egzotycznych zwierząt. Uczniowie wykorzystali do ich przygotowania różne materiały odpadowe, m.in. stare pudełka, plastelinę, styropian, liście, kasztany i wiele, wiele innych z pozoru niepotrzebnych rzeczy. Pod koniec roku kalendarzowego klasy siódme wzięły udział w warsztatach mydlarskich. Woskowe tabliczki, sole kąpielowe i zapachowe pralinki oraz mydła były wykonane z naturalnych składników: wosku, suszonych kwiatów, suszonych owoców, przypraw i naturalnych kwiatowo-owocowych zapachów.

Grudzień upłynął pod znakiem przygotowań do świąt. Uczniowie wykonali szereg ozdób świątecznych  oraz dekoracji z pudełek po jogurtach, butelek po sokach, nakrętek, tekturowych pudeł, kapsli, słoików, puszek, wytłaczanek na jajka. W styczniu br. dla chętnych uczniów naszej szkoły odbył się szkolny konkurs wiedzy o parkach narodowych. W okresie przedświątecznym były też akcje pomocy dla potrzebujących zwierząt, zbiórki karmy, opieka nad zwierzętami w schroniskach, wyprowadzanie psów na spacery przez wolontariuszy, dokarmianie ptaków i wieszanie karmników.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany