Odwołać Zdanowską. Tak czy nie?

Mirosław Malinowski
Dwa tygodnie temu pod magistratem odbyła się manifestacja zwolenników odwołania prezydent Łodzi. Przyszło na nią około 100 osób. Protestujący położyli przed wejściem do magistratu tekturową gwiazdę z napisem: Hannie Zdanowskiej Likwidatorce Łodzi "wdzięczni" mieszkańcy. Janusz Kubik
"Dziś największą łodzian troską, aby z Piotrkowskiej usunąć Zdanowską" oraz "Stop likwidacji Łodzi" - pod takimi hasłami grupa mieszkańców rozpoczęła na początku lutego zbieranie podpisów w sprawie przeprowadzenia referendum decydującego o odwołaniu prezydenta miasta.

Po miesiącu deklarowali, że mają już 31.524 podpisy
- ponad połowę wymaganej liczby. Jeżeli do 3 kwietnia uzbierają resztę, a komisarz wyborczy uzna je za ważne, wtedy pod koniec czerwca Łódź czeka referendum w sprawie odwołania prezydenta. Już drugie w ciągu dwóch i pół roku.

Komu przeszkadza Zdanowska
Inicjatorami referendum jest grupa około 40 mieszkańców, którzy występują jako "Komitet Obywatelski Stop Likwidacji Łodzi". W jego skład wchodzą m.in. byli i obecni członkowie Platformy Obywatelskiej.
Działacze PO wierni prezydent twierdzą, że akcja referendalna to zemsta polityczna tych działaczy partii, którzy po objęciu przez Hannę Zdanowską władzy w Łodzi nie otrzymali tego, na co liczyli.
Przez miesiąc podpisy zbierali sami organizatorzy akcji. Jednak w tym tygodniu do zbiórki włączyli się radni Prawa i Sprawiedliwości.
Oficjalnie dystans do referendum zachowuje Sojusz Lewicy Demokratycznej, który dwa lata temu doprowadził do odwołania Jerzego Kropiwnickiego.
Początkowo otoczenie Hanny Zdanowskiej bagatelizowało sprawę referendum. Jednak dwa tygodnie temu przeważyła opcja, by stawić mu czoło.
- W obecnej sytuacji wielu prezydentów przestraszyłoby się referendum, zamiotło sprawy pod dywan i nie podejmowało koniecznych reform. Ja nie ulegnę szantażowi i nie dam się zastraszyć - mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi. o

***
...ODWOŁAĆ ZE STANOWISKA
1. Likwidacja szkół i placówek oświatowych (ponad 20 od początku kadencji).
2. Oszczędzanie na bezpieczeństwie mieszkańców (skrócenie czasu oświetlania ulic - odpowiedzialny za to wiceprezydent Arkadiusz Banaszek juź został odwołany).
3. Dążenie do prywatyzacji Zakładu Wodociągów i Kanalizacji, co może skutkować wzrostem cen wody.
4. Cięcia rozkładów jazdy MPK i bałagan z nowymi biletami.
5. Fatalny stan dróg (także w tym roku przetarg na łatanie dziur rozstrzygnięto dopiero w lutym).
6. Zwiększające się zadłużenie Łodzi (zaciągane kredyty: 220 mln zł w 2011 r., 670 mln zł w 2012 roku)
7. Obsadzanie wysoko płatnych stanowisk bez konkursów, według klucza towarzysko-partyjnego (np. Włodzimierz Tomaszewski został prezesem ZWiK, a Zbigniew Papierski prezesem MPK)
8. Drastyczny wzrost kosztów życia w Łodzi (podwyżka ceny biletów komunikacji miejskiej, czynszów, podatków lokalnych, opłat za wodę i odprowadzanie ścieków).
9. Lansowanie kosztownych, abstrakcyjnych projektów: Łódź jako centrum przemysłów kreatywnych, nowe logo
- Łódź kreuje.
10. Wpadki kompromitujące Łódź (kondolencje dla... żyjącego konsula Francji, afera barowa na Fali, afera z Teatrem Powszechnym, kontenery dla ubogich, stadion z trzema trybunami)

***
...POZOSTAWIĆ NA STANOWISKU
1. Kolejne referendum i odwołanie prezydenta to brak stabilności władzy w Łodzi (w ciągu 2 lat miastem rządziłoby trzech prezydentów i trzech p.o. prezydentów).
2. Referendum, nowe wybory i wymiana kadry urzędniczej kosztowałyby kilka milionów złotych.
3. Każdy kolejny prezydent będzie "zakładnikiem" mieszkańców i będzie się bał podejmować decyzje.
4. Rozpoczęte inwestycje np. dworzec Łódź Fabryczna, stadion miejski mogą zostać wstrzymane.
5. Powstałe w wyniku referendum opóźnienia mogą oznaczać konieczność zwrotu części dotacji unijnych i kary finansowe.
6. Prezydentowi z innej partii będzie dużo trudniej znaleźć poparcie dla swoich planów w Radzie Miejskiej, gdzie PO ma większość (Hanna Zdanowska to szefowa
PO w Łodzi).
7. Prezydentowi Łodzi z PO łatwiej uzyskać coś dla miasta w sytuacji, gdy PO rządzi w województwie i kraju.
8. Prezydent Zdanowska rozpoczęła program rewitalizacji łódzkich kamienic, przebudowę ulicy Piotrkowskiej i placu Wolności - warto dać jej na to szansę.
9. Prezydent Zdanowska odbyła w ciągu 15 miesięcy rządów tylko 10 podróży zagranicznych. Jej następca może chcieć dorównać prezydentowi Kropiwnickiemu (175 wyjazdów w ciągu siedmiu lat).
10. Prezydent otoczyła się młodymi ludźmi, którzy mają pomysły na miasto, a nie zasłużonymi działaczami partyjnymi, odcinającymi kupony od minionej sławy.

FLESZ: Kiedy będzie wiosna? Zwierzęta dają sygnały.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 85

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

C
Cobra

Na bruk z nią!! Takich ludzi jak ona i jej klika Łódź nie potrzebuje!!Z nia tylko będzie gorzej a juz jest źle!!

x
xyz

Dać jej teraz się wykazać, teraz już wie że z referendum to nie przelewki, niech się wykazuje !!!
A jak nie to na taczce wywieźć z Łodzi !!!

z
zdecydowanie TAK

wywalić hanię na śmietnik bo tam jej miejsce

z
złodziej

jestem złoddziej .niech hania zostanie.plis

A
ANTY PIS

Lepiej żeby była h*j z grzybnią niz podpisać sie pod projektem zje ba ne go pis iur czyka

d
do gość

żebyśsię nie zdziwił ona stadion wybuduje chyba w swojej kieszeni

d
do statystyczny

i dobrze niech stanie się to tradycją ,,każdy następny będzie wiedział że rozwalać może
swój ogródek a nie nasze POWTARZAM,,,, NASZE MIASTO,,,,

A
Ania

Odwołać

g
gość

Jestem za Widzewem chce żeby została bo wybuduje stadion

A
Adam

tak odwolac, nie glosuje na po ani na pis....

a
ada

tak odwolac oklamala i podwyzyszyla ceny biletów, na szubienice!!

r
rumburak

odwołać :)))za karę niech zostanie prezesem wodociągów :))))albo jakymś ambasadorem:))

.

Zastanówcie się kogo nam tu partie na kandydatów zaproponują, jak będziemy po roku odwoływać prezydentów. Janka Tomaszewskiego? Hehehe. Kto się zgodzi stracić fajną posadkę, by poprezydentować rok? Fryzjer? Facet od robienia z Łodzi wioski historycznej? DJ Lanser? Nie, ten taki głupi nie jest.

d
do swojak

uduś sie, nie bedziemy plakac !

d
do swojak

nie mów z pełną buzią tylko wymnij członka z mordy ty debilku

Dodaj ogłoszenie