Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od stycznia dłuższe urlopy dla rodziców

Zbigniew Biskupski (AIP)
Minimum tysiąc złotych po potraceniu zaliczki na PIT wyniesie od stycznia zasiłek macierzyński.

Nowy rząd planuje wprowadzenie zasiłku 500 zł na dziecko, najprawdopodobniej od kwietnia przyszłego roku. Wcześniej, formalnie od 2 stycznia przyszłego roku wejdą w życie zmiany w zasadach korzystania z urlopów macierzyńskich, rodzicielskich i wychowawczych. Mają one na celu ułatwienie rodzicom opiekę nad dziećmi - od urodzenia aż do ukończenia przez nie szóstego roku życia.

Od nowego roku, ze względu na połączenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego zmienią się zasady jego udzielania. Jak wyjaśniają Marek Skałkowski i Bożena Goliszewska-Chojdak, eksperci INFOR PL, urlop rodzicielski będzie przysługiwał w wymiarze do 32 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka lub do 34 tygodni w przypadku urodzenia większej liczby dzieci przy jednym porodzie. Ponadto urlopu rodzicielskiego będzie można udzielać w 4 częściach.

WALKA KLICZKO vs FURY ONLINE, TRANSMISJA NA ŻYWO
KSW 33 NA JAKIM PROGRAMIE TRANSMISJA NA ŻYWO

Utrzymana zostanie zasada, że żadna część urlopu rodzicielskiego nie może być krótsza niż 8 tygodni, ale wprowadzono od niej kilka wyjątków. Skrócenie urlopu rodzicielskiego poniżej 8 tygodni będzie możliwe w przypadku pierwszej części tego urlopu (maksymalnie do 6 tygodni) - w razie urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie. A także w odniesieniu do pozostałej do wykorzystania części urlopu - o ile będzie krótsza niż 8 tygodni.

Korzystniejsze będą także zasady finansowe. Od 2 stycznia 2016 r. w związku z włączeniem dodatkowego urlopu macierzyńskiego do urlopu rodzicielskiego, zasiłek z tytułu korzystania z urlopu rodzicielskiego za okres włączonego dodatkowego urlopu macierzyńskiego (pierwsze 6 lub 8 tygodni) będzie wynosił 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku (obecnie 60 proc.). Natomiast za pozostałe 26 tygodni urlopu rodzicielskiego wyniesie on 60 proc. podstawy wymiaru. Natomiast w przypadku wnioskowania jednocześnie o urlop macierzyński i rodzicielski zasiłek macierzyński wyniesie za cały okres tych urlopów 80 proc. podstawy wymiaru.

Ponadto po zmianie przepisów, od stycznia przyszłego roku została zagwarantowana minimalna miesięczna wysokość zasiłku macierzyńskiego. Po potrąceniu zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych kwota zasiłku nie może być bowiem niższa niż 1000 zł.

Modyfikacjom na plus ulegną także zasady korzystania z urlopu wychowawczego. Wymiar urlopu wychowawczego wynosi do 36 miesięcy, z tym że urlop jest udzielany na okres nie dłuższy niż do ukończenia przez dziecko 5. roku życia. Urlop wychowawczy może być wykorzystany jednorazowo albo najwyżej w 5 częściach.

Po zmianie przepisów od 2 stycznia 2016 r. rodzice zyskają więcej czasu na skorzystanie z tego urlopu, gdyż będzie on udzielany na okres nie dłuższy niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6. rok życia. Wymiar urlopu wychowawczego nie zmieni się.

Za okres przebywania na urlopie wychowawczym pracodawca nie wypłaca żadnych świadczeń. Jednak ze względu na trudną sytuację, po spełnieniu określonych przepisami kryteriów dochodowych, pracownicy mogą ubiegać się w urzędzie miasta lub gminy o dodatek do zasiłku rodzinnego z tego tytułu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany