Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nielegalny handel bronią na terenie województwa łódzkiego. Zabezpieczono 250 jednostek broni palnej

OPRAC.:
Norbert Uram
Norbert Uram
Wideo
od 16 lat
Ponad tysiąc policjantów CBŚP, KSP, KWP, CPKP BOA, SPKP, funkcjonariuszy SG, wspartych przez funkcjonariuszy z Niderlandów i pracowników Europolu dokonało zatrzymania 82 osób w Polsce i w Niderlandach. W samej Polsce przejęto 250 jednostek broni palnej, różnego rodzaju i kalibru, a także kilka tysięcy sztuk amunicji.

Nielegalny handel bronią - rozbity gang o charakterze zbrojnym

Policjanci z Zarządu w Łodzi Centralnego Biura Śledczego Policji na trop w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się nielegalnym obrotem bronią palną wpadli w 2020 roku. W trakcie śledztwa okazało się, że członkowie tej grupy działali na terenie województw: łódzkiego, dolnośląskiego, świętokrzyskiego i śląskiego.

W Łódzkim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Łodzi wszczęto śledztwo, w efekcie którego ustalono role poszczególnych członków gangu. Z zebranych informacji wynika, że przemycona broń z Niemiec, Francji, Belgii, Czech czy z Niderlandów trafiała do Polski i tu była sprzedawana.

Według funkcjonariuszy członkowie grupy przerabiali broń w taki sposób, aby możliwe było strzelanie z niej ostrą amunicją. Według podejrzeń funkcjonariuszy, jeden z podejrzanych miał nadzorować gang z Niderlandów. Stąd też decyzja o współpracy policjantów CBŚP i prokuratury ze służbami niderlandzkimi przy wsparciu funkcjonariuszy Weapons & Explosive przy Europolu.

Rozbity gang handlarzy bronią

W minionym tygodniu funkcjonariusze policji przeprowadzili uderzenie w wielu miejscowościach na terenie niemal całej Polski i w jednej miejscowości w Niderlandach. W działaniach przeciwko grupie uczestniczyło ponad tysiąc funkcjonariuszy z zarządów terenowych CBŚP, Wydziału do zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Kryminalnej i Aktów Terroru CBŚP, Komendy Stołecznej Policji i Komend Wojewódzkich Policji, Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji BOA oraz Samodzielnych Pododdziałów Kontrterrorystycznego Policji z Łodzi, Wrocławia, Kielc, Radomia, Olsztyna i Katowic, a także funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej i przedstawiciele z Weapons & Explosive przy Europol-u.

W trakcie przeprowadzonych działań w Polsce udało się przeszukać 300 miejsc, zabezpieczyć 250 jednostek broni palnej różnego rodzaju i kalibru oraz kilka tysięcy sztuk amunicji, a także zatrzymać 81 osób. Tego samego dnia w Niderlandach została zatrzymana jedna osoba przez miejscowych funkcjonariuszy przy współpracy z Europolem.

Zatrzymanym przedstawiono łącznie ponad 100 zarzutów, głównie posiadania broni palnej i amunicji bez wymaganego zezwolenia lub jej przerabiania czy udostępniania. Wśród zatrzymanych osób jest również 9 podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym. Dwojgu z nim grozi odpowiedzialność za kierowanie tym gangiem. W czasie działań zatrzymano także jedną osobę, której przedstawiono zarzut posiadania treści pedofilskich. Wobec 9 podejrzanych zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Łącznie w śledztwie występuje 157 podejrzanych, którym przedstawiono ponad 230 zarzutów, zabezpieczono ponad 500 jednostek broni palnej, kilkanaście tysięcy sztuk amunicji, kilkaset istotnych elementów broni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nielegalny handel bronią na terenie województwa łódzkiego. Zabezpieczono 250 jednostek broni palnej - Dziennik Łódzki

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany