Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od placu Wolności do Niepodległości! Niech Piotrkowska będzie biało-czerwona na 11 listopada!

Mirosław Malinowski
Tak ma być udekorowany jeden z budynków magistratu.
Tak ma być udekorowany jeden z budynków magistratu. mat. pras.
W najbliższych dniach podamy szczegóły akcji pt. „Od Placu Wolności do Niepodległości”, którą organizuje „Express Ilustrowany”, a której partnerem jest Urząd Miasta Łodzi. Celem akcji jest by z okazji Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada ulica Piotrkowska wyglądała niepowtarzalnie. Niech zamieni się w przystrojoną w biało-czerwone barwy promenadę, niech łodzianie pokażą, że są dumni z odzyskanej 100 lat temu niepodległości! Niech ściany budynków ozdobią biało-czerwone flagi, girlandy i kotyliony.

Dekoracje na budynkach

Aby ułatwić świętowanie rocznicy i dekorację budynków redakcja „Expressu Ilustrowanego” we współpracy z Urzędem Miasta Łodzi chce pomóc tym łodzianom, którzy nie będą mogli na własną rękę zorganizować dekoracji. W miarę możliwości udostępnimy elementy dekoracyjne do aranżacji okien, balkonów mieszkań oraz witryn lokali przedsiębiorców znajdujących się na frontowych elewacjach budynków przy ulicy Piotrkowskiej. Elementy te będą spójne z dekoracją elewacji pałacu Juliusza Heinzla, obecnej siedziby Urzędu Miasta Łodzi.

Wojna w Łodzi

Pierwsza wojna światowa zahamowała dynamiczny rozwój Łodzi. Dotychczas Łódź była jednym z ważniejszych miast przemysłowych Cesarstwa Rosyjskiego, a cztery lata okupacji niemieckiej spowodował zapaść łódzkiego przemysłu. Łódzkie fabryki nie tylko utraciły tradycyjne rynki zbytu na Wschodzie, ale również zostały ograbione z maszyn i surowców. Z łódzkich świątyń zabierano dzwony, piszczałki i miedzianą blachę z dachów. Surowce metalowe musieli oddawać też mieszkańcy. Ponieważ fabryki były zamknięte, robotnicy nie pracowali, a ich rodziny głodowały. Spowodowało to emigrację mieszkańców do podłódzkich miejscowości. W efekcie przez 4 lata wojny liczba mieszkańców Łodzi zmalała z ok. 600 do 370 tys. Część robotników została wywieziona na roboty do Niemiec – początkowo byli to ochotnicy, a pod koniec 1915 r., ci, którzy nie skorzystali z tej „oferty” tracili zasiłki. W 1916 r. zarządzono przymusowy pobór do pracy mężczyzn w wieku 18 – 45 lat. Ponieważ dostawy niemal wszystkich surowców do miasta były bardzo ograniczone, wyciętych na opał zostało wiele miejskich lasów m.in. na Zarzewie, na Zdrowiu itp. Szerzyły się choroby zakaźne m.in.: błonica, dur brzuszny, gruźlica.

Trzy razy Niemcy wchodzili do Łodzi

W chwili wybuchu wojny Łódź nie była przewidziana do obrony Łodzi, dlatego Rosjanie już w sierpniu ewakuowali wszystkie urzędy i banki. Po raz pierwszy wojsko niemieckie wkroczyło do Łodzi już 20 sierpnia 1914 r. Jednak kolejnego dnia oddział niemiecki został wyparty przez rosyjską kawalerię. Po raz drugi Niemcy pojawili się w mieście 8 października i tym razem przebywali tu do końca miesiąca. Wtedy też rozpoczęto werbunek do Legionów Józefa Piłsudskiego. Niemcy wycofali się z miasta w wyniku ofensywy rosyjskiej, ale wrócili po niespełna miesiącu , w grudniu 1914 r. i już na stałe okupowali miasto do końca wojny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany