Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od 1 stycznia 2024 roku Łódzkie zyska kolejne miasta. Przybędzie ich osiem

Magdalena Rubaszewska
Magdalena Rubaszewska
Miastem stanie się Inowłódz w powiecie tomaszowskim.
Miastem stanie się Inowłódz w powiecie tomaszowskim. Magdalena Rubaszewska
Od 1 stycznia 2024 roku województwo łódzkie wzbogaci się o kolejne miasta. O odzyskanie praw miejskich ubiegało się aż osiem miejscowości i ich wnioski zostały zaakceptowane. Do grona miast zostały przyjęte Parzęczew w powiecie zgierskim, Osjaków w wieluńskim, Grabów w łęczyckim, Kiernozia w łowickim, Białaczów w opoczyńskim, Bolesławiec w wieruszowskim, Żarnów w opoczyńskim, Inowłódz w tomaszowskim.

Z roku na rok coraz więcej miast w Łódzkiem

- Miejskie klimaty, ślady miasta z okresu średniowiecza, pozostały w Inowłodzu. Teraz będziemy inwestować w infrastrukturę, rozbudowę obiektów użyteczności publicznej. Szczególnie zależy nam na rozwoju turystyki, chcemy stać się alternatywą dla Łodzi i Warszawy - mówi Bogdan Kącki, wójt Inowłodza.

Trend, by wieś stała się jednostką administracyjną wyższej rangi, utrzymuje się od kilku lat. W 2023 roku miastami zostały małe miejscowości: Dąbrowice w powiecie kutnowskim, Jeżów w powiecie brzezińskim, Rozprza w powiecie piotrkowskim i Ujazd w powiecie tomaszowskim. Także wcześniej rangę miast zyskało kilka miejscowości położonych w województwie łódzkim: Lutomiersk w powiecie pabianickim (2022 rok), Bolimów w powiecie skierniewickim (2022 rok), Lututów w powiecie wieruszowskim (2020 rok), Piątek w powiecie łęczyckim (2020 rok). Od początku 2023 roku województwo łódzkie ma 52 miasta (w całej Polsce jest ich 979). Obecnie najmniejszym miastem w regionie łódzkim jest Bolimów z 899 mieszkańcami.

Kiedy wieś może stać się miastem?

W przepisach nie są ściśle określone warunki uzyskania statusu miasta. O prawa miejskie mogą starać się miejscowości, które mają zwartą zabudowę przestrzenną i odpowiednią infrastrukturę techniczną - kanalizację, oczyszczalnię ścieków, wodociągi, placówki oświatowe i kulturalne. Miejscowości te powinny liczyć powyżej 2 tys. mieszkańców, choć jak widać nie jest warunek konieczny, zatrudnionych w większości poza rolnictwem. Liczba mieszkańców ma coraz mniejsze znaczenie przy rozpatrywaniu wniosków o status miasta. Liczy się chęć wyrażona przez władze gminy i mieszkańców, wskaźnik ponad 60 procent mieszkańców utrzymujących się z działalności pozarolniczej, wyraźnie wyodrębnione centrum i zwarta zabudowa typu miejskiego, infrastruktura komunalna i posiadanie statusu miasta w przeszłości. W większości przypadków miejscowości zostały zdegradowane do wsi za sprawą rosyjskiego zaborcy, który w ten sposób zemścił się za powstanie styczniowe. Teraz o przekształceniu wsi w miasto decyduje Rada Ministrów wydając odpowiednie rozporządzenie.

Oto nowe miasta województwa łódzkiego:

  • Osjaków (powiat wieluński) – ok. 1,3 tys. mieszkańców
  • Grabów (powiat łęczycki) – ok. 1 tys. mieszkańców
  • Kiernozia (powiat łowicki) – ok. 1 tys. mieszkańców
  • Białaczów (powiat opoczyński) – ok. 1 tys. mieszkańców
  • Bolesławiec (powiat wieruszowski) – ok. 1,1 tys. mieszkańców
  • Żarnów (powiat opoczyński) – ok. 1 tys. mieszkańców
  • Parzęczew (powiat zgierski) – niespełna 1 tys. mieszkańców.
  • Inowłódz (powiat tomaszowski) – niespełna 1 tys. mieszkańców
od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany