Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niedziele handlowe 2024. Czy jutro sklepy są otwarte? Sprawdź, czy 17 marca jest niedzielą handlową

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Kalendarz niedziel handlowych 2024 przewiduje zniesienie zakazu handlu w styczniu. W których sklepach zrobimy zakupy w najbliższą niedzielę?
Kalendarz niedziel handlowych 2024 przewiduje zniesienie zakazu handlu w styczniu. W których sklepach zrobimy zakupy w najbliższą niedzielę? Tomasz Kawka / Polska Press
Niedziele handlowe 2024 to ponownie tylko kilka terminów w kalendarzu. Rząd nie przewiduje większych zmian w zakazie handlu w bieżącym roku. Które sklepy będą otwarte w niedzielę 17 marca? Jak wygląda kalendarz niedziel handlowych w 2024 roku? Sprawdź, gdzie zrobisz zakupy mimo zakazu handlu i kiedy przypada najbliższa niedziela handlowa.

Spis treści

Które sklepy będą otwarte 17 marca?

Przepisy ustawy od początku dają możliwość handlu w każdą niedzielę małym sklepom, gdzie za ladą stoi właściciel sklepu lub członkowie jego rodziny. Zakupy 17 marca 2024 roku zrobimy jednak w niewielkiej liczbie sklepów.

Większe sieci handlowe wykorzystywały luki w prawie, tworząc np. placówki pocztowe na terenie swoich sklepów. Zdarzały się także galerie sztuki i biblioteki, a także sklepy sportowe. Nowelizacja ustawy z 2020 roku uszczelniła te przepisy, przez co duże i popularne sieci handlowe, m.in. Biedronka, Lidl, Auchan, Netto czy Carrefour pozostają obecnie zamknięte w niedziele z zakazem handlu. A które sklepy będą otwarte w niedziele 10 marca? W tym dniu zakupów nie zrobimy we wszystkich popularnych sieciach sklepów, a jedynie w małych osiedlowych sklepikach i w sieciach franczyzowych:

 • Żabka
 • Carrefour Express
 • ODIDO
 • ABC
 • Nasz sklep

Te sklepy są otwarte w niedziele z zakazem handlu, ale gdy inne sklepy pozostają zamknięte, otwarte są także stacje benzynowe, cukiernie i kwiaciarnie, ale również:

 • sklepy z pamiątkami;
 • kioski z prasą i biletami;
 • hotele i pensjonaty;
 • lodziarnie i piekarnie;
 • placówki handlowe na lotniskach;
 • placówki prowadzące działalność związaną z wypoczynkiem czy sportem.

W każdym przypadku warto jednak sprawdzać godziny otwarcia, bo różne placówki mogą w czasie zakazu handlu w niedzielę działać w różnych godzinach. Szczególnie w małych miejscowościach godziny otwarcia sklepów mogą znacząco różnić się od typowych.

Zobacz także: Wyniki Biedronki i Hebe są jasne: agresywny marketing działa. Jeronimo Martins publikuje finanse

Kalendarz niedziel handlowych 2024

Pierwsza niedziela handlowa tradycyjnie już przypadła w styczniu. Pierwszy termin ze zniesieniem zakazu handlu wyznaczono na 28 stycznia. To właśnie w tym dniu większość sklepów pozostała otwartych i gotowych na przyjęcie klientów. Biedronka, Lidl, Carrefour, Auchan i inne sieci zapraszają klientów na zakupy w każdą niedzielę ze zniesieniem zakazu handlu. A kiedy przypada najbliższa niedziela handlowa?

Kalendarz niedziel handlowych w 2024 roku nie przewiduje kontrowersyjnych dat, dlatego ten terminarz prawdopodobnie nie ulegnie już zmianie, a więc niedziele handlowe 2024 planowo będą miały miejsce:

 • 28 stycznia 2024;
 • 24 marca 2024;
 • 28 kwietnia 2024;
 • 30 czerwca 2024;
 • 25 sierpnia 2024;
 • 15 grudnia 2024;
 • 22 grudnia 2024.

W całym 2024 roku wyznaczono 7 niedziel handlowych, co oznacza, że 45 kolejnych niedziel to dni z zakazem handlu. W lutym nie ma zatem żadnej niedzieli handlowej, a także w marcu doczekamy się jej dopiero pod koniec miesiąca - tuż przed Wielkanocą.

Zakaz handlu kością niezgody w nowym rządzie

Michał Kołodziejczak, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, zapytany w RMF FM, czy handel w niedziele powinien zostać przywrócony, bez wahania odpowiedział:

Moje zdanie jest tutaj niezmienne. Niedziele nie powinny być handlowe - mówił Kołodziejczak.

Jego zdaniem, Polacy przyzwyczaili się już do zakazu handlu w niedzielę, a wielu z nas potrafi już dostosować swój tryb życia do niedziel bez handlu. Nowa koalicja nie mówi jeszcze o wspólnym planie, a z ust polityków słyszymy jedynie zapewnienia o pracach nad kompleksowym rozwiązaniem.

Projekt przygotowywany przez nowy obóz władzy w ciągu najbliższych tygodni będzie konsultowany ze stroną społeczną - mówił Ryszard Petru z Trzeciej Drogi jeszcze pod koniec listopada.

Jeszcze w kampanii wyborczej trzy tworzące teraz koalicję rządową partie miały swoje pomysły na reformę ustawy o zakazie handlu w niedzielę:

 • KO proponowała likwidację zakazu z zapewnieniem 2 wolnych weekendów i podwójnej pensji za pracę w niedzielę;
 • Trzecia Droga chciała przywrócenia dwóch niedziel handlowych w miesiącu z zachowanie praw pracownika;
 • Lewica popiera likwidacje zakazu handlu i chce 2,5-krotnie wyższej pensji za prace w dni wolne.

Niedziele handlowe. Za nami kolejne zmiany w prawie

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta w pierwotnym kształcie weszła w życie w 2018 roku. Po dwóch latach wprowadzone zostały przepisy, które uszczelniały zapisy ustawy. Wówczas ustalono także listę niedziel bez zakazu handlu, która ma dotyczyć każdego kolejnego roku.

Istotne zmiany pojawiły się także w sierpniu 2023 roku, kiedy to przestała obowiązywać ustawa covidowa, a wraz z nią niektóre kryteria dopuszczające do pracy w handlu w niedzielę. Na czas pandemii ustawodawca dawał możliwość pracy w niedzielę np. w związku z rozkładaniem towaru czy sprzątaniem w sklepie przed ponownym otwarciem po weekendzie. Od 1 sierpnia 2023 sieci sklepów nie mogą już korzystać z tego przywileju. A kolejne dylematy przyniosła także powyborcza rzeczywistość.

W 2023 roku w kalendarzu znalazło się 7 niedziel handlowych. Po dwie niedziele rozpisano w kwietniu i grudniu ze względu na święta Wielkanocne i Boże Narodzenie oraz po jednej w ostatnie niedziele stycznia, czerwca i sierpnia. Te niedziele zwykle kojarzą nam się z początkiem i końcem wakacji oraz okresem zimowych ferii. Pierwsza niedziela handlowa w 2023 roku była 29 stycznia, a pełen kalendarz niedziel handlowych w tym roku - po zmianach, które zaszły w związku z niedzielą handlową w Wigilię przewidywał, że ostatnia niedziela handlowa miała miejsce 17 grudnia.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Niedziele handlowe 2024. Czy jutro sklepy są otwarte? Sprawdź, czy 17 marca jest niedzielą handlową - Strefa Biznesu

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany