Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogród zoologiczny w Łodzi. Jedyna pary psów leśnych w Polsce doczekała się potomstwa. To wielki sukces

Magdalena Rubaszewska
Magdalena Rubaszewska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Para psów leśnych mieszkających w łódzkim zoo doczekała się potomstwa. To Olinda (nazwa miasta w Brazylii), pierwsze młode Tequili i Chipa. Samica przyszła na świat 24 listopada ubiegłego roku w nocy. - Rozwija się bardzo dobrze, rośnie, waży około dwóch kilogramów. Jest psotna, rodzice muszą ją strofować. Na ogół trzyma się ojca - mówi Borys Ronkowski, opiekun zwierząt.

- Tequila zajmuje się karmieniem, a Chip wychowaniem. Widzieliśmy, jak młode oddaliło się za daleko. Wtedy Chip złapał je za fałd skórny i zaniósł do budy. Widzimy, to co na temat tych zwierząt podają źródła. Samiec pełni rolę pomocnika, nauczyciela, a samica z racji tego, że przewodzi stadu, matki-karmicielki. Pakożery to typowo rodzinne psowate - dodaje Aleksandra Wilczyńska, opiekunka zwierząt.

Psy leśne zamieszkały w łódzkim ogrodzie w 2022 roku. To jedyne zoo w Polsce hodujące ten gatunek. Najpierw przyjechała Tequila, wychowanka zoo w Pradze w Czechach. Chip wyszczenił się w ogrodzie w Chester w Wielkiej Brytanii, następnie zamieszkał w zoo w Igławie także w Czechach.
W Łodzi powierzono mu misję specjalną – stworzyć parę z Tequilą. Misja powiodła się, para od pierwszego dnia świetnie się dogadywała. Chip od razu wpadł w oko o rok młodszej Tequili. I teraz jest tego efekt.

Więcej

Sensacja w łódzkim zoo! Urodził się samiec żyrafy. Jego przy...

Pakożerów coraz mniej w naturze

Nowy podopieczny to dla opiekunów wielki sukces i radość, a także szansa na przetrwanie tego gatunku. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody opisuje go jako bliski zagrożenia wyginięciem. W naturze liczebność psów leśnych stale maleje. Stąd też ważna jest hodowla pakożerów w ogrodach zoologicznych, prowadzi się ją w Niemczech, Czechach, we Francji. Psy leśne żyją w Brazylii, lasach nizinnych, czasami na bagnistych sawannach, terenach podmokłych. Głównym zagrożeniem jest utrata tych siedlisk na rzecz pastwisk dla bydła i plantacji soi oraz niewystarczająca baza pokarmowa, spowodowana kłusownictwem. Problemem są także choroby roznoszone przez zdziczałe psy domowe.

Galeria

Ciekawe zwierzęta. Lubią pływać i kopać

Psy leśne, zwane też pakożerami, to przedstawiciele rodziny psowatych pochodzących z Ameryki Południowej. Zamieszkują tereny leśne w okolicach zbiorników wodnych. Są wyśmienitymi pływakami, dzięki błonie pławnej między palcami. W skład diety pakożerów wchodzą różnego rodzaju gryzonie – w tym paki – stąd ich nazwa, a także ryby.
- Tworzą duże grupy rodzinne. Łącząc siły te niepozorne drapieżniki są w stanie upolować dużo większą ofiarę niż wskazywałyby na to ich rozmiary. Stado potrafi złapać kapibarę, nandu, a nawet tapira. Psy leśne aktywne są głównie w ciągu dnia. Lubią nie tylko pływać, ale i kopać, dlatego ich pazury są długie, mocno osadzone. Noce spędzają w zmurszałych pniach lub
norach wykopanych przez pancerniki - dodaje Michał Gołędowski, edukator z łódzkiego zoo.
Pakożery są też nazywane psami octowymi. Ich mocz, którym znaczą teren, rozpylając go stojąc na przednich nogach, tylnymi opierając się np. o drzewo ma zapach właśnie octu.
W łódzkim zoo psy leśne można zobaczyć na wybiegu mieszczącym się tuż przy basenie zewnętrznym ariranii - również jedynych w Polsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany