Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niepełnosprawni w roli głównej. W Łodzi odbyła się konferencja poświęcona osobom z niepełnosprawnościami. Jest dla nich praca WIDEO

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Wideo
od 16 lat
W Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej przy ul. Tymienieckiego 22 w Łodzi spotkali się przedsiębiorcy, pełnomocnicy rektorów uczelni wyższych ds osób z niepełnosprawnościami, przedstawiciele rządu i parlamentu, studenci oraz osoby z niepełnosprawnościami i przedstawiciele organizacji, które ich wspierają. Okazją do tego była konferencja "Niepełnosprawni w pracy".

Głównym celem konferencji jest poprawa sytuacji osób z niepełnosprawnościami na polskim rynku pracy. A coroczne spotkania pokazują, że rozmowy i szukanie możliwości mają realny wpływ na to jak osoby z niepełnosprawnościami są postrzegane na polskim rynku.

Przez te 10 lat sytuacja na rynku pracy dla osób z niepełnosprawnościami uległa poprawie. Poziom aktywizacji zawodowej podniósł się z 23 do 32 procent i jest to znaczny wzrost. Na rynku skandynawskim jest to ponad 50 procent, co pokazuje, że cały czas mamy jednak wiele do zrobienia w tej kwestii - mówi Hubert Gęsiarz, prezes zarządu Fundacji Łódź Akademicka.

W czasie konferencji zwrócono uwagę, że największy kłopot osoby z niepełnosprawnościami mają w legislacji. W praktyce oznacza to, że kiedy pracownik z niepełnosprawnością po przekroczeniu zarobków w wysokości 2 tysięcy złotych traci wszelkie pieniężne świadczenia takie jak zasiłki, czy inne świadczenia socjalne. To w praktyce oznacza, że wiele osób, zwłaszcza z niskimi kwalifikacjami zawodowymi woli niski zasiłek socjalny, którego wypłata jest pewna, zamiast podejmować pracę, która w naturalny sposób stanowi ogromne wyzwanie, często organizacyjne, a także fizyczne.

W ciągu 10 lat zmieniło się to w jaki sposób osoby korzystające z technologii zmieniając charakter swojej pracy. Praca zdalna stała się powszechna. Narzędzia pozwalają zarówno pracę na odległość jak i swobodną komunikację - dodaje Hubert Gęsiarz.

W tym czasie zmienił się również sposób kształcenia. Na uczelniach (także łódzkich) w ramach funduszy unijnych w ciągu siedmiu lat powstały stanowiska pełnomocnika ds osób z niepełnosprawnościami, podniesiono kompetencje kadry naukowej, a prowadzenie zajęć dostosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnościami w taki sposób, by ułatwić im naukę. Doświadczenie pokazuje, że poziom zatrudniania jest blisko 70 procentowy, kiedy osoba z niepełnosprawnościami ma wyższe wykształcenie. W przypadku osoby z wykształceniem zasadniczym jest to na poziomie 10 procent.

Konferencja "Niepełnosprawni na rynku pracy" była też okazją do zorganizowania targów pracy. Wzięło w niej udział 20 firm z Łodzi i województwa łódzkiego.

Zatrudniamy osoby z niepełnosprawnościami i staramy się aktywizować takie osoby, wyciągać je z domu. Jesteśmy firmą świadczącą usługi pakowania, czyli szukamy osób, które mogą pracować przy maszynach w ruchu - tłumaczy Joanna Dobiech, rekruter z działu personalnego firmy Truvant, oddział w Strykowie.

Osoby z niepełnosprawnościami w tych zakładach pracują głównie na dwie zmiany. Na liniach produkcyjnych pracownik może zarobić minimalną pensję krajową 3600 zł plus dodatki wynikające z ustawy o zatrudnieniu osób niepełnosprawnych - 400 zł. I ta najniższa kwota najczęściej padała na targach. Osoby z niepełnosprawnościami mogą też liczyć w większości firm na premie, dofinansowanie leków, środków ortopedycznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany