Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odnowią najstarszą latarnię w Łodzi na pl. Piastowskim na Bałutach

(izj)
Ponad stuletnia latarnia ma 14 m wysokości.
Ponad stuletnia latarnia ma 14 m wysokości. Paweł Łacheta
Ponad 100-letnia latarnia będąca prawdopodobnie najstarszą uliczną lampą w Łodzi, która stoi na pl. Piastowskim na Bałutach (ograniczonym ul. Lutomierską, ul. Bazarową i ul. Rybną) ponownie zaświeci. Żeliwny obiekt o wysokości 14 m zostanie odnowiony dzięki współpracy kilku miejskich (i nie tylko) spółek, m.in. Zakładu Wodociągów i Kanalizacji, MPK, Zarządowi Dróg i Transportu, Zarządowi Zieleni Miejskiej oraz PGE Dystrybucji.

- Renowacja latarni odbędzie się w ramach przypadających w tym roku wydarzeń związanych ze 100-leciem przyłączenia Bałut do Łodzi – mówi Miłosz Wika, rzecznik prasowy ZWiK w Łodzi. - Chcemy, by stała bałucką atrakcją turystyczną.

W przyszłym tygodniu latarnia zostanie zdemontowana i, z pomocą specjalnego pojazdu MPK wykorzystywanego do transportu torów, przewieziona do hali przy ul. Tramwajowej. Tam pracownicy ZWiK odnowią latarnię i zabezpieczą ją przed korozją. Następnie łódzki ZDiT i PGE Dystrybucja Oddział Łódź zainstalują ją w nowym miejscu (czyli bliżej ul. Lutomierskiej) i podłączą do prądu. Wszystkie prace potrwają około miesiąca.

KSW 30 gdzie obejrzeć w tv, transmisja online

Zabytkowa latarnia jest obecnie w kiepskim stanie technicznym. Zachowały się w niej jednak ciekawe ornamenty i odlany z żeliwa ozdobny cokół. Do dzisiaj przetrwały również oryginalne elementy mechanizmu służącego do wciągania na szczyt klosza z palącą się lampą naftową lub oliwną.

Ponad stuletnia lampa to jedyna pozostałość po istniejących na pl. Piastowskim halach targowych. Pod koniec XIX wieku teren ten nabył baron Giuseppe Tanfani, akcjonariusz Widzewskiej Manufaktury i zięć znanego fabrykanta Juliusza Heinzla. Baron Tanfani wzniósł na placu hale targowe, w których mieściło się blisko 150 sklepów. Od nazwiska właściciela hale nazywano bazarem Tanfaniego oraz jatkami Tanfaniego. Teren handlu oświetlała jedna ozdobna latarnia. Hale spaliły się podczas II wojny światowej. Rozebrano je w latach 50. XX wieku. Nazwy okolicznych ulic: Bazarowa i Rybna pochodzą od dawnego targowiska.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Najładniejsze zawodniczki mistrzostw świata w Falun. Są i Polki (Foto Olimpik/x-news):

Księgarnia Expressu Ilustrowanego: www.ksiegarnia.expressilustrowany.plKsięgarnia Expressu Ilustrowanego: www.ksiegarnia.expressilustrowany.plKsięgarnia Expressu Ilustrowanego: www.ksiegarnia.expressilustrowany.pl

Księgarnia Expressu Ilustrowanego: www.ksiegarnia.expressilustrowany.plKsięgarnia Expressu Ilustrowanego: www.ksiegarnia.expressilustrowany.plKsięgarnia Expressu Ilustrowanego: www.ksiegarnia.expressilustrowany.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany